head

Nemcsak esztétikai probléma a szemölcs – Hogy szabaduljunk meg tőle?

szemolcs-kep
A szemölcsöket megjelenési helyük és alakjuk alapján tartják számon
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Életmód

Gyermekkorban leggyakoribb az uszodaszemölcs, az időseket inkább a szeborreás szemölcs érinti, míg a futószemölcs, a közönséges szemölcs és a többi fajta többnyire a felnőtteknél alakul ki. Általában veszélytelenek, de vannak kivételek, ezért is érdemes orvos tanácsát kikérni, mielőtt magunk próbálunk megszabadulni tőle, mivel a szemölcs eltávolítása csak orvosi segítséggel lehetséges.

Az egyesek szerint homeopátiával is kezelhető szemölcs legtöbbször vírus hatására alakul ki, a human papilloma vírus valamelyik fajtája okozza, de például az uszodaszemölcs az egyik himlővírus számlájára írható. Latin családneve, a „Verruca”, ami kidudorodást jelenet. Ez a meghatározás igen találó, hiszen a szemölcs valójában a bőr kidudorodása, mely néha akár fájdalmat is okozhat. Bár szemölcs bárkinél előfordulhat, gyakrabban jelentkezik fiatal korban, legtöbbször a kézfejen, a talpakon vagy a körmök körül. Ennek okát hamarosan felderítjük, elöljáróban annyit, hogy a vírussal a bőr elszarusodott felső hámrétege, valamint a nyálkahártya fertőződik meg.

Szemölcs kialakulása

Ahogyan már említettük, a szemölcsök többségét HPV vírus okozza. Igen alattomos kórokozókról beszélünk, mivel a lappangási idő két és kilenc hónap között mozog. Emiatt a vírushordozó nincs tisztában a fertőzöttségével, ezért az ilyenkor szükséges óvintézkedéseket sem teszi meg, és így könnyebben adja tovább a kórt. Ugyanez igaz a himlővírusra is, ami szintén sokáig rejtve maradhat.
Lássuk most, melyek azok a faktorok, amik növelik ezeknek az utálatos vírusoknak a terjedését.

Első helyen az örökletes, illetve a szerzett (pillanatnyi) immungyengeség áll, ilyenkor a szervezet nem képes legyőzni a vírust, a fertőzött személy vírusgazdaként terjeszti a szemölcsöt. Növeli a kockázatot a nem megfelelő higiéné, a fertőzött tárgyak, elsősorban törölközők, papucsok, körömreszelők, körömollók, szemöldökcsipesz közös használata. A nedves környezet kifejezetten segíti a talpon kialakuló szemölcsök szaporodását, az izzadságot felszívó zoknik, az átázott, befülledt lábbelik puhítják a bőrt, így a HPV vírus könnyebben beférkőzhet a bőrredők közé. A sötét, és a nedvesség a szemölcs számára valódi paradicsomot jelent.

Ide tartoznak a túl szűk és a szintetikus lábbelik, de gondot jelenthet az is, ha mezítláb mászkálunk, a strandokon, uszodákban, a konditermek öltözőiben vagy zuhanyzóiban.Hozzájárulnak a HPV fertőzéshez az elhanyagolt hámsérülések, hiszen ezeken keresztül a vírus szintén szabad utat kap. Nem véletlen, hogy nagyon sok esetben a szemölcs a sérült, hámlott bőrfelületen jelenik meg.
Bár napfényre szükségünk van – gondoljunk csak a D-vitaminra, vagy a kalcium beépülésére a csontozatba –, a túlzott napozás és különösen a leégés, jelentősen csökkentik a bőr természetes ellenálló-képességét, ami kedvez a szemölcs kialakulásának.

Szemölcs fajtái

A szemölcs, nemtől és kortól függetlenül bárkit megtámadhat. Néhány fajtája a népesség csak kisebb részét érinti, mint például a nemi- és a végbélszemölcs. A szemölcsöket megjelenési helyük és alakjuk alapján tartják számon. Ismerjük meg őket, ami azért is fontos, mert minél korábban vesszük észre, annál gyorsabb és hatékonyabb lesz a kezelés.

Közönséges vagy általános szemölcs (verrucea vulgaris). Ez az egyik legelterjedtebb szemölcs, rendszerint a kézfejen, a kéz ujjain, a lábszáron vagy a talpon jelenik meg. Ez utóbbi helyen komoly fájdalmat okozhat, hiszen testünk súlya és a lábbelik miatt, állandó súrlódásnak, nyomásnak vannak kitéve. Ez a szemölcsfajta karfiol alakú, a felülete kemény és „reszelős”, színe a szürke és a barna árnyalatai között mozog.

