head

Méregtelenítő kúra étrend – Mit ehetünk a méregtelenítés során?

Mit tartalmazzon a méregtelenítő kúra étrend?
Mit tartalmazzon a méregtelenítő kúra étrend?
Dobor Viktória Dobor Viktória
Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Téma: Emésztés

Szervezetünk folyamatosan méregtelenít, hogy tehermentesítsük, érdemes évente legalább kétszer méregtelenítő kúrát tartani, ahogy bizonyos panaszok esetén is ez a helyes megoldás. Ilyenkor erősen ajánlott méregtelenítő kúra étrend követése, ezzel ugyanis még jobb eredményt érhetünk el.

Mikor érdemes méregteleníteni?

Való igaz, hogy testünk folyamatosan méregtelenít, azonban ennek kapacitása is véges. Ételeink, vizeink, a levegő, a kozmetikumok, sőt, a gyógyszereink is túl sok káros anyagot tartalmaznak ahhoz, hogy a belső testtisztítás lépést tudjon tartani ezzel az állandó terheléssel. Ez még akkor is érvényes, ha rendszeresen végzünk valamilyen fizikai aktivitást, hiszen akarva, akaratlanul, ki vagyunk téve a káros hatásoknak. A méregtelenítő kúra étrend  hatása kettős: egyrészt felerősíti a szervezet természetes tisztulását és tehermentesíti a méregtelenítésben résztvevő szerveket, másrészt önmagában is képes eltávolítani a toxinokat és a salakanyagot. Tulajdonképpen a méregtelenítő étrend a szükséges béltisztítást is megoldja.  

Vannak olyan időszakok, amikor egészségi állapottól függetlenül, különösen ajánlott a méregtelenítő kúra. Tavasszal azért, hogy megszabaduljunk a téli hónapokban, a kevesebb mozgás és a nehezebb ételek miatt, felgyülemlett méreg- és salakanyagoktól. Ősszel pedig azért, hogy felkészüljünk a téli „megpróbáltatásokra”. Megmutatjuk, milyen az ideális méregtelenítő étrend.

Intő jelek

Eljött a méregtelenítő étrend ideje, ha gyakran vagyunk enerváltak

Bár a módszer nem csodaszer, és még csak nem is gyógyszer, bizonyos esetekben mégis rendkívül sokat segíthet. Biztosan eljött a méregtelenítő étrend ideje, ha folyamatosan küzdünk a súlyunkkal, gyakran vagyunk enerváltak, és sűrűn kapjuk el a fertőző betegségeket. Lássunk a többi indokot:

Természetesen a fentiekre a méregtelenítő kúra alkalmazása akkor jelenthet megoldást, ha a kiváltó okok között nincsen szervi elváltozás, fertőzés, genetikai probléma vagy valamilyen más természetű, krónikus betegség.

A méregtelenítés helyreállítja a bélflóra egyensúlyát, ez kell ahhoz, hogy az immunrendszerünk és az emésztőrendszerünk is megfelelően működjön. Előbbi azért, mert az immunsejtek 80 százaléka a bélrendszerben található, ezért a bélflóra közvetlenül befolyásolja az állapotát, az utóbbit pedig azért, mert a bélflóra baktériumai emésztőenzimeket termelnek, valamint-részt vesznek a tápanyagok lebontásában.
A vastagbélben felgyülemlő toxinok és salakanyag – az utóbbiban élő paraziták anyagcseréje során is mérgek termelődnek – jelenléte közvetlenül összefüggésbe hozható a vastagbélrák kialakulásával. Az rendszeresen megismételt méregtelenítő kúra jelentősen csökkenti a rák kockázatát.

Mivel az emésztőrendszer első traktusa a szájüreg, nyelvünk lehet a legjobb szövetségesünk abban, hogy felismerjük, mikor jött el a méregtelenítő kúra étrend ideje. Ha a bélflóránk egészséges, a nyelv rózsaszínű, amikor barnás, sárgás, zöldes vagy fehér lepedék borítja, biztosak lehetünk abban, hogy baj van az emésztésünkkel. Természetesen, amennyiben a tünetek rövid ideje állnak fel, jó eséllyel csak egyszerű gyomorrontásunk van, ám a méregtelenítő diéta ilyenkor is segítségünkre lehet.

Mit ehetünk méregtelenítés idején?

Régóta tudjuk, hogy az életvitelünk és az étkezési szokásaink nagyban befolyásolják az egészségünket. Bizonyos ételek megbetegítenek bennünket, cukorbetegséget, magas vérnyomást, köszvényt és egyebeket okoznak, megint mások az egészségünket szolgálják.

