head

Elérhető a lapos has – Mit kell tenni érte?

lapos has
Van, aki szerint a lapos has csak az esztétikumról szól
Dobor Viktória Dobor Viktória
Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Téma: Emésztés

A lapos has egyáltalán nem hiúsági kérdés, és nem is egyszerű hóbort. Szabaduljunk meg a hasra rakódó zsírpárnáktól, mert ezzel nemcsak vonzóbbak leszünk, hanem egészségünk megőrzéséért, illetve visszaszerzéséért is nagyon sokat tettünk. Ha lapos a hasunk jelentősen csökken a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a rák kockázata. És ez még nem minden!

Van, aki szerint a lapos has csak az esztétikumról szól, csupán arról, hogy jól akarunk kinézni. Ez azonban alapvető tévedés. Ez ugyanis fontos indikátor, azaz külső jele általános egészségi állapotunknak. Sőt, előrevetíti, számos betegség kialakulásának lehetőségét. Ezért kell komolyan venni a hason megjelenő zsírpárnákat, és gondoskodni az eltüntetésükről. Nem árt tudni, hogy annak a bizonyos „pocaknak” komoly következményei lehetnek: az alhason, a köldök alatt lerakódó zsír az első lépés az elhízás bizony, nem is annyira rögös útján. Korábban főként a középkorúakra volt jellemző, azonban az életkori határ egyre jobban tolódik lefelé. Ma már a tizenévesek között sem ritkák a hasi zsírpárnák, amelyek, sajnos, maguktól sohasem tűnnek el. Sőt, egyre csak növekednek: ha nem teszünk ellene semmit, fokozatosan romlik a helyzet.

Miért tűnik el?

Kevés kivételtől eltekintve, amikor a lapos has valamilyen betegség következtében tűnik el, a zsírlerakódás a helytelen életmód következménye. Egyes országokban a köldök alatti, túlzott zsírréteget „íróasztal hájnak” nevezik. Találó a meghatározás, hiszen a keveset mozgókat, és ezen belül a legnagyobb százalékban az ülőmunkát végzőket érinti. Mindez kiegészül a nem megfelelő táplálkozással, és máris megvan az a két terület, ahol felvehetjük a harcot a hasi részen elhelyezkedő zsírpárnák ellen.

Segít a diéta

Az esztétikus has elérése nem lehetetlen, az előbbiekből látható, hogy a szép has egyik titka, legalábbis az egyik legfontosabb, a megfelelő táplálkozás. Mielőtt azonban elkezdenénk egy konkrét diétát, vegyük sorra, mik azok az élelmiszerek, amiktől mindenképpen tartózkodnunk kell, de legalábbis drasztikusan visszaszorítani a fogyasztásukat.

fehér cukor,
fehér liszt,
kész- és félkész ételek,
transzzsírok,
állati zsírok,
olajban, zsírban sült ételek (kivéve olívaolaj),
adalékanyagokban gazdag élelmiszerek,
szénsavas üdítők,
alkoholos italok.

Már önmagában az segít, ha csak annyit teszünk, hogy a fenti élelmiszereket elkerüljük. Már néhány hét után felgyorsul a zsírégetés, és elkezd „alakulni” a hasunk, ahogy egész testünkről szép lassan, de biztosan eltűnnek a zsírpárnák. Természetesen a folyamatot bizonyos ételek fogyasztásával elősegíthetjük, lássuk most, mire kell ügyelni. A legfontosabb, hogy együnk alacsony glikémiás-indexű ételeket, mert ezek nem emelek fel hirtelen a vércukorszintet. A túlevés egyik oka, hogy amikor a magasra ugró vércukorszint hirtelen visszaesik, erős éhségérzet alakul ki. Ezért nem lehet jóllakni például a hagyományos édességekkel.

Alacsony glikémiás-indexű ételek:

zöldelevelű zöldségek,
burgonya,
piros gyümölcsök,
citrusfélék,
hüvelyesek,
árpa,
bulgur,
hajdina,
quinoa,
tejtermékek,
tojás,
húsok,
halak,
olajok,
zsírok,
70 százaléknál több kakaót tartalmazó étcsokoládé,
barna rizs.
teljes kiőrlésű gabonák,
tészta (teljes kiőrlésű lisztből).

