head

Érszűkület: ne várja meg, míg túl késő lesz!

Érszűkület: mi okozza, mit lehet tenni ellene?
’Dr Márkus Barbara ’Dr Márkus Barbara
természetgyógyász, lélekterapeuta
Téma: Életmód

Gyakran hallani róla, ennek ellenére rengetegen félvállról veszik, pedig az érszűkület elhanyagolása miatt nő a stroke, a szívinfarktus, a hirtelen szívhalál kockázata, ám a lista ezzel még korántsem teljes. Mivel az érelmeszesedés nem egyik napról a másikra alakul ki, kezdetben a tünetei még nem jelentkeznek, ám idővel komoly egészségügyi problémákhoz vezet, ha az erek falán lerakódott plakk a vérkeringés útjába áll. A plakkok feloldásában egy szerrapeptáz enzim is segíthet, ami megtisztítja a beszűkült ereket.

Az érszűkület figyelmeztető jeleit sokan hajlamosak félreértelmezni, mivel attól függően, hogy mely erek érintettek, a tünetek rendkívül változatosak lehetnek. Egy laikus számára nehezen ismerhető fel, hogy mi válthatja ki ezeket, ezért fontos minél hamarabb szakemberhez fordulni, és persze ennél is jelentősebb a megelőzés.

Nemcsak az idősek betegsége

Az érszűkület jellemzően az idő előrehaladtával jelenik meg, azonban tévedés azt gondolni, hogy a fiatalabbakat nem érintheti, mivel a hajlamosító tényezők közül az alacsony fizikai aktivitás, a dohányzás, a túlsúly, az egészségtelen táplálkozásból eredő kórosan magas vérzsír- és koleszterintszint az ő körükben is egyre gyakoribb. Az érszűkület kialakulásáért az artériák belső falán történő zsírlerakódás tehető felelőssé, melynek következtében az erek beszűkülnek. Mivel az érfalon megtapadt zsírok megkötik a kalciumot, ezek a plakkok megkeményednek, ennek következtében nagymértékben romlik az artériák véráteresztő képessége, így csökken azoknak a szerveknek az oxigén- és tápanyagellátása, melyekhez az adott artériák vezetnek. Trombózis is kialakulhat, ha a szűkület, vagy az érfalról leváló plakk teljesen megakadályozza a véráramlást, ennek következménye többek között a vértelen stroke és a szívinfarktus. Miután az érszűkület legfőképpen az érfal belső rétegének károsodása vagy sérülésének eredménye, azok, akik elhízottak, magas vérnyomásban szenvednek, illetve cukorbetegek, még inkább ki vannak a veszélyének.

Olvasson a figyelmeztető jelekből

A végtagi érszűkületre jellemző, hogy sápadttá és hideggé válnak a végtagok, zsibbadnak, járáskor fájdalom jelentkezik a lábakban, súlyosabb esetben a lábujjak a vérellátás hiányában elüszkösödnek. Az agyi érszűkületre a szédülés, gyakori fejfájás, feledékenység, átmeneti beszédzavar, a végtag gyengeség, továbbá a bizonytalan járás hívja fel a figyelmet. A szívkoszorúér szűkületére utalhat a szapora szívverés, a ritmuszavar, továbbá a mellkasi szorító fájdalom, ami nyugalomban vagy terhelésre jelentkezik. Emellett előfordul állandó fáradékonyság, fulladás, szédülés, gyomortáji, de még az álkapocs fájdalom is.

Mit lehet tenni ellene?

Közhely, de igaz, hogy a megfelelő táplálkozás, a rendszeres testmozgás, tehát az egészséges életmód segíthet csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Ügyeljünk arra, hogy ne vigyük túlzásba a csontritkulás megelőzése érdekében javasolt napi 1,5 gramm kalcium bevitelét. Ahhoz, hogy a koleszterinszintünk ne legyen túl magas, óvakodjunk az állati eredetű zsíroktól, és váltsunk egészséges étrendre. Helyettük növényi olajokat fogyasszunk, illetve együnk minél több növényi rostot , amit legegyszerűbben a friss gyümölcsökkel, zöldségekkel, illetve a teljes kiőrlésű gabonákkal vihetünk be a szervezetünkbe. A rostok további előnye, hogy a legjobb természetes béltisztítók, valamint segítenek megőrizni és helyreállítani a bélflóra egyensúlyát.

Amikor csak a gyógyszerek segítenek

Sajnos előfordulhat, hogy valakinél már csak a gyógyszeres kezelés vezet eredményre, ezért a kezelőorvos értágítók, vérnyomás- és vérzsírcsökkentők, ritmusszabályzók, esetleg véralvadásgátlók szedését rendeli el, hogy csökkentse az érszűkület szövődményeinek kialakulását, legyen szó szívinfarktusról, szívizom elhalásról, szívelégtelenségről, agyi infarktusról, agyvérzésről, végtagok és üszkösödésről.

Gyógyszerek helyett

Ha valaki mindenképpen el akarja kerülni a gyógyszeres kezelést, annak érdemes egy próbát tennie a szerrapeptáz enzimmel, ami az érrendszerre rendkívül pozitívan hat, mivel leoldja az erek faláról a lerakódásokat. Alkalmazásával csökkenthető az érelmeszesedés, ezáltal a trombózis, a szívinfarktus, az agyvérzés és a stroke kockázata. A szerrapeptáz feloldja az elhalt sejteket, ráadásul mindezt az érfalak károsítása nélkül.

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!