head

Tegyen a tavaszi fáradtság ellen!

tavaszi-faradtsag
Tavaszi fáradtság néven emlegetjük, pedig pontosabb lenne tél véginek hívni
Dobor Viktória Dobor Viktória
Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Téma: Életmód

Lassan vége a télnek, de még mindig egy örökkévalóság reggel kikelni az ágyból? Egész nap gyengének érzi magát? Nem tud koncentrálni, és még az alvás sem megy rendesen? Ha nincsen ismert betegség, szervi elváltozás a tünetek hátterében, akkor szinte biztosan a tavaszi fáradtság okozza a kellemetlenségeket. Aggódni nem kell, van megoldás a problémára. Mutatjuk, hogy mi a teendő a tavaszi fáradtság ellen.

Mi a tavaszi fáradtság?

Tavaszi fáradtság néven emlegetjük, pedig pontosabb lenne tél véginek hívni. Sőt, amit mi a tavaszi fáradtságnak hívunk, tulajdonképpen minden olyan esetben jelentkezik, amikor szervezetünk tápanyag- és vitaminraktárai leapadnak. Hogy, miért? Ha híján vagyunk azoknak az anyagoknak, amikből energiát nyerünk, akkor testünk először alacsonyabb sebességre kapcsol. Olyan ez, mint a biztonsági üzem. Minden működik, csak lassabban. Ezért vagyunk fáradtak, kiegyensúlyozatlanok, idegesek, ezért nem tudjuk kipihenni magunkat. Ez egy öngerjesztő folyamat. A kevesebb energia miatt, az emésztésünk is lassul, rosszabb lesz a felszívódás, ezért még kevesebb tápanyag hasznosul, ezért tovább csökken az energiaszintünk – ugye, nem kell tovább ecsetelni, miről is van szó? Szerencsére, a tavaszi fáradtság gyógygombák szedésével is leküzdhető, erről a Vitalitás Magazin cikkében írnak bővebben, de mi is említést teszünk róla.

Tavaszi fáradtság tünetei

Honnan tudhatjuk, hogy utolért minket a tavaszi fáradtság? Ez egy fontos kérdés, hiszen hajlamosak vagyunk eben az időszakban minden kellemetlen tünetet ezzel azonosítani. Pedig a tavaszi fáradtságnak vannak jellegzetességei, az egyik ilyen, hogy a tünetek krónikusak, azaz több napon keresztül és/vagy visszatérően jelentkeznek. Mik ezek a panaszok? Az általános gyengeség, a rossz közérzet, a túlzott fáradékonyság, a koncentrálás nehézsége, az alvászavarok mind a tavaszi fáradtságra utalnak.

Súlyosabb esetben depresszió, melankólia is kialakulhat. Lényeges, hogy a tünetek akkor sem enyhülnek érdemben, ha plusz pihenőórákat iktatunk be a napirendünkbe: egyszerűen nem tudjuk rendesen kipihenni magunkat. Természetesen előfordulhat, hogy a fenti problémákat betegség, fertőzés vagy szervi elváltozás váltja ki, ezért mindenekelőtt ezeket kell kizárni.

Tavaszi fáradtság okai

A legfontosabb közvetlen okokat az imént bemutattuk. De, miért is alakulnak ezek ki? A legkézenfekvőbb válasz, hogy egészen egyszerűen a téli időszakban nem áll rendelkezésre elegendő olyan élelmiszer, amiből az egyébként nagyobb tápanyagigényünket ki tudjuk elégíteni.
Kevesebb a friss zöldség és a gyümölcs, napfényből sincsen elég, hiányt szenvedünk a vitaminokból, ásványi anyagokból, antioxidánsokból és a növényi rostokból. És, ha ez még nem lenne elég, ilyenkor általában a szokásosnál is kevesebbet mozgunk, ami szintén rossz hatással van az anyagcserénkre, ahogy az a néhány, több-kevesebb felszedett kiló sem segíti a vitalitást.
Itt érdemes kitérni a bélflóra jelentőségére. A rossz táplálkozás, a mozgásszegény életmód következtében a bélflórában elszaporodnak a káros mikroorganizmusok, és lecsökken a jótékony baktériumok száma. Ennek eredményeként tovább romlik az emésztés hatékonysága (a bélflóra probiotikus baktériumai többek között emésztőenzimeket is termelnek), valamint gyengül az immunrendszer. Utóbbi oka, hogy az immunsejtek nagyobb része a vastagbélben található, ha a bélflóra nem működik megfelelően, az immunrendszer sem fog, ami még inkább legyengíti a szervezetünket. Ha pedig mindez nem lenne elég, a tavaszi fáradtságnak hormonális okai is lehetnek. Az évszakváltáskor ugyanis testünk hormontermelése megváltozik, a télen nagyobb mennyiségben felszabaduló melatonin helyét, a szerotonin veszi át. Míg az első hatására jobban alszunk, a második felpörget. Télen azért is leszünk könnyebben depressziósok, mert csökken a szerotonin szintje.

Az alvászavar is a tavaszi fáradtság jele
Ha az átállás nem zökkenőmentes, és felborul a hormonháztartás egyensúlya, ennek egyik következménye a tavaszi fáradtság, illetve az ehhez hasonlító tünetek jelentkezése. A szezonális affektív zavarnak nevezett, átmeneti állapotról, az USA-ban működő, világhírű Mayo Klinika részletesen beszámol. Arra is kitérnek, hogy ebben az időszakban, éppen a hormonális zavar hatására, a meglévő depresszió súlyosbodhat. Ugyanez igaz önmagában a nagyobb mennyiségű melatoninra, amiről a tavaszi fáradtság kapcsán, a webmd oldalán, hosszabban beszél Michael Smolensky, a Texas-Houston egyetem professzora.