Lapos szemölcs (verrucea planae). Kevésbé gyakori fajta. Jelentkezhet a kézfejen, a fiatalok esetében viszont inkább az arcon tűnik fel, könnyen összetéveszthető más bőrbetegségekkel. Általában csak enyhén dudorodik ki a bőrfelületből, felülete sima, szinte fényes, színe halvány rózsaszín vagy sárga, esetleg világosbarna. Teljesen tünetmentes, azonban eléggé „szapora”, az első megjelenése után fürtszerűen kolonizálja a bőrt.

Mély talpszemölcsök (verrucea plantares): Ahogy a nevük is jelzik, főként a talpon tenyésznek, de ha elhanyagoljuk őket, átterjedhetnek a bokákra is. Legtöbbször erős, szúró vagy hasogató fájdalommal jár, főként álló helyzetben, vagy gyaloglás közben. A többi szemölccsel ellentétben nemcsak a bőr külső felülete felé terjed, hanem befelé is nőhet. Ez még nehezebbé teszi a kezelését, megszüntetését.

A talpi szemölcs fájdalmas

Fonalas szemölcs (verrucea filiformis). Alakja, a többi szemölccsel ellentétben, hosszúkás, ecsethez hasonlítható. Főként idős korban alakul ki, legtöbbször a száj, az orr és a fülek környékén. Igen nehéz felismerni, mivel a fonalas szemölcs színe megegyezik a bőrszínnel.

A fentiek mellett megkülönböztethetjük mg a mozaik szemölcs, ami a talp ujjait támadják meg először, majd lassan a talp felé haladnak. Nem jár fájdalommal, akkor sem, ha gyorsan terjed: leginkább fehéres színéről ismerhetjük fel és arról, hogy csoportosan jelenik meg. Főként az időseket érinti a könnyen felülfertőződő gennyes szemölcs. Fényes, hólyagszerű az uszodaszemölcs (molluscum contagiosum), ennek különlegessége, hogy himlővírus okozza. Tipikusan a kisgyermekeket érinti, de a felnőtteket sem kíméli.
Könnyen összekeverhető az anyajeggyel a kamaszokra jellemző futószemölcs, míg az időseknél a szeborreás szemölcs (verrucae seborrhoica) alakul ki nagyobb arányban. Utóbbit időskori szemölcsnek is nevezik, a bőrdaganathoz hasonló formájú és színű. A körömágyi szemölcs igen fájdalmas lehet, deformálja és elszínezi a körmöt. Szexuális úton terjednek a nemi szerveken és körülöttük megjelenő genitális szemölcsök. Ezeket mindenképpen mutassuk meg orvosnak, ugyanis a kiváltó HPV vírusok többek között a méhnyakrákkal is kapcsolatba hozhatók.

Szemölcs kivizsgálása

Szakember közreműködésével, az esetek többségében igen egyszerű a szemölcs felismerése, hiszen a beavatott szem pillanatok alatt megállapíthatja a fajtáját, kizárva más bőrbetegségeket. Ha azonban kicsit aggódóak vagyunk, a legjobb megoldás egy biopszia elvégzése, amivel kizárhatjuk a bőr tumoros elváltozásának lehetőségét.

Hogyan ismerjük fel időben a szemölcsöt?

Mivel a szemölcs gyorsan elterjedhet, nagyon fontos, hogy mielőbb felismerjük, és megszabaduljunk tőle. Figyeljük bőrünk változásait, így időben „elkaphatjuk” a növekedésnek indult szemölcsöt.
Nagyon fontos, hogy ne nyomkodjuk, piszkáljuk a dudorokat, mert ezzel mi magunk terjesztjük el a testünkön azzal, hogy vírusok millióit szabadítjuk magunkra. Forduljunk bőrgyógyászhoz, ha pedig biztosak vagyunk a dolgunkban, alkalmazzuk a vény nélkül kapható szereket.

Szemölcs gyógyulása és veszélyei

A szemölcsök maguktól eltűnhetnek, ez a folyamat viszont elég hosszú, általában 1-5 évet vesz igénybe. De csak akkor, ha nem fertőzzük felül magunkat.
Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy ez a jóindulatú elváltozás néha rosszindulatú daganattá, karcinómává alakul át. Jobb félni, mint megijedni, mindenképp forduljunk szakorvoshoz, ha a dudorban vagy környékén, a következőket észleljük: tartós fájdalom, hirtelen duzzanatnövekedés, fokozott bőrpír az érintett területen és közvetlen környékén, vérzés, vérszivárgás, genny jelenléte.

Meg lehet előzni?

