head

Herpesz ellen is jó a citromfű

citromfű
Felveszi a harcot a Herpes simplex vírussal szemben a citromfű kivonata
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Gyógynövények

A citromfű nagyszerű idegnyugtató, enyhíti a gyulladásokat, rákellenes hatású, erős antioxidáns, sőt, a szuperbaktériumokkal és a Candidával is felveszi a harcot. Ráadásul, segítségével különlegessé tehetjük kedvenc ételeinket és italainkat.

Ázsiából származik, ma már azonban szinte mindenhol termesztik a citromfüvet, amely első látásra nagyon hasonlít a csalánhoz. Ha viszont megdörzsöljük, nem csíp, hanem citromos illatot ad ki magából.

Citromfű hatása a szervezetre

A citromfű jótékony hatásai évezredek óta ismertek, a görögök és a rómaiak például elsősorban az emésztés javítására használták, a középkorban idegnyugtató hatása miatt fogyasztották.

A citromfű antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, képes elpusztítani a baktériumok, gombák és vírusok jelentős részét. Felveszi a harcot a Herpes simplex vírussal szemben, a citromfű kivonata, illetve a citromfű tartalmú készítmények jelentősen felgyorsítják az ajakherpesz gyógyulását.

A citromos illatát biztosító citrál az emésztőrendszerben elszaporodó Saccharomyces cerevisiae gomba kiváló ellenszere. Ez a gomba rengeteg gondot okozhat, túlzott jelenlétének következménye lehet a hasmenés, a székrekedés, a hasgörcs és általában a rossz emésztés. Ha tehát ezeket a tüneteket tapasztaljuk, érdemes a citromfűre bízni magunkat.

Jól használható a lábgomba és a Candida-fertőzés kezelésére, semlegesíti a más módon szinte kiirthatatlan – antibiotikum rezisztens – szuperbaktériumot, az akár halált okozó Staphylococcus aureus-t, valamint a gyomorfekély és a gyomorrák kialakulásával közvetlenül kapcsolatba hozható Helicobacter pylori-t.

A citromfűben található hatóanyagok elindítják az apoptózist – programozott sejthalál – a rákos sejtekben, illetve lassíthatják a daganat növekedését.

Rákellenes tulajdonságához általános immunerősítő képessége, valamint a szabad gyököket megkötő antioxidánsai, a flavonoidok és a C-vitamin is hozzájárulnak.

A légúti megbetegedések kezelésekor is számíthatunk a citromfűre, amivel enyhíthetők a megfázás, valamint az influenza kínzó tünetei

Citromfű felhasználása

Stresszes időszakokban, vagy egyszerűen akkor, ha idegesek vagyunk, igyunk egy pohár citromfű teát, esetleg rágcsáljunk el néhány citromfű levelet: hamarosan tapasztalni fogjuk nyugtató hatását.

Kiváló megoldás álmatlanság ellen, ahogyan a szorongástól is megszabadít. Kezeli az idegességgel kapcsolatba hozható fejfájást és gyomorbántalmakat. A citromfű mindemellett az Alzheimer- és a Parkinson-kórral járó tüneteket is enyhítheti, valamint normalizálhatja a szívritmust.

Ízületi fájdalmak, reumás panaszok, fogfájás esetén érdemes a citromfű segítségét igénybe venni. Gyulladáscsökkentő hatását ugyanis ezekben az esetekben is kifejti, ha fogyasztunk belőle, vagy külsőleg alkalmazzuk.

Emésztési zavarok esetén bátran nyúljunk a citromfűhöz, hiszen ez a kellemes gyógynövény fokozza az epetermelődést és a bélmozgásokat, így támogatja az anyagcserét. Segít megszabadulni a székrekedéstől, valamint a vastagbélben lerakódó toxinoktól, méregtelenítő hatása azonban nem csak ebben nyilvánul meg: a citromfű ugyanis vízhajtóként a veséket is megtisztítja.

Mivel javítja a tápanyagok lebontását, a citromfű jó szolgálatot tehet a fogyókúrák során, ráadásul kifejezetten gátolja a hasi zsír lerakódását.

Lemosóként vagy krémek formájában nemcsak a gyulladásos állapotokat szüntetheti meg, hanem a kisebb sérülések gyógyulását is felgyorsítja, gátolja a sebek elfertőződését.

Ahogyan már említettük, a citromfű nagyszerű élelmiszer alapanyag: bátran ízesítsük vele ételeinket és italainkat, de teakán önmagában is megállja a helyét. És még valami: ha nyáron a nyitott ablakba tesszük, a szúnyogokat is távol tartja.


Az édesgyökér még az agyműködést is javítja

Édesgyökér

Az édes ételek hizlalnak és fogszuvasodást okoznak: így hangzik a közkeletű vélekedés, ami azonban leginkább a fehér cukorra igaz. Ha édesgyökér felhasználásával készült italokat, ételeket fogyasztunk, ezektől az ártalmaktól nem kell tartanunk.

Az édesgyökér számos egészségvédő hatással rendelkezik, megmutatjuk, melyek ezek.

