Mivel az illóolaj kínálat továbbra is növekszik, felvetődik a kérdés, hogy ezek a rendkívül koncentrált növényi kivonatok valóban biztonságosak-e? Sokan nem ismerik a wellnesshez, szépségápoláshoz, vagy a tisztálkodáshoz használt illóolajok lehetséges kockázatait. Összegyűjtöttük, mire figyeljen az illóolajok használata során.
Ön tisztában vele, hogyan lehet biztonságos az illóolajok használata?
Az, hogy egy adott illóolaj biztonságos-e valaki számára, számos tényezőtől függ, beleértve a következőket:
Amikor az illóolajról van szó, fontos figyelembe venni:
Olvasson tovább, és tudja meg, hogyan kell helyileg, illetve aromaterápiához használni az illóolajokat; mely olajokat érdemes kipróbálni, melyeket elkerülni; mit kell tenni, ha mellékhatásokat tapasztalunk.
Egyesek az illóolajok helyileg történő alkalmazását választják fájdalomcsillapító hatásuk miatt. Ha azonban helytelenül adagoljuk, kiütések és egyéb mellékhatások léphetnek fel.
Néhány illóolaj mérgező lehet, ha közvetlenül a bőrön keresztül felszívódik. Mások, például a narancs, lime és a citrom fokozhatja a bőr fényérzékenységét, ezért nem jó, ha napozás előtt alkalmazzák őket.
Számos illóolaj hordozóolajjal (bázisolaj) történő hígítást igényel a mellékhatások megelőzése érdekében. Általános szabályként az illóolajok koncentrációját 5% alatt kell tartani.
1% -os hígítás érhető el 6 csepp illóolaj 30 milliliter hordozóolajjal való elkeverésével. A biztonságos koncentrációra vonatkozó iránymutatások az életkor és egészségi állapot szerint változnak. A hordozóolajok általában növényi alapúak. Segítségükkel az illóolaj biztonságosan felvihető a bőrre.
Patch teszt (allergiavizsgálat)
Az allergiavizsgálattal kideríthető, hogyan reagál a bőre egy adott olajra, mielőtt ténylegesen használni kezdené.
Így végezze el:
Mossa el az alkarját szappannal.
A terület hagyja megszáradni.
Dörzsöljön be néhány csepp hígított illóolajat az alkar egy kis területére, majd tegyen rá gézt és ragassza le.
Várjon 24 órát.
Ha a bőr vörös, viszkető, hólyagos, vagy duzzadt, akkor az illóolaj mellékhatásait meg kell szüntetni, és abba kell hagynia a felhasználást.
Ha a 24 órás periódus vége előtt kellemetlen érzést tapasztal, azonnal távolítsa el a gézt, és mossa le a területet szappanos meleg vízzel.
Nagyobb hígítást igénylő illóolajok
Az illóolajokat rendszerint aromaterápiás diffúzorral (illóolaj párologtató készülék) használják. Minden illóolajat hígítani kell, ám néhány erősebb illóolaj nagyobb hígítást igényel:
Az illóolajok nem alkalmasak belső használatra, alkalmazásuk előtt érdemes aromaterápiás szakemberrel konzultálni.
Az aromaterápia előnyeit sok kutatás támasztja alá. Bizonyos illóolajok belélegzése, például az édes narancs, segíthet enyhíteni a stressz és a szorongás tüneteit, míg a levendula belélegzése javíthatja az alvás minőségét.
Az aromaterápia jótékony hatásait belégzéssel vagy diffúzor segítségével élvezhetjük. A belégzés a légzési problémák kezelésében a leghatékonyabb, míg a diffúzor a hangulatkezeléshez. Különféle fájdalmak esetén, a hígított illóolajok helyi alkalmazása ajánlott.
Levegőbe történő porlasztáskor tartsa be a következő biztonsági óvintézkedéseket:
Kövesse a megfelelő hígítási irányelveket.
Győződjön meg róla, hogy jól szellőzik a párologatásra használt helység.
A diffúziót 30–60 percig végezze, majd kapcsolja ki a készüléket.
Ezeket a népszerű illóolajokat a gyermekek és a háziállatok esetében is kockázat nélkül alkalmazhatjuk:
Népszerű illóolajok, amelyeket óvatosan kell alkalmazni, mert irritálják a nyálkahártyát:
Ez rendkívül ellentmondásos gyakorlat, különösen az első három hónapban.
Aggodalomra adhat okot, hogy a helyileg alkalmazott illóolajok átjuthatnak a placentán és, károsíthatják a magzatot. Mivel ennek fennáll a veszélye, és nincs a veszélyek vizsgálatára irányuló kutatás, az illóolajokat kerülni kell a terhesség alatt, hacsak nem konzultáltunk egy orvossal.
Bár vannak olyan illóolajok, amelyeket a terhesség alatt soha nem szabad használni, létezik néhány olyan, amelynek alkalmazása biztonságosnak tekinthető a szülés előtti masszázs során, vagy a párologtatás módszerével.
