head

Immunerősítés gyógygombákkal | Melyik a leghatékonyabb?

A gyors immunerősítés egyik módja egyes gyógygombák kúraszerű, vagy akár étrendi fogyasztása
A gyors immunerősítés egyik módja egyes gyógygombák kúraszerű, vagy akár étrendi fogyasztása
Koprivanecz Magdolna Koprivanecz Magdolna
Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Téma: Gyógynövények

Mi a közös az őszben és a télben? Sok minden más mellett a szezonális betegségek felfutása. Ha nem akarjuk orrfolyással, köhögéssel, torokfájással tölteni ezeket a hónapokat, még időben pörgessük fel az immunrendszerünket. Van erre egy jó tippünk ez pedig az immunerősítés gyógygombákkal.

Ha az őszről és a télről a szezonális betegségek, a rossz közérzet, a fizikai gyengeség jutnak először az eszünkbe, akkor biztosak lehetünk abban, hogy valamit nem jól csinálunk. Például, elfelejtjük felkészíteni a szervezetünket a rossz időre, és az ilyenkor gyakori fertőzések kivédésére. Pedig ezt könnyen megtehetnénk az immunerősítéssel, aminek egyik leggyorsabb és leghatékonyabb módja a gyógygombák kúraszerű fogyasztása.

Miért van szükség immunerősítésre?

Immunrendszerünk dolga többek között, hogy kiszűrje és megsemmisítse a szervezetünkbe kerülő káros mikroorganizmusokat, amik a szezonális, légúti betegségeket is kiváltják. Ezért ajánlott időben elvégezni az immunerősítést gyógygombákkal, hiszen ezzel, jó eséllyel megelőzhetjük a nátha, a torokfájás, a megfázás és akár az influenza kialakulását. 


Mikor indokolt?

Az immunerősítés sohasem felesleges, tulajdonképpen nem lehet túlzásba vinni. Ősszel és télen mindenképpen érdemes, megelőző jelleggel elvégezni, ugyanakkor vannak olyan jelek, tünetek, amik arra figyelmeztetnek, hogy az immunerősítés nem tűr halasztást:

  • krónikus fáradékonyság,
  • rossz közérzet,
  • bőrproblémák, különösen a nehezen múló pattanások,
  • lassú sebgyógyulás,
  • gyakori fejfájás,
  • visszatérő emésztési zavarok,
  • visszatérő fertőző betegségek.
     

Fontos az életmódváltás

Számtalan immunerősítő módszer áll a rendelkezésünkre, de akkor járunk a legjobban, hogy egyszerre többet is alkalmazunk, és nem alkalmi kúrában, hanem életmódváltásban gondolkodunk. Ennek része a napi legalább fél óra, intenzív mozgás (ez lehet akár egy kiadós séta), az antioxidánsokban gazdag étrend (nyers, zöldlevelű és sárga színű zöldségek, a kék és piros gyümölcsök, a gránátalma, az articsóka, a káposzta, a cékla, a kakaó, a zöld tea, az olajos magvak, a chlorella és spirulina alga, a citrusfélék, a csipkebogyó, az édesburgonya, a teljes kiőrlésű gabonák), az élelmi rostok megemelt bevitele (nyers zöldségek, gyümölcsök, chia mag, psyllium, teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek), valamint a probiotikus élelmiszerek (savanyú káposzta, kovászos uborka, joghurt, erjesztett szója és sajtok) napi szintű bevitele. Mindezek mellett természetesen az immunrendszert közvetve gyengítő zsíros, fehér cukrot, fehér lisztet, adalékanyagokat tartalmazó ételek kerülése javasolt.

Hogyan segítenek a gyógygombák?

Bár komoly támogatást jelent az immunrendszer számára az életmódváltás, önmagában ez nem elegendő, ráadásul az eredménye csak hosszabb távon lesz érezhető. Éppen ezért van szükség drasztikusabb és ezáltal gyors immunerősítésre, aminek egyik módja egyes gyógygombák kúraszerű, vagy akár étrendi fogyasztása.
Akkor sem kell erről lemondanunk, ha nem kedveljük az ízüket: a minőségi kivonatokkal még egyszerűbb az immunerősítés. A legtöbb fajta sikerrel használható, azonban van néhány gyógygomba, amik különösen ajánlottak erre a célra.
Pecsétviaszgomba: elsősorban a benne lévő antioxidáns poliszacharidoknak köszönhetően fokozza az immunrendszer működését, javítja az immunválaszt. Ezt a hatását erősíti adaptogén tulajdonsága, ami azt jelenti, hogy kiegyensúlyozza az életfunkciókat, növeli a stresszel szembeni ellenálló-képességet.

Bokrosgomba: hatékonyan támogatja a májat, ezáltal a méregtelenítést, ami jó hatással van az immunrendszer teljesítőképességére. Különösen jól használható a szezonális fertőzések megelőzésére és megszüntetésére.

Mandulagomba: elsősorban jelentős bétaglükán-tartalmának köszönhető immunerősítő tulajdonsága. Fokozza az immunsejtek termelődését, kiváló megoldás a szezonális betegségek, allergiák ellen.

Shiitake: ha immunerősítés gyógygombákkal, akkor a shiitake talán a legjobb megoldás. Méghozzá azért, mert egyedül a shiitake tartalmaz lentinánt, ami egyike a legerősebb antioxidánsoknak. További előnye, hogy segít helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, ami elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez.

+1 ajánlat

Bővelkedik antioxidáns hatóanyagokban a hernyógomba is, amely ráadásul antibakteriális, óvja a bélflórát, javítja a máj- és vesefunkciókat. És ez nem minden, hiszen a szteroljai és nukleozidjai aktiválják az immunsejteket, poliszacharid-tartalma pedig hozzájárul a még jobb immunválaszhoz. Utóbbira találtak bizonyítékot kanadai tudósok, az Immunopharmacology and immunotoxicology szaklapban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a hernyógomba támogatja a makrofágok működését, így veszi fel a harcot a fertőzéses betegségekkel.

Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18306104
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22637937
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16169168

 

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!