Magas a glikémiás-indexe viszont a karalábénak, a céklának, a fehérrépának, a sütőtöknek, az olajban sült burgonyának, az aszalt gyümölcsöknek, a zellernek, a görögdinnyének, a fehér rizsnek, a kölesnek és a túlérett banánnak.
Minél több a rost és a fehérje egy élelmiszerben, annál alacsonyabb a glikémiás indexe. Szintén ebbe a csoportba tartoznak a savanyú ételek. Figyeljünk az elkészítés módjára, a keményítőt tartalmazó ételeknek a túlfőzés hatására megnő a glikémiás-indexük.
Ami az édesítést illeti, a sztéviát és a nyírfacukrot nyugodtan használhatjuk, a mézet viszont inkább vegyük ki az étrendünkből. Együnk többször (5-6 alkalom) keveset, lefekvés előtt fél órával már csak igyunk. A napi folyadékfogyasztásunk legyen legalább 2,5 liter tiszta víz.

Rostok és fűszerek

Azonnali eredmény nem létezik. Ezt továbbra is állítjuk, azonban vannak módszerek, amikkel azért lerövidíthetjük a várakozási időt. Ilyen trükk, a rostok és egyes fűszerek megemelt fogyasztása.
Ahogyan már említettük, a rostokban gazdag élelmiszerek rendszerint alacsony glikémiás-indexűek. Másik hatásuk ugyanis, hogy hozzájárulnak a béltisztításhoz és méregtelenítéshez, ezáltal pedig az anyagcsere javításához, valamint zsírraktárak leépítéséhez. Nyers zöldségek és gyümölcsök, legyen az a jelszó, esetleg a párolás, forrázás még elfogadható annak érdekében, hogy a karcsú derék tényleg ne csak álom legyen. Erre talált bizonyítékot egy széleskörű, öt éven át tartó amerikai vizsgálat, ami az oldható rostok megemelt bevitele és a fokozott fizikai aktivitás együttes eredményeként számol be a hasi zsír szignifikáns csökkenéséről.

Emellett, léteznek valóban zsírbontásra képes fűszerek, amelyekkel éppen ezért érdemes tartós barátságot kötni.
Itt van mindjárt sokak kedvence, a gyömbér, amit fogyaszthatjuk nyersen lereszelve – pl. sztéviás limonádéba egészen kiváló -, vagy forrázva, porítva, teák, tészták és húsételek ízesítőjeként. 
Hasonló hatású a fahéj, szórjuk meg vele a sült almánkat, ami tele van rostokkal, így két irányból is támogatja diétánkat. Egy dologra figyeljünk, mégpedig arra, hogy fehér cukrot véletlenül se tegyünk rá, viszont emésztésjavító szegfűszeggel nyugodtan megbolondíthatjuk.
A vadabb ízek kedvelői ne hagyák ki a curryt, aminek a zsírégető hatását, frissen őrölt fekete borssal tehetjük tökéletessé.
Kiválóan működik a rozmaring, a kamilla és a zsálya főzete, körülbelül egyenlő arányban alkalmazva az összetevőket. Nemcsak a fogyást segítik, hanem a beleket is fertőtlenítik, megelőzve ezzel a gyulladásokat.

Paraziták jelenléte

Ha felhalmozódik a letapadt salakanyag a bélrendszerünkben, ez nemcsak a tápanyagok felszívódását akadályozza, és okoz számtalan emésztési problémát. Van még egy legalább ekkora veszélye, mégpedig az, hogy a lerakódások nagyszerű élőhelyet biztosítanak a különböző bélparaziták számára. Ezek a rendszerint mikroszkopikus méretű, és ezért szinte észrevehetetlen, de fajtól függően, akár több méteresre is megnövő élősködők szó szerint elszívják, eleszik előlünk az élelmiszerekkel a szervezetünkbe jutó értékes összetevőket. Hozzájárulnak a hiányállapotok kialakulásához, az éhségérzethez, ezért többet eszünk a kelleténél, ami nagymértékben hozzájárul a hasi zsír felhalmozódásához. Ráadásul, ha testünk úgy érzi, hogy nem jut elegendő energiához, elkezd raktározni, ami jelentős részben, szintén a hasi zsír megnövelésében nyilvánul meg.
Kialakul az a bizonyos ördögi kör, a túlevés miatt, egyre kevesebbet mozgunk, ami még több plusz kilót jelent. Az elhízás jelentősen megterheli a szervezetet, gyengíti az immunrendszert, rontja a keringést, növeli számos súlyos betegség kockázatát.

