head

Gyakori táplálkozási tévhitek, amit sokan elhisznek

etkezesi-tevhitek
Számtalan táplálkozási tévhit kering a köztudatban
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Életmód

A zsíros ételek tiltólistásak az egészséges étrendben? A tej jót tesz a szervezetnek? A táplálkozási tévhitek listája hosszú. A Knowridge Science Reportban tették közzé a legszélesebb körben elterjedteket.

Karin Michels, akinek a szakterülete a táplalkozási epidemiológia, rendszeresen tart előadásokat az egészséges étkezéssel kapcsolatban. Michels úgy véli, hogy elég sok a széles körben elterjedt táplálkozási tévhit, ez pedig arra készteti az embereket, hogy az étrendjükkel kapcsolatban rossz döntéseket hozzanak.

Az emberektől érkező visszajelzések alapján Michels, az UCLA Közegészségügyi Egyetem epidemiológiai osztályának professzora és elnöke úgy véli, hogy sokszor maguk az orvosok sem adnak betegeiknek megfelelő táplálkozási tanácsokat. Az alábbiakban felsoroljuk azokat a gyakori táplálkozási tévhiteket, amiket el szeretne oszlatni.

Michels pályafutása jelentős részét annak tanulmányozásával töltötte, hogyan optimalizálható az egészség a megfelelő étrend segítségével.  „Az emberek nagy része szerint minden a génjeinken múlik, és legfeljebb azzal tudjuk az egészségünket befolyásolni, hogy nem dohányzunk, nem leszünk túlsúlyosak, kellően táplálkozunk, vagy eleget edzünk.”

Együnk kevesebb szénhidrátot

Az utóbbi években népszerűvé vált alacsony szénhidráttartalmú étrenddel kapcsolatban Michels azt tanácsolja, hogy ne változtassuk meg a fogyasztott szénhidrátok arányát, sokkal inkább törekedjünk a finomított szénhidrátok és cukrok fogyasztásának visszafogására. Helyettük ajánlott növelni a teljes kiőrlésű gabonafélék bevitelét, quinoa, zab, a rizs és a tészta formájában. (A quinoa egyébként az egészségvédő szuperélelmiszerek táborát erősíti, erről a DrNatura Supergreens oldalán olvashatnak.)

Hacsak nincs gluténérzékenységünk, nem érdemes kerülni a glutént tartalmazó gabonákat, hiszen ezzel értékes tápanyagoktól és rostoktól fosztjuk meg magunkat.

Az alacsony zsírtartalmú étrend egészséges

Sokan azon az állásponton vannak, hogy jót tesz a szívnek, ha csökkentjük a zsírfogyasztást. Michels szerint az amerikai étrend egyharmadát a zsírok teszik ki, de ez nem feltétlenül baj.
„Amin módosítani kell, az az a fajta zsír, amit fogyasztunk” – magyarázza Michels. Ez azt jelenti, hogy a telítetlen zsírokat részesítsük előnyben a telített és transzzsírok helyett.
A telítetlen zsírok – mint az olívaolaj és repceolaj, a halak, diófélék vagy az avokádó – növelik a test HDL, azaz a „jó” koleszterin szintjét. Az állati eredetű táplálékokban, köztük a tejtermékekben, margarinokban, kekszekben és rágcsálnivalókban sok a telített zsír, amely növeli az LDL, úgynevezett „rossz” koleszterint. Jó tudni, hogy az egészségesnek hitt kókuszolaj is rengeteg telített zsírt tartalmaz.

Egészséges úgy élni, mint az ősemberek

A vörös húsok fogyasztása egészségtelen

A paleo étrend egy másik irányt testesít meg. Azt javasolja, hogy kövessük a vadászó-gyűjtögető, sok vörös húst fogyasztó őseink életmódját, a gabonaféléket pedig hanyagoljuk.
„Nem vagyunk olyanok, mint az őseink - ahelyett, hogy egész nap járnánk, a legtöbbünk számítógép előtt ül” - mondja Michels.
Ahelyett, hogy fent említett táplálkozási trendet követnénk, a legjobb, ha a kiegyensúlyozott étrendre törekszünk, ami korlátozza a vörös húsok fogyasztását. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezeket a húsokat 2015-ben rákkeltőnek minősítette.