Noha ötvenszer édesebb a fehér cukornál, mégsem hizlal az édesgyökér, aminek kivonatát éppen ezért előszeretettel alkalmazza az élelmiszeripar. A legkülönbözőbb ételekhez, üdítőitalokhoz adják hozzá, ahogyan a medvecukor különleges íze is ennek a növénynek köszönhető.

Megvédheti fogainkat a szuvasodástól

Bár a rendszeres fogmosást nem helyettesíti, az édesgyökér segítségével mégis megvédhetjük fogainkat a szuvasodástól. Egyik összetevője, a transz-kalkon megakadályozza, hogy a szuvasodásért felelős, a fogakon megtapadó Streptococcus mutans biofilm réteget, plakkot hozzon létre. Ha ugyanis a biofilm nem alakul ki, a baktérium védtelen marad, és nem tud szaporodni. Ennek köszönhetően pedig a fogzománc sem károsodik. És ez még nem minden, mert az édesgyökér az afta és a herpesz kezelésében, illetve megelőzésében is szerepet kaphat.

Gazdag antioxidáns összetevőkben

Többféle módon járul hozzá szervezetünk védekezőképességéhez az édesgyökér, ami valósággal felturbózza az immunrendszert. Ennek oka, hogy gazdag antioxidáns összetevőkben, amelyek semlegesítik a szív- és érrendszeri betegségeket, rákot, gyulladásokat okozó, a DNS-t károsító, és az öregedési folyamatokat felgyorsító szabad gyököket. Szintén hozzájárul immunerősítő hatásához, hogy segít elpusztítani a káros baktériumokat, vírusokat és gombákat, köztük a Candida albicanst. Szezonális megbetegedések, így a megfázás, influenza, nátha, hörghurut és más fertőzések. A University of Texas kutatói egérkísérletek során kimutatták, hogy az édesgyökérben található, és a T-sejteket (immunsejtek) aktiváló glicirrizin védelmet nyújthat az A2 (H2N2) influenzavírussal szemben. 

Gyulladásgátó hatása révén az allergiák (szénanátha), ízületi panaszok, májproblémák, ekcéma és az emésztőrendszeri gyulladások (bélgyulladás, fekély) gyógyulását is felgyorsíthatja.

Segít megszüntetni a gyomorégést

Mivel védőréteget képez az emésztőrendszer nyálkahártyáján, valamint növeli a nyálkatermelődést, az édesgyökér segítségével a gyomorégés is csökkenthető. Mérsékli az emésztési panaszokat, és javítja az anyagcserét, utóbbi tulajdonsága a fogyókúrák alatt még jobban érvényesül.

Méregtelenít

Rendkívül hatékony májvédő és vízhajtó, megtisztítja a vért, támogatja a vesék működését. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy az édesgyökér erősíti a szervezet természetes méregtelenítő funkcióit. Szintén a méreganyagok gyorsabb távozását eredményezi enyhe hashajtó hatása.

Javítja az agyműködést

Az édesgyökér megemeli a kortizol szintjét, ami azért fontos, mert ezzel enyhíti a stressz káros hatásait. Eközben feltölt energiával, javítja az agyműködést és a hangulatunkat. Ezért van az, hogy amikor édesgyökérrel készült élelmiszereket fogyasztunk, jobb lesz a kedvünk.

Egyáltalán nem hizlal

Az édes bűnbeesésről a legtöbben azért mondanak le, mert félnek az elhízástól. Erről azonban egyáltalán nincs szó az édesgyökér esetében, hiszen gyakorlatilag kalóriamentes.

Ellenjavallatok

Hashajtó szedése mellett ne fogyasszuk, mert növeli a kiszáradás veszélyét. Túl nagy mennyiségben fogyasztva megemeli a vércukorszintet és a vérnyomást – utóbbi elsősorban az eleve magas vérnyomással küzdőknél fordul elő, míg a tesztoszteron mennyiségét csökkentheti.


Tudja, mire való a kakukkfű?

Kakukkfű

A kakukkfű az egyik legkedveltebb fűszernövény, amelyet évszázadok óta használnak ételek ízesítésére. Ennél is fontosabb azonban, hogy a kakukkfű számos gyógyhatással rendelkezik, számos mindennapos, többféle gyakran előforduló egészségügyi panaszra jelenthet gyors és hatékony megoldást. 

A kakukkfű Európa szinte minden részén megterem, a népgyógyászat friss vagy szárított virágát és leveleit hasznosítja. Gazdag rostforrás, nagy mennyiségben tartalmaz fehérjéket, aminosavakat, a hangulatot szabályozó triptofánt, valamint cinket, mangánt és rezet. A vitaminok közül a kakukkfű az A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6- és a C-vitaminban bővelkedik, legtöbb jótékony hatását mégis különleges illóolajainak köszönheti.

A kakukkfű felhasználása

Mivel a kakukkfű rendkívül erős antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, jól használható a baktériumok okozta fertőzések kezelésére. Mérsékli a megfázás és a légúti gyulladások tüneteit, megtisztítja az orrjáratokat, kiváló köptető, feloldja a hurutot.