Edzés mindenképpen szükséges?

Sokan ódzkodnak az edzőtermektől, mert a jelentősebb túlsúlyuk miatt, mások előtt feszélyezve érzik magukat. Az edzésről nekik sem kell lemondaniuk, hiszen ezt otthon is nyugodtan kivitelezhetjük, és még eszközökre sincsen hozzá szükségünk. Bár a felülés tűnik a legegyszerűbbnek, nem biztos, hogy ezzel kell kezdeni. A felülés megterheli a derekat és a gerincet, fárasztó is, így nagy az esélye, hogy idő előtt abbahagyjuk. Ezzel szemben a lábemeléses és saját súlyos edzés jól adagolható, a sikerélmény pedig garantált. 

Gyakorlatok lábemeléssel:

Feküdjünk a hátunkra, a kezeinket tegyük magunk mellé, tenyerünk a föld felé nézzen. Lábainkat összezárva nyújtsuk ki, majd emeljük fel kinyújtva kb. 45 fokos szögben. Pár másodpercig tartsuk meg, majd eresszük vissza, de mielőtt sarkunk a földhöz érne, a mozdulatot szakítsuk meg. Tartsuk meg néhány másodpercig, ezután újra emeljük fel, úgy, hogy összezárt lábaink és a föld 45 fokos szöget zárjon be. A gyakorlatot tízszer ismételjük meg, kis pihenés után összesen három sorozatot csináljunk.

Lapos has edzés nélkül nem lehetséges

Gyakorlatok saját súllyal (saját testsúlyos edzés):

Hasra fekve emelkedjünk úgy meg, hogy a lábujjainkra és a könyökünkre nehezedünk, alkarunkat tartsuk a földön. Tartsuk így magunkat egy percig, ezt ismételjük meg egymásután ötször. Még gyorsabban érhetünk el eredmény, ha közben felváltva emelgetjük a lábainak.

Hogy segíthet hozzá a lapos hashoz a méregtelenítés?

Első hallásra talán furcsán hangozat, pedig a méregtelenítés, és különösen a béltisztítás is támogatja a lapos has elérését. Pedig nincs ebben semmi rendkívüli. A mérgektől megszabadított szervezet nagyobb hatékonysággal dolgozza fel (bontja le) a bevitt élelmiszereket, a megtisztított bélrendszerből könnyebben felszívódnak a fontos tápanyagok. Ezzel szemben, amikor eltelítődünk mérgekkel, a beleink belső falán vastag lerakódás alakul ki, az esztétikus has csak egy elérhetetlen ábránd marad. Nem fog működni a zsírégetés, helyette még több zsír rakódik le a hámszövetek alatt. És nemcsak ott, hanem a belső szervekben is, ami a legrosszabb. Amikor a hasi zsír egészségügyi veszélyeiről beszélünk, a zsigeri zsírra kell elsősorban gondolni. A méregtelenítés és béltisztítás segíthet abban, hogy elkerüljük a nagyobb bajt.

Milyen betegségeket előzhetünk meg?

Itt röviden érdemes megemlíteni, hogy a kisebb has, milyen betegségek kockázatát csökkenti. A szabadjára engedett zsírpárnák összefüggésbe hozhatók a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri elváltozások, a stroke, az infarktus, az érelmeszesedés megjelenésével.