A vörös hús jó vasforrás

Michels gyakran találkozik azzal az indokkal, hogy a vörös hús fogyasztása lényeges a vashiány elkerülése érdekében.
Azonban, amit sokan nem vesznek figyelembe, az az, hogy a vörös húsból származó vas több mindenben különbözik a növényi forrásból, például hüvelyesekből és teljes kiőrlésű gabonából származó vastól. „A vörös húsban lévő vas valójában elősegíti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását” –magyarázza Michels. „A babban és a zöld leveles zöldségekben található növényi vas sokkal egészségesebb.”
Sajnos a növényi zsírokat nehezebb feldolgozni a szervezetünk számára, így azokból érdemes minél többet fogyasztani, vagy egyidejűleg C-vitaminban gazdag táplálékok enni, így segítve a zsír felszívódását.

A kiegyensúlyozott étrend minden szükséges tápanyagot tartalmaz

Michelst gyakran faggatják a táplálékkiegészítők szükségéről. Az egyetlen, amit erősen ajánl, a D-vitamin. Az USA lakosságának közel kétharmada – főként a hidegebb éghajlaton élők – D-vitamin-hiányos, de ezt sokan nem veszik észre. Noha egyes élelmiszerek tartalmazzák ezt a tápanyagot, szinte lehetetlen, hogy az étrendünk segítségével elegendőt juttassunk a szervezetünkbe. Emellett blokkoljuk a legjobb D-vitamin-forrást, amikor a bőrrák ellen napvédő szereket használunk.

Gondoskodjunk a D-vitamin pótlásáról

Egyszerű megoldást jelent a dilemmára, ha D-vitamint szedünk.

Az alkoholt kerülni kell

Egyesek szerint az alkohol kifejezetten egészségtelen, azonban ennek megítélése nem ilyen egyszerű. „Az alkohol megtisztítja a koszorúereket, ami segíthet megelőzni a koszorúér-betegségeket, főleg akkor, ha a családban volt már olyan, aki a betegségben érintett.”
Másrészt viszont meg kell találni az egyensúlyt, mivel a túlzásba vitt alkoholizálás növeli a rák kockázatát. Korlátozzuk napi egy italra az alkohol fogyasztását.

A kávé egészségtelen

A túl sok kávé rosszat tesz az egészségnek, de Michels azt mondja, hogy csökkenti számos gyakori betegség, köztük a cukorbetegség, és az agresszív a prosztatarák kockázatát.

A kalciumot pótolni kell

A kalcium erősíti a csontokat, azonban Michels azt mondja, érdemes inkább nagyobb hangsúlyt fektetni a D-vitamin pótlására, mivel a kiegyensúlyozott táplálkozással megfelelő mennyiségű kalciumhoz jutunk, és a D-vitamin jó hatással van csontjaink egészségére.
Nagyobb kalciumbevitelre két csoportnak, a gyerekeknek és a menopauza után lévő nőknek van szükségük a csontritkulás elkerülése érdekében. Túlzásba esni a kalciumpótlás terén sem érdemes, hiszen ez növeli a koszorúér-betegség kialakulásának kockázatát.

A tej jót tesz a szervezetnek

A tejről széles körben azt feltételezik, hogy egészséges, de Michels szerint nem az, ami az álaltoktól származik (növényi alternatívái, mint a mandula- és a szójatej jobbak). Ez is egyike tehát a táplálkozási tévhitek egyikének.
„A tehéntej nem ember számára „készült” - összetétele teljesen különbözik az anyatejtől” - mondja Michels.
A probléma egyik része az, hogy a hatékonyság érdekében a teheneket mesterségesen megtermékenyítik, hogy minél tovább legyenek a terhesség és a szoptatás állapotában (ez szerintünk már önmagában embertelen). Az ösztrogén és a progeszteron terhességi hormonjainak jelentős része a fogyasztóknak értékesített tehéntejbe kerül, ami többféle rák kialakulását is elősegíti.

Források:

https://knowridge.com/2019/01/9-big-myths-about-healthy-eating-everyone-need-to-know/

https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer/

https://www.supergreens.hu/

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!