Mielőtt bármilyen illóolajat használ terhesen vagy szoptatás közben, beszéljen az orvosával vagy egy aromaterápiás szakemberrel.
Egyes illóolajok hatékonyan csökkenthetik a hányingert, a szorongást és a szüléstől való félelmet.
Népszerű illóolajok, amelyek a terhesség ideje alatt használhatók:
Illóolajok, amelyeket soha nem szabad a terhesség, a vajúdás vagy a szoptatás során használni:
Ez egy másik nagyon ellentmondásos téma. A csecsemők és a gyerekek vékonyabb bőrrel és kevésbé fejlett májjal és immunrendszerrel rendelkeznek. Ez teszi őket érzékenyebbé az olajhasználattal kapcsolatos potenciális toxicitásra.
A következő biztonsági irányelvek és a rendkívüli óvatosság gyakorlása döntő fontosságú. Csecsemők és gyermekek esetében, a használandó illóolajakról mindig konzultáljon egy egészségügyi szakemberrel.
A 2 évesnél idősebb gyermekeknél az aromaterápiás módszereket általában biztonságosnak tartják - de csak bizonyos illóolajokkal. Bizonyos illóolajokat helyi és aromaterápiás módszerekkel lehet használni, de sokkal gyengébb koncentrációban, mint a felnőttek esetében. A biztonságos hígítási arány jellemzően 0,5-2,5%.
Az illóolajokat tartsuk távol a csecsemőktől és gyermekektől. Ha az illóolajokat lenyelik, hívjunk mentőt. Biztonsági óvintézkedésként az illóolajokat soha nem szabad hozzáadni a gyermekek fürdővízéhez.
Ezeket a népszerű illóolajokat gyakran használják csecsemők és gyermekek körében:
Bizonyítékok utalnak rá, hogy a levendula és a teafaolaj helyi alkalmazása serdülőkor előtt álló fiúknál hormonális rendellenességeket, például mellnövekedést okoz. Ezeket az olajokat el kell kerülni.
Népszerű illóolajok, amelyeket soha nem szabad csecsemők és gyermekek körében használni:
Íme, néhány fontos szempont más népszerű olajok használatához:
Ánizs. Belélegezve ez az illóolaj csökkentheti egyes antidepresszánsok hatékonyságát, és növelheti a központi idegrendszerre ható gyógyszerek hatását.
Bergamott. Ez az olaj bőrérzékenységet és égést okozhat, ha helyileg, nagy koncentrációban alkalmazzuk a napfénynek kitett bőrfelületen.
Fahéj. Hígítás nélkül, ez az olaj is okozhat kontakt dermatitiszt, ezen kívül arc kipirulást, kettős látást, hányingert és hányást okoz.
Eukaliptusz. Ha véletlenül lenyeljük, ez az illóolaj görcsrohamokat válthat ki. Aromaterápiás vagy helyileg történő alkalmazása ugyanilyen hatással lehet azokra, akik hajlamosak a görcsökre.
Levendula. Helyi alkalmazásával kapcsolatban kimutatták, hogy befolyásolja a hormonokat a serdülőkor előtt álló fiúkban.
Citromverbéna. Ha a napozás előtt helyileg alkalmazzák, ez az olaj fényérzékenységet és égést okozhat.
Szerecsendió. Kiütést vagy égést okozhat, ha helyileg alkalmazzák. Mérgező, hallucinációkat, akár kómát idézhet elő, ha véletlenül lenyelik.
Borsmenta. Ez az olaj bőrkiütést és egyéb irritációkat válthat ki.
Zsálya. A zsálya használata hányással, szédüléssel, görcsrohamokkal és egyéb problémákkal járhat.
Teafa. Ha helyileg alkalmazzuk, kiütést vagy irritációt okozhat, és befolyásolhatja a hormonműködést a serdülőkor előtt álló fiúknál.
Citrusolajok. A Grapefruit, citrom vagy narancs illóolajok hígítva és helyileg alkalmazva jelentős bőrkárosodást okozhatnak a napsugárzásnak kitett bőrfelületeken.
Az illóolajok természetes anyagok, de ez nem jelenti azt, hogy óvintézkedések nélkül használhatók. Mielőtt bármilyen illóolajat használnánk, tegyük fel magunknak, és a válaszoljuk meg a következő kérdéseket:
Milyen módszerrel kívánjuk használni?
Az illóolajok használatának módja a kívánt hatás függvénye. Hangulatjavításra, fájdalom enyhítésére, bőrbetegség kezelésére, vagy más orvosi problémára alkalmazhatók.
Hígítani kell az illóolajokat?
Illóolajokat hígítani kell. Mindig ellenőrizze a hígítási iránymutatásokat.
Az illóolaj növeli a fényérzékenységet?