Ezt a kérdést általában azok teszik fel, akik már találkoztak a szemölccsel. Helyesebben, arra kíváncsiak, hogyan lehetett volna megelőzni a bőrbetegség kialakulását. Sajnos a válasz az, hogy nincsen biztos módszer, leginkább a fertőzés kockázatát csökkenthetjük. Ennek érdekében, sose használjunk másokkal közösen semmiféle lábbelit, törülközőt, borotvát. Nyilvános helyen, különösen uszodában, strandon, zuhanyzóban, ne legyünk mezítláb. Ha felfedezünk magunkon egy szemölcsöt, az eltávolításáig tartsuk bekötözve, leragasztva. Így megakadályozhatjuk az elterjedését, és másoknak sem adjuk át a vírust.
Tartsuk az immunrendszerünket top állapotban, mert így jó eséllyel legyőzi a vírusokat. Ehhez növeljük az antioxidánsokat tartalmazó élelmiszerek (friss zöldségek, gyümölcsök, algák, gyógygombák) bevitelét. A shiitake gomba mindenképpen ajánlott, hiszen a legjobb természetes ellenszere a HPV vírusnak.
Javasolt a probiotikumok, azaz a jótékony baktériumok fogyasztása. A kovászos uborkában, erjesztett tejtermékekben, savanyú káposztában, erjesztett szójában megtalálható probiotikumokkal a bélflóránkat tarthatjuk egészségesen, ami azért lényeges, mert ennek állapota közvetlenül befolyásolja az immunrendszerünk hatékonyságát. Ha probiotikum kúrát tartunk, a szaporodásukhoz elengedhetetlen prebiotikus rostok beviteléről se feledkezzünk meg. Pro- és prebiotikumokhoz a probiotikus étrend-kiegészítők segítségével könnyen hozzájuthatunk.

Szemölcs kezelése

Joggal kérdezhetjük, mit lehet tenni szemölcs ellen? Hogyan előzhető meg? A válasz nem egyszerű, mert a szemölcs kezelése attól is függ, milyen fajtával állunk szemen, hol található, valamint mennyire kiterjedt/szétterjedt. Az egyik legjobb megoldás a tejsavval, és a szalicilsavval történő ecsetelés, melyet 12 héten, naponta többször kell elvégeznünk. Ezek a hatóanyagok a bőr szarurétegén fejtik ki hatásukat, szétroncsolják a szemölcsöt alkotó kóros sejteket, valamint megelőzik a fertőzés továbbterjedését. Ne feledjük, hogy amit szemölcsnek hiszünk, akár anyajegy vagy rák is lehet, ezért az öngyógyítás előtt forduljunk orvoshoz!
Szóba jöhet a szemölcs fagyasztása, ez főként kisebb, főleg kézen vagy ujjakon lévő szemölcs esetén igen hatékony, ilyenkor a kezelendő felületet folyékony nitrogénnel bombázzák. Alternatíva lehet a lézeres és az elektromos terápia. Súlyosabb esetekben a szemölcsöt műtéti úton kell eltávolítani, azonban aggodalomra semmi ok, a módszer gyors és hatékony. Előfordulhat azonban, hogy a kiterjedt szemölcs helyén hegek maradhatnak.

Természetes megoldások

Mint a legtöbb betegsége, a HPV szemölcsre is kínál megoldásokat a természet. Ilyen a tujatinktúra, ezzel naponta többször kell bekenni a szemölcsöt. Másik megoldás a vérehulló fecskefű alkalmazása. Törjük el a növény szárát, az ebből csepegő folyadékot kenjük a szemölcsre. Leszáríthatja ezen kívül a citromlé és a propolisz, sőt a kréta is. Mindegyik kúra akár hetekig eltarthat, úgyhogy legyünk türelmesek.
Az Írországban található belfasti városi kórházban egy kisgyermek ujján lévő szemölcsöt 12 héten keresztül, naponta egyszer teafaolajjal kezeltek. A kúra az orvosok tájékoztatása szerint sikeresnek bizonyult – közölte a Complementary Theraphies of Clinical Practise szaklap. Jó szolgálatot tehet az almaecetben áztatott gézdarab. Ezt lefekvés előtt tegyük a szemölcsre, arcon viszont ne alkalmazzuk – erről bővebben a Helathline számolt be. A cikkben arról is szó esik, hogy a füge tejnedve, illetve szájon át szedve a kasvirág (kasvirág tea) csökkentheti a szemölcs előfordulását.
Van még egy sokak szerint hatékony módszer, mégpedig a közönséges szövet ragasztószalag alkalmazása. Pontosan nem ismert az oka, de ezzel olyan immunválasz váltható ki, ami elpusztíthatja a szemölcsöt. Egy 51 pácienssel végzett kutatás szerint a szövet ragasztószalag a betegek 85 százalékánál 1-2 hónapon belül eltüntette a szemölcsöket – írja a jamanetwork, az oldalon a teljes vizsgálatot bemutatják.

Források:

https://www.natursziget.com/homeopatia/20110506-szemolcsok-homeopatias-kezelese

https://www.drfachet-gyogygomba.com/gyogygombak/

https://www.drfachet-gyogygomba.com/shiitake-gomba-a-legjobb-immuntamasz/

https://www.meregtelenites-beltisztitas.com

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/warts-treatments-home-remedies

https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/203979

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-warts/diagnosis-treatment/drc-20371131

 

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!