Mi tegyünk a tavaszi fáradtság ellen?

Mielőtt rátérnénk arra, hogy mit tegyünk a tavaszi fáradtság ellen, érdemes egy kicsit visszatekinteni, és feltenni a kérdést: nem lenne egyszerűbb megelőzni a bajt? Dehogynem egyszerűbb. Nem kell mást tenni, mint betartani néhány egyszerű szabályt, amikben az a nagyszerű, hogy a tavaszi fáradtság megszüntetésére is alkalmasak. A kulcs tehát az időpont: ha már a tél elején megtesszük a szükséges életmódbeli változtatásokat, a tünetek egyáltalán nem, vagy sokkal enyhébb formában alakulnak ki. Amennyiben már nyakunkon a tavaszi fáradtság, a mesterfogások segítségével, sokkal gyorsabban megszabadulhatunk tőle. Lássuk, mikről is van szó.

A tavaszi fáradtság leküzdése könnyebb, ha növeljük a vitaminok, a rostok és az ásványi anyagok bevitelét, ehhez fogyasszunk minél több teljes kiőrlésű gabonát, nyers zöldséget (különösen a sötétzöld levelűeket) és gyümölcsöt (részesítsük előnyben a citrusokat és a piros bogyós fajtákat). Jó választás az Chlorella és Spirulina alga is, ezek amellett, hogy gazdagon tartalmazzák a számunkra szükséges összetevőket, és nagyszerű vitalizálók. Ugyanezt tudja a cékla, a garcinia, a kendermag, a quinoa, a sütőtök, a karalábé, a naspolya, a spenót, a chia mag, a maca gyökér, a zabpehely, az immunerősítő fodros kel, az eper, a paradicsom vagy a banán – hogy csak néhány ajánlott növényt említsünk. Napi egy pohár búzafűlé és árpafülé is csodát tehet! Erről a két nagyszerű italról a DrNaturaSupergreens közölt hasznos szakmai írásokat.
Ezzel együtt, mondjunk búcsút a fehér cukornak, a fehér lisztnek, az állati zsíroknak, a kész- és félkész ételeknek.

A tavaszi fáradtság leküzdésében segítenek a szuperélelmiszerek

Mozogjunk minden nap, mert ezzel már néhány alkalom után fittebbnek, energikusabbnak fogjuk érezni magunkat. A rendszeres mozgás javítja az emésztést és az immunrendszer működését, ez pedig azt jelenti, hogy az energiaszintünk biztosan növekedni fog. Nem kell ehhez élsportolónak lenni: egy héten, öt nap, alkalmanként legalább fél óra (ezt akár két részletben is teljesíthetjük) intenzív séta, kocogás vagy akár ház körüli munka tökéletesen megteszi.

Méregtelenítsünk, végezzünk el egy kíméletes béltisztító kúrát. Nincs ebben semmi különleges, a méregtelenítéssel sokat tehetünk azért, hogy helyreálljon az emésztésünk és a bélflóránk egyensúlya. A hangsúly az imént említett kíméletességen van. Nem hiányzik senkinek, hogy a béltisztítással még több energiától szabadítsa meg magát, amikor úgy sincs ebből elég. Ezért a tavaszi fáradtság ellen egy olyan, 10 napos méregtelenítő kúra mellett döntsünk, ami a tápanyag utánpótlásról is gondoskodik.

Gondoljunk a bélflóránkra, tegyük meg magunknak azt a szívességet, hogy mielőbb felerősítjük. Annyit kell tennünk, hogy minél több jótékony bélbaktériumot juttatunk a szervezetünkbe. Hogyan lehet ezt a legkönnyebben megoldani? Együnk kovászos uborkát, savanyú káposztát, erjesztett tejtermékeket, miso levest (erjesztett szója), mert tele vannak a bélflóránknak fontos mikroorganizmusokkal. Akkor se essünk kétségbe, ha nem szeretjük ezeket – a minőségi probiotikus étrend-kiegészítőkkel gyors eredményt érhetünk el. A rostok is fontosak, mert a jótékony baktériumok másképp nem képesek szaporodni. Ezért ajánlottak a szimbiotikum termékek, mert egyaránt tartalmaznak pro- és prebiotikumokat.

Érdemes külön szólni a gyógygombákról, amik amellett, hogy az egyik legjobb immunerősítők, igazi energizálók. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a megfelelő gyógygombák fogyasztásával akár néhány nap alatt búcsút mondhatunk a tavaszi fáradtságnak. Hogy, melyik fajtákat válasszuk? A bokrosgomba, a mandulagomba, a pecsétviaszgomba és a shiitake tökéletesen alkalmas erre a célra. Még ezeknél is hatékonyabb a kínai hernyógomba, amiről egy kínai tudományos elemzés megállapította, hogy kiváló ellenszere a fáradtságnak. További hasznos tudnivalók olvashatók a gyógygombák energizáló képességéről a Dr. Fachet oldalon.

Források:

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seasonal-affective-disorder/basics/symptoms/con-20021047

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880209.2012.760103

https://www.webmd.com/women/features/you-give-me-spring-fever#1

https://www.vitalitas-magazin.hu/eletmod/tavaszi-faradtsag-gyogygomba

https://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-blog-cikk/spirulina-alga-koncentralt-feherjebomba/

DrNaturaSupergeens

https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!