Általában a citrus illóolajok növelik a fényérzékenységet. A napozást megelőző használata bőrégést okozhat.
Van-e az illóolajoknak klinikai kölcsönhatása?
Néhány illóolaj kölcsönhatásba léphet a gyógyszerekkel vagy táplálékkiegészítőkkel. Ezek kiválthatják vagy súlyosbíthatják egyes betegségek tüneteit.
Az illóolaj biztonságos a csecsemők, gyermekek vagy háziállatok számára?
Mindig ellenőrizze, hogy egy adott illóolaj biztonságos-e a gyermekek és a háziállatok számára. Ne feledje, hogy ami a kutyák számára biztonságos, mérgező lehet a macskáknak. Utóbbiak érzékenyebbek az illóolajokra, mint más háziállatok.
Az illóolajok diffúziója, vagy helyileg történő felhasználása veszélyt jelenthet másokra. A csecsemők és a gyermekek különösen érzékenyek lehetnek. Az illóolajok asztmás rohamokat okozhatnak.
Az illóolajokat le szabad nyelni?
Nem, az illóolajokat nem szabad belsőleg használni. A helyileg vagy aromaterápiában tökéletesen biztonságos illóolajok lenyelve mérgezőek lehetnek.
Általánosságban elmondható, hogy az illóolajokat úgy kell kezelni, mint más gyógyszereket, táplálékiegészítőket vagy veszélyes anyagokat. Ez azt jelenti, hogy óvatosnak kell lennünk a vásárlás, tárolás és a használat során.
Az illóolajokat tartsa távol gyermekektől és háziállatoktól
A biztonság érdekében az összes illóolajat helyezzük zárható tokba, és tároljuk egy gyermekek, háziállatok számára nehezen elérhető szekrényben. Alternatív megoldásként tartsuk őket egy magas szekrényben, és használjunk gyerekzárat.
Porlasztáskor ne lépje túl a 30-60 perces intervallumot
Illóolajok estén is igaz, hogy a kevesebb, néha több. Az ideális használati idő túllépése nem növeli az olaj hatékonyságát, sőt stresszt okozhat az idegrendszernek.
Csak jól szellőztetett helyen szabad párologtatni
Általános szabály, hogy minden illatot, beleértve az illóolajokat is, csak jól szellőző helységben használjuk. Ellenkező esetben a légzőrendszert irritálhatja.
A szellőzés különösen fontos a háziállatok jelenlétében, számukra biztosítani kell a helyiség elhagyásának lehetőségét.
Hígítsa az illóolajat
A hordozóolajokat nem szabad figyelmen kívül hagyni. Nemcsak hasznosak az illóolajok nagyobb felületre történő felvitelében, de védik a bőrt a kiütésektől és az irritációtól. Válasszon egy jó minőségű bázisolajat.
Soha ne használjon fényérzékenységet okozó illóolajokat, ha UV-sugárzás éri a bőrét
A fotoszenzibilizáló olajok, például a citrusolajok használatát követően várjunk 24 órát, mielőtt szoláriumoznánk, vagy közvetlenül a napfénnyel érintkezne a bőrünk.
Az illóolajok használata után mindig mosson kezet
Ha illóolaj maradt a kezünkön, és azzal megdörzsöljük a szemünket, vagy megvakarjuk a fülünk belsejét, súlyos mellékhatásokat tapasztalhatunk. Az illóolajok nem érintkezhetnek ezekkel a testrészekkel.
Az illóolajokat tartsa távol a nyílt lángtól
Az illóolajok gyúlékonyak. Használatuk tilos gyertyák, gáztűzhelyek, égő cigaretta vagy nyitott kandallók közelében.
Az óvatosság és a biztonsági irányelvek betartása segít abban, hogy az illóolajok használatával kapcsolatos tapasztalata pozitív legyen. Mellékhatások azonban így is előfordulhatnak. Az illóolajok felelősségteljes használatának része, hogy tudjuk, mit kell tenni, ha panaszokat okoznak.
A legtöbb esetben a kisebb mellékhatások megszüntetéséről otthon is gondoskodhatunk.
Ha az illóolajok a szemébe kerülnek, két dolog közül választhat:
Mártson vattát egy ételkészítéshez használt, jó minőségű növényi olajba, mint a szezám vagy olajbogyó. Törölje át vele a zárt szemhéját.
Azonnal öblítse le a területet hideg, tiszta vízzel.
Ha bőrirritációt tapasztal, használjon zsíros olajat vagy krémet, hogy elnyelje az illóolajat és törölje le.
Ha véletlenül lenyelte az illóolajat, azonnal forduljon orvoshoz! Ezután kövesse az alábbi óvintézkedéseket:
Igyon 2%-os zsírtartalmú tejet.
Vigye magával a lenyelt illóolaj üvegét, és mutassa meg az orvosnak.
Forrás:
https://www.healthline.com/health/are-essential-oils-safe#topical-use