head

Útifűmaghéj: rost, ami magába szívja a méreganyagokat

Az útifűmaghéj remek méregtelenítő
Az útifűmaghéj fogyasztása kitakarítja a beleket, és megköti a méreganyagokat
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Emésztés

Számtalan természetes méregtelenítőt tudnánk felsorolni, de kevés olyan hatékony, mint az útifűmaghéj. Magas rosttartalmának köszönhetően természetes kefeként pucolja ki az emésztőrendszert, és ezzel egy időben magába szívja a méreganyagokat.

Útifű maghéj felhasználása

Az útifű maghéjat (Plantago ovata, Psyllium husk) nem mostanában fedezte fel magának az emberiség, már több ezer évvel ezelőtt felismerték jótékony hatásait. Abban az időben főként emésztési panaszok esetén hívták segítségül, szorulás, hasmenés, továbbá gyulladások mérséklésére és kezelésére. Mivel kíméletes hashajtó, remekül alkalmazható béltisztításra, de az irritábilis bél szindróma (IBS) kínzó tüneteinek enyhítésére is alkalmas.

Az útifűmaghéj azért olyan hatékony méregtelenítő és béltisztító, mert a szervezetünk számára emészthetetlen növényi rostjai, folyadék hatására korábbi térfogatuk többszörösére duzzadnak. Amikor ezek a rostok keresztülhaladnak a bélrendszeren, magukkal sodorják a bélredőkből a lerakódott káros salakanyagokat.

Miközben az útifűmaghéj kitakarítja a beleket, megköti azokat a méreganyagokat is, amik a sok esetben felelőssé tehetők a rossz közérzetért, a fáradtságért, fejfájásért, alvászavarokért, fakó bőrért, illetve ízületi fájdalmakért. Az útifűmaghéj ráadásul síkosítja a beleket, így segíti a széklet távozását, emellett megvéd az aranyértől.

Mivel felpörgeti az anyagcserét, segíti a fogyást, segítségével megszabadulhatunk a zavaró hasi zsírtól is.

Megelőzi a betegségeket

Azáltal, hogy az útifűmaghéj megtisztítja az emésztőrendszert a mérgektől, segíti azoknak a betegségeknek a megelőzését, amelyek a felgyülemlő toxinok és salakanyagokkal hozhatók kapcsolatba. Ennek hála megszabadít a hiánybetegségeket előidéző, felszívódási és ürítési zavarokat, emésztőrendszeri gyulladásokat, vagy akár daganatos megbetegedéseket is okozó parazitáktól.

Az útifűmaghéj a vastagbél megtisztításával szerepet játszik a bélflóra helyreállításában, ezáltal az immunrendszerünk működését is jelentősen támogatja. Ez hogyan lehetséges? Mivel az immunsejtek 70 százaléka a vastagbélben található, így a bélflóra állapota közvetlenül befolyásolja szervezetünk védekezőképességét.

Az útifűmaghéj rostjai egyedülálló módon csökkentik a vércukor- és a koleszterinszintjét, így szerepet kapnak a 2-es típusú cukorbetegség, az epekövesség, valamint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, mérsékli a vérnyomást és hozzájárul a fogyáshoz.

Útifűmaghéj felhasználása

Az útifű maghéj joghurtba is keverhető, és vannak, akik süteménytésztába, turmixokba, vagy egyéb ételekbe teszik. Tartsuk azonban szem előtt, hogy az útifűmaghéj fogyasztása során elegendő folyadékot kell inni, lehetőleg vizet. ha ezt nem tesszük székrekedéstől, puffadástól fogunk szenvedni. Fontos, hogy legalább 2-3 órával a gyógyszereink bevétele után juttassuk a szervezetünkbe, mert gátolhatja azok hatóanyagainak felszívódását.

Hasonló okokból, közvetlenül az étkezések után se együnk útifűmaghéjat. Ugyan az útifűmaghéj a bélflórát támogatja, egy kiadós béltisztítás során csökkentheti a bélflóra probiotikus baktériumainak számát, ezért mellé lehetőleg szedjünk prebiotikumot.


Trópusi méregtelenítés: 3 finom és hatékony méregtelenítő gyümölcs

Hogy melyik a leghatásosabb méregtelenítés, arról órákig lehetne vitatkozni. Közkedvelt a méregtelenítés teával, de a méregtelenítés citrommal is történhet. Azonban létezik három olyan trópusi finomság, amelyekkel mindez kevésbé megterhelő.

Kényeztesse ízlelőbimbóit úgy, hogy közben méregtelenít is! A méregtelenítés szervezetünk természetes folyamata, történhet azonban néhány finom és könnyen hozzáférhető gyümölccsel mi is rásegíthetünk a hatékonyságára.

Banán

A reggelire elfogyasztott 1-2 banán nemcsak eltelít egész délelőttre, de beindítja az anyagcserét is. Segít a székrekedéssel küzdőknek, kiváló csemege méregtelenítés idején is és magas káliumtartalmának köszönhetően szabályozza a folyadékháztartást. A banán megszabadítja szervezetünket a felesleges víztől, ráadásul idegrendszerünkre is jótékonyan hat.

Ananász

Az ananász bővelkedik rostokban

A banán mellett a méregtelenítés egyik legélvezetesebb módja az ananász fogyasztása. Nemcsak nagyon finom, de magas rosttartalma a béltisztításban és a méregtelenítés során is segít. Felpörgeti az anyagcserét, fokozza a zsírok lebontását, és támogatja az epe, valamint a máj működését. Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően a lappangó gyulladásokra is gyógyír lehet az ananász.