Ha már elkezdtük a méregtelenítést, érdemes ehhez igazítani a táplálkozásunkat. Ez attól is függ, hogy milyen módszert választottunk. A léböjt, a koplaláson alapuló megtisztulás, a purgálás, a vagy az egyébként népszerű 7 napos méregtelenítő kúra eleve feltételezik, hogy közben a lehető legkevesebbet együnk. Amennyiben viszont a szervezetet jóval kevésbé megterhelő, táplálékkiegészítőkön alapuló méregtelenítő, tisztítókúra programot választunk, a diétás méregtelenítő kúra étrend segítségével nemcsak jobb, de gyorsabb eredményt is elérhetünk.

Méregtelenítő ételek, italok

A méregtelenítő étrend alapja a friss, nyers zöldségek és gyümölcsök fogyasztása. Ezekből legalább 2 héten keresztül, reggel és délben, fogyasszunk 10-20 dekagrammot, így elegendő rosthoz, illetve vitaminokhoz juthatunk.

Viszont nem arról van szó, hogy kizárólag méregtelenítő ételekben, italokban gondolkodjunk. Sokkal fontosabb ennél a kiegyensúlyozott táplálkozás, amiben a kúra idején, megemelt mennyiségben fogyasszunk vitaminokat, ásványi- és tápanyagokat. Ennek érdekében, a következők semmiképpen ne hiányozzanak a napi étrendünkből:

Víz: a szokásos 2-2,5 litert toldjuk meg még egy literrel.
Zöldségek: legyen 5-6 kisebb adag.
Gyümölcsök: legalább kétszer.
Gabona: teljes kiőrlésű, napi 4-8 adag.
Hüvelyesek: 2-3 adag borsó, bab, lencse.
Növényi zsírok: telítetlen fajták, amelyek gazdagok omega-3 zsírsavakban.
Fűszerek: különösen ajánlottak az antioxidáns tulajdonságú fűszerek.
Tojás: egy darab naponta, főzve.
Hús: Lehetőleg kerüljük, vagy legfeljebb hetente 2-3 adagot együnk, főként grillezve.

Kerüljük az alkoholt, fehér cukrot, fehér lisztet, és kávéból is kövessük a kevesebb, jobb elvet.

Egészséges ételsorok

Lazacszelet, olíva olajjal és balzsamecettel, salátával.
Teljes kiőrlésű lisztből készült palacsinta, friss gyümölccsel töltve.
Zöld tea citrommal és mézzel ízesítve.

Saját készítésű, vegán pizza teljes kiőrlésű tésztából, mellé nagy adag saláta.
Olíva olajban pirított hagymakarikák.
Bio, cukormenetes joghurt, nyers gyümölcsdarabokkal.

Erdei gyümölcsökkel, citrusokkal ízesített limonádé mézzel.
Teljes kiőrlésű bagett, salátaágyba forgatott sült tofuval.
Növényi tejből készült turmix mézzel.
Egy marék dió, mogyoró, mandula szárított gyümölcsökkel.

A méregtelenítő kúra étrendünket gazdagíthatjuk teljes kiőrlésű gabonából készült kenyerekkel, péksüteményekkel, azonban csak módjával: napi 1-2 szelet elegendő. A bélflórát leginkább a joghurttal (napi egy doboz), a savanyú káposztával és a kovászos uborkával támogathatjuk. Ahogy már említettük, nagyon fontos a megemelt folyadékbevitel, vízből legalább 3 litert igyunk, emellett fogyasszunk méregtelenítő/vízhajtó teákat, mint amilyen a csalán, a csipkebogyó, a bodza. A leghatékonyabb és legkönnyebben betartható kúra, ha az egészséges étrendet minőségi táplálékkiegészítők használatával toldjuk meg.

A méregtelenítő kúra étrend segíti a fogyást

Legalább két oka van annak, hogy a méregtelenítő kúra étrend segíti a fogyást. Egyrészt, a mérgek eltávolításával, a vastagbél kitisztításával, valamint a bélflóra egyensúlyának helyreállításával, sokkal hatékonyabb lesz a tápanyagok lebontása és felszívódása. Másrészt, a felesleges víz és a letapadt salakanyag kihajtása már önmagában is kilókban mérhető súlyvesztést eredményez.

Koreai tudósok az egy héten át tartó citromkúrát javasolják, vizsgálatuk szerint ez a fajta méregtelenítő diéta csökkenti a testzsír arányát, valamint mérsékli az inzulinrezisztenciát. Egy tudományos kutatásokat elemző amerikai tanulmány pedig arra a következtetésre jutott, hogy a rostbevitel növelése előnyösen befolyásolja a testsúlyt.

A méregtelenítő kúra felerősíti a természetes méregtelenítő folyamatokat. Sajnos egyesek nehezen barátkoznak meg ezekkel az ételekkel. Ilyenkor érdemes a minőségi táplálékkiegészítők felé fordulni, amelyek koncentráltan tartalmazzák a méregtelenítéshez szükséges hatóanyagokat, alkalmazásuk pedig gyors és egyszerű, valamint nem jár kiszámíthatatlan mellékhatásokkal.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15797686

https://nccih.nih.gov/health/detoxes-cleanses

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25912765

 

 

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!