head

A sárgarépa még a daganatoktól is megvédhet

A sárgarépa értékes gyógynövény
A sárgarépa értékes gyógynövény
Koprivanecz Magdolna Koprivanecz Magdolna
Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Téma: Szuperélelmiszerek

Ha tavasz, akkor zsenge sárgarépa. Ez az édes és ropogós zöldség nem csak a konyhában állja meg a helyét, gyógyhatásokkal is rendelkezik. Meglepődött? Pedig a népi gyógyászatban már nagyon régóta használják, ezért méltán érdemelte ki az egészségvédő szuperélelmiszer nevet, melyekről a DrNaturaSupergreens oldalán érdekes olvasnivalókat találhatnak.

Lúgosít, méregtelenít, kiváló béltisztító, óvja a szemet, magas bétakarotin-tartalma miatt pedig a sárgarépa rendkívül értékes gyógynövénynek számít. Hatékony immunerősítő, emellett a daganatos betegségek megelőzésében is segítségünkre lehet.  De ne szaladjunk ennyire előre!

A sárgarépa sok népszerű gyümölcslé összetevője, mivel íze jól harmonizál más gyümölcsökkel és zöldségekkel. Jelentős vitaminforrás, remek étel-alapanyag, és aki sokat eszik belőle, az éjjel is élesen lát. Utóbbit persze nem kell komolyan venni, bár való igaz, hogy a sárgarépában lévő béta-karotinból a szervezet A-vitamint állít elő, ami nélkülözhetetlen a jó látáshoz. Az A-vitaminon kívül rengeteg egészséges összetevőt,  B-, C-, illetve K-vitamint, kalciumot, vasat, káliumot, kalciumot, foszfort, folsavat és cinket tartalmaz.


Sárgarépa jótékony hatása

Nyersen vagy főzve egyaránt finom, és ellentétben más zöldségekkel, tápanyagainak jelentős része a hő hatására sem veszik el. Sőt, a főzés során a sárgarépában található karotin jobban hozzáférhetővé válik a szervezetünk számára, így akár az 50 százalékát is képesek vagyunk hasznosítani. Bár tartalmaz szénhidrátot, glikémiás indexe meglehetősen alacsony, mindössze 39, ami azt jelenti, hogy a vércukorszintre gyakorolt ​​hatása elenyésző, ami jó hír a cukorbetegek és a fogyókúrázók számára.

A daganatos betegségek kockázatát a vér alacsony béta-karotin szintje fokozhatja. A sárgarépa bőségesen tartalmazza ezt a fontos anyagot, ezért fogyasztása a fehérvérsejtek számának és aktivitásának növelésével hozzájárulhat a rák megelőzéshez. Jelentős antioxidáns hatása révén a káros szabadgyökök ellen is véd, ugyanis serkenti a csecsemőmirigy működését.
A farkasvakság gyógyításához nagymértékben hozzájárul, ha étrendünkbe beiktatunk napi egy darab sárgarépát.
Egy 2011-es tanulmány megállapította, hogy a sárgarépalé-kivonat leukémiás sejteket ölhet meg és gátolhatja azok progresszióját.

Mérsékli a koleszterinszintet

A koleszterinszintet csökkentő hatását számos kutatás igazolja, napi két sárgarépa elfogyasztása akár 11 százalékkal mérsékelheti a koleszterinszintet. De nemcsak a sárga gyökér értékes, hanem a levele is: ha magas vérnyomással küzd, akkor a növény levelét mossa meg, szárítsa, majd készítsen belőle teát, ugyanis vérnyomáscsökkentő hatással rendelkezik.

Védi a beleket

Ez a zöldségnövény jelentős rosttartalma miatt, szervezetünk méregtelenítésében is fontos szerepet tölt be: javítja az emésztést, kitisztítja a bélrendszert és segíti a felgyülemlett víz kiürítését.

Beleinket is védi a sárgarépaA sárgarépa hatása a gyomorra nézve is jótékony, lúgosító tulajdonsága révén segít a gyomorfekély kezelésében.
A benne lévő pektin táplálékul szolgál a vastagbélben található jótékony baktériumok számára, támogatva ezzel a bélflóra egyensúlyának megőrzését. A pektin vékony bevonatot képez a gyomor és nyálkahártya felszínén, ami megvéd a savas ételek és italok irritáló hatásától, így az emésztési zavarok kezelésén kívül a reflux és gyomorfekély esetén is alkalmazható.

Egészségessé teszi a bőrt

A sárgarépa C-vitamin tartalma segíti a kollagén termelést, amitől a bőr rugalmasabbá válik.  Emellett a répában található béta-karotin elősegíti a barnulást, véd a leégés ellen, szabadgyökfogó hatásánál fogva megakadályozza a bőr öregedését, a ráncok, pigmentfoltok megjelenését.

Az élelmiszerekből származó nagy mennyiségű karotinoidok fogyasztása miatt a bőr sárgás színű lehet, ezt a hatást carotenodermának hívják.

Forrás:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/270191.php

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21864090%20

https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer/

https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!