Grapefruit

A trópusi méregtelenítés harmadik lépéseként igyon napi egy pohár frissen facsart grapefruit levet, ugyanis nemcsak remek C-vitamin forrás, hanem hatékony segítség a méregtelenítés idején is. Gyorsítja az anyagcserét, segít megtisztítani a bélrendszert a lerakódott salakanyagoktól, csökkenti a koleszterinszintet , de  puffadás ellen is hatékony lehet.

A banán, az ananász és a grapefruit nemcsak ízlelőbimbóinknak kedveznek tehát, hanem értékes élettani hatásaik miatt, a méregtelenítő kúra idején is kifejezetten ajánlott a fogyasztásuk.


5 érv a szőlő mellett

A szőlő antioxidánsokban gazdag

Édes, finom, ropogós és sosem elég belőle. A szőlő amellett, hogy rendkívül ízletes, kiváló antioxidáns és szervezetünk egyik leghatásosabb őre. Lássuk, ízlelőbimbóink kényeztetésén túl mi a szőlő gyógyhatása!

Szervezetünk a szőlőcukrot rendkívül gyorsan tudja hasznosítani, és energiává alakítani. Ha úgy érezzük, hogy kimerültünk, a szokásosnál nagyobb stresszre számíthatunk, vagy csökkent a koncentrációs képességünk, hívjuk segítségül a szőlőt: az agy vérellátását 30%-kal növeli.

Alacsony kalória- és magas víztartalma miatt a szőlő kitűnő a karcsúsító kúrákhoz és diéta idején. 100 gramm szőlő csak 72 kalóriát tartalmaz, és mivel ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag, így a szőlőkúra idején kimerültséggel sem kell számolnunk.

A szőlőben található C-vitamin és B-vitamin, a jód, a cink, a foszfor, a magnézium, a kálium és a vas segítenek a szervezetünket karbantartani.

Erős antioxidáns hatásának köszönhetően véd a káros szabad gyökök ellen, így lassítva a bőr öregedését. A szőlőmagolaj ismert és kedvelt kozmetikai alapanyag: kitűnő bőrvédő, ránctalanító és hatékonyan segít az egészséges bőr megóvásában. Készíthetünk belőle pakolást is hogy bőrünk feszesebb és simább legyen.

A fekete szőlő antioxidáns tartalma kifejezetten magas, így nagy szerepet játszik a vérerek egészségének megőrzésében. Minimalizálja a rossz (LDL) koleszterin mennyiségét, fogyasztásával megakadályozhatjuk az infarktus kialakulását. Ezen kívül, csökkenteni a vérrögök, valamint a szívroham kialakulásának esélyét is. A benne lévő pektin segítségével a koleszterin a salakanyagokkal együtt ürül ki a szervezetből.

Az egyik leghatásosabb salaktalanító és méregtelenítő magas rost és ásványi anyag tartalmának köszönhetően. 73%-a víz, mégis a jóllakottság érzését kelti: a ballasztanyagai a bélrendszerben megduzzadnak, ezzel is serkentve a bélműködést. A puffadás és székrekedés is könnyebben megszűnik, ha szőlőt fogyasztunk. A lapos has sem lesz távoli álomkép, ha étrendjébe beépíti ezt a bogyós gyümölcsöt.


Miért együnk almát?

Az alma pektinje segíti a bélbaktériumok tápanyagellátását

Tudta, hogyha naponta eszik almát jobb lesz az emésztése, szebb a bőre és az immunrendszere is megerősödik?

Az alma az egyik legkedveltebb és legelterjedtebb gyümölcs. Számos fajtája létezik, így akár a savanykás, akár az édesebb ízeket részesítjük előnyben, mindenki megtalálhatja a maga ízlésének megfelelőt.

Alma hatása

Egy sor jótékony hatással rendelkezik a benne található antioxidánsoknak köszönhetően. A C-vitamin, a cink, a fluor, a jód, a kálium, a kalcium és a szelén védi és erősíti az immunrendszerünket, így csökkenti a megfázás esélyét. Ezek a vitaminok és ásványi anyagok segítenek szervezetünknek a vírusok és a baktériumok elleni harcban, így ha rendszeresen fogyasztunk almát, a hideg idő beköszöntével, kisebb eséllyel betegszünk meg. Köhögéses megfázás esetén kifejezetten ajánlott, ugyanis fertőtleníti és tisztítja a légutakat is.

Rendkívül jó hatással van az egész bélrendszerünkre, és bizonyítottan megköti a rákkeltő anyagokat a bélben, ezáltal rákmegelőző hatással is bír, csökkenti a vastagbélrák kialakulását. Ha minden nap eszünk almát, a székrekedésnek is búcsút inthetünk, ugyanis magas rosttartalmának köszönhetően erős béltisztító hatással rendelkezik.

Az alma nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is tisztít: gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően rendszeres fogyasztásával kevesebb lesz a pattanás, pakolásként felhasználva bőrünk üdévé és élettel telivé válik. További jótékony hatását a szájüregünkben is érezhetjük: ha a reggeli órákban megeszünk egy ropogós almát, megszünteti a szájszagot.

Amellett, hogy egész szervezetünkre jótékonyan hat, védi a májat és segít a koleszterinszintet optimálisan tartani. Az alma csökkenti a szervezetben a cukrok felszívódását, így azok, akik a cukorbetegségre hajlamosak, vagy már kialakult a betegség, megkönnyíthetik életüket, ha mindennapos szokásukká válik az almafogyasztás.

Forrás:  
https://www.healthline.com/health/psyllium-health-benefits#laxative
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7018336
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20616745
https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a601104.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18222665

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!