Nincsenek csodaszerek

Tartsuk szem előtt, hogy az ideális has elvesztése sokkal gyorsabban megy, mint a visszaszerzése. Ne dőljünk be a csodakrémeknek, a néhány napos fogyókúráknak. A zsír ennyi idő alatt biztosan nem tűnik el. Ha mégis krémekben gondolkodunk, akkor olyan készítményt válasszunk, ami erős paprikát és/vagy koffeint is tartalmaz. Használatuk nem éppen kellemes, viszont ráerősítenek a zsírégetésre, főleg akkor, ha testmozgás előtt közvetlenül alkalmazzuk őket.
Bár vannak diéták, amik láthatóan már rövid idő alatt eredményre vezetnek, ez csak délibáb. Valójában annyi történik, hogy megszűnik a puffadás, eltávozik a pangó folyadék, ezért pár centivel csökken a haskörfogat, eggyel beljebb lehet venni az övünket.
A valódi zsírégetés elindulásához hetekre van szükség, és hónapokra ahhoz, hogy érdemben csökkenjenek a zsírpárnák.

Számít a bélflóra egészsége

Bármilyen módszer mellett döntünk, lerövidíthetjük a folyamatot, ha gondoskodunk a bélflóránk egyensúlyának megőrzéséről. Ez egyébként is rendkívül fontos egészségünk szempontjából, hiszen a különböző mikroorganizmusokból álló bélflóra állapota közvetlenül befolyásolja az immunrendszer működését. Amikor a túlsúlyba kerülnek a káros baktériumok, gombák és vírusok a bélflóránkban, testünk védekezőképessége szinte azonnal gyengülni kezd. És fordítva: a jótékony baktériumok elszaporodásával az immunrendszer azonnal életre kel. Mindez többek között arra vezethető vissza, hogy az immunsejtek 80 százaléka pontosan ott helyezkedik el, ahol a bélflóra, azaz a vastagbélben, így kölcsönösen hatnak egymásra. A bélflóra probiotikus (jótékony) baktériumai ráadásul közreműködnek egyes emésztőenzimek termelődésében ezen keresztül pedig az ideális testsúly megőrzésében, illetve visszaállításában.
És még valami: kutatások szerint a bélflóra egyensúlyának felborulása összefüggésbe hozható az elhízással. Erre jutottak a Yale and Howard Hughes Medical Institute kutatói, akik egérkísérletekkel kimutatták, hogy a bélflórában is fellelhető, egyes Bifidobacteriumok és a Lactobacillusok a zsírfelhalmozást beindító inzulin és a gherlin nevű, „éhséghormon” termelődését fokozó acetátot állítanak elő. Ezért lényeges, hogy a bélflóra egészséges legyen, és ne nőjön meg az acetét mennyisége a szervezetben.
Hogyan állíthatjuk helyre a bélflóra egyensúlyát? Együnk probiotikumot, probiotikus ételeket, savanyú káposztát, kovászos uborkát, erjesztett tejtermékeket, valamint a probiotikus baktériumok szaporodását elősegítő prebiotikus rostokat (prebiotikumokat).
 Jó hír, hogy ezek az ételek egyébként is kiváló zsírégetők!

Lapos has gyorsan? Fókuszban az étrend-kiegészítők

Annak ellenére, hogy néhány nap alatt biztosan nem lesz jelentősen kisebb a hasunk, a folyamat felgyorsítható. Erre már a fentiekben is mutattunk néhány példát, azonban az igazi megoldás a komplexitásban rejlik. Rengeteg időt nyerhetünk azzal, ha a lapos has technikákat egyszerre alkalmazzuk.

Életmódot váltunk, naponta intenzíven mozgunk legalább fél órát, elvégezzük a fent ajánlott gyakorlatokat, egészségesen táplálkozunk, növeljük a rostok és zsírégető élelmiszerek fogyasztását, valamint figyelünk a méregtelenítés fontosságára. Ez így soknak tűnhet, azonban az étrend tekintetében van egy könnyebbség, mégpedig a béltisztító, méregtelenítő és bélflóra helyreállító (probiotikum) étrend-kiegészítők szedése. Keressük meg a legjobb minőségű termékeket, olvassuk el róluk mások véleményét, és döntsünk: ezzel megkönnyítjük a saját dolgunkat, egyszerűbben, gyorsabban és kellemetlenségektől mentesen lesz laposabb a hasunk.

Források:

https://www.livestrong.com/article/515228-can-a-colonic-flatten-your-stomach/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2744616/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3856431/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15797686

http://www.gutmicrobiotaforhealth.com/en/mouse-research-lends-insights-link-altered-gut-microbiota-obesity/

 

 

 

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!