Ha kakukkfű levelet rágcsálunk, a makacs köhögésünk is alábbhagy.

Mérsékli a magas vérnyomást, segít megszüntetni a vérszegénységet, gyorsítja a sebgyógyulást.

Mivel a kakukkfű enyhíti a görcsöket, menstruációs fájdalmak, bélgörcsök, valamint migrén és hasogató fejfájás esetén is sikerrel alkalmazható.

Triptofán tartalmának köszönhetően illóolaja javítja a hangulatot, kiváló antidepresszáns és segít átaludni az éjszakákat – ehhez elegendő a kakukkfű levelét szétmorzsolni, és az így felszabaduló illatanyagot belélegezni.

Gomba- és parazitaellenes

Nagyszerű emésztésserkentő, megtisztítja a beleket és a húgyutakat, helyreállítja az étvágyat.

A kakukkfű jótékony összetevői eltávolítják a parazitákat és a lerakódásokat a vastagbélből, támogatják a szervezet természetes méregtelenítő folyamatait, sőt, a súlyvesztéshez is hozzájárulnak.

Gombák ellen is hatásos lehet, különösen a Candida albicans esetében javasolt a használata. A kakukkfű mindemellett antioxidáns flavonoidjai révén hatékony immunerősítő, megköti a rákot, gyulladásokat, érrendszeri betegségeket és ráncokat okozó szabad gyököket, hozzájárulhat a vastagbéldaganat megelőzéséhez, illetve kezeléséhez.

Kakukkfű bőrre

Készítsünk teát a kakukkfűből, a főzetet pedig használjuk a gyulladt, pattanásos bőr kezelésére, ahogyan a kisebb horzsolások és a csípések gyógyulását is elősegíti. Zsíros haj esetén érdemes a fejbőrbe dörzsölni, a kakukkfű főzete ugyanis csökkenti a faggyú termelődését.


Csalán a csípős csodaszer

A levele ugyan csípős, ám a csalán annyira sokoldalú gyógynövény, hogy erről szívesen megfeledkezünk.

Számos betegséget gyógyíthatunk vele, és a csalán természetes fájdalomcsillapító. Mutatjuk, mi mindenre képes még.

Csalán gyógyhatása

Ha már nagyon kínozza az ízületi gyulladás és a reuma, érdemes csalános ülőfürdőt venni. A módszer rendkívül egyszerű: szedjünk friss csalánlevelet (a szárítottból többet kell használni), főzzünk belőle sűrű teát, amiből egy jó nagy pohárnyit öntsünk a fürdővizünkbe. Nem csupán az ízületi, hanem az aranyeres panaszokat is hatékonyan és gyorsan enyhíti.

 

via GIPHY

A friss és fiatal csalánlevél megoldást jelenthet a pattanásokra, kamaszoknak különösen ajánlott. Ehhez főzzünk csalánteát, és gőzöljük vele az érintett bőrfelületet. Még jobb eredményt érhetünk el, ha a gőzölést követően 60 g szárított és 200 g friss csalánlevélből készített, majd leszűrt főzetet vattakoronggal, óvatos mozdulatokkal a bőrünkbe ütögetünk.

Ha zsíros, korpás a haja, a csalántea megoldhatja a problémáit. Csupán annyit kell tennie, hogy a leforrázott csalánlevelekből készült főzettel rendszeresen leöblíti a haját, de fontos, hogy a csalános öblítés után ne érje más szer a hajunkat. Külsőleg alkalmazva a csalántea a korai hajhullást is lassíthatja, míg a fél liter vízben és ecetben megfőzött három marék csalángyökér tea segítségével – természetesen a főzetet a fejbőrbe kell dörzsölni – a korpától is megszabadulhatunk. Ehhez naponta két-három alkalommal végezzük el a műveletet.

Orrvérzés ellen

A csalánfőzet, vagy a levélből préselt folyadék nyugtatja az allergia vagy rovarcsípés miatt irritált bőrt, mérsékli a kellemetlen tüneteket, ahogyan a csalános gézzel az orrvérzés is gyorsabban elmúlik.

Bár a csalán csíp, ha a köszvényes vagy reumás testrészünket kesztyűben csapkodjuk vele, gyorsabban megszüntethetjük vagy csillapíthatjuk a kínzó fájdalmakat.

Együk meg a csalánt

A friss csalánból levest, salátákat, főzeléket és lekvárt is készíthetünk, de joghurtba, turmixba keverve is fogyasztható. A csalán fogyasztása nagyon egészséges, mivel a vitaminok közül az A-, B-, C-, K- és U-vitamint tudhatja magáénak. Magas a vastartalma, de magnéziumot, cinket és rezet is rejt magában.

Hivatkozások:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25242268
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18553017
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15796587
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24991068
http://eol.org/pages/1114866/hierarchy_entries/57185559/overview
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074903/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209812
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25379783
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8698668
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4148569/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2729489/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629407/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629407/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3818629/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC163749/

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!