Szervezetünk 20 százaléka fehérje, tárolni azonban nem vagyunk képesek. Lényeges, hogy e fontos élettani folyamatokban részt vállaló tápanyagból kellő mennyiséget tartalmazzon az étrendünk. Viszont egyáltalán nem mindegy, milyen forrásokból elégítjük ki a proteinszükségleteinket. A növényi fehérjepor az egyik legjobb választás.
Egészségünk érdekébent fontos, hogy a táplálékaink útján az összes létfontosságú aminosavhoz hozzájussunk, de mit együnk ennek érdekében, illetve milyen egészséges fehérjepor mellett döntsünk?
Érezhetően egyre jobban figyelünk rá, hogy mivel tápláljuk a testünket, és nem veszünk meg bármit, ami akciós. A fehérjeforrásainkat is megválogatjuk, és már nem hisszük el, hogy csak a húsfélék, illetve az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásával lehetünk erősek és egészségesek. A borsóból vagy kendermagból készült fehérjeporok egyre népszerűbbek, és azok kezdik megismerni, megszeretni, akik egyébként a húsevés pártján állnak.
Folyamatosan nő a növényi táplálkozás elkötelezett híveinek száma. Kezdjük megérteni, hogy a vegán, illeve vegetáriánus életmód hosszú távon kifizetődik, és jobb életminőséget eredményez. Ahhoz ugyanis, hogy elkerüljenek minket a betegségek, vagy visszaszerezzük szervezetünk ideális működését fontos a megfelelő táplálkozás, ami nem csupán arról szól, hogy miből viszünk be többet a szervezetünkbe, és olya módon is, hogy mely ételeket mellőzünk. Ilyen például a vörös hús. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2015-ben 800-nál is több tudományos vizsgálat eredményeire támaszkodva a vörös húsokat a „valószínűleg rákkeltő az emberekre nézve”, míg a feldolgozott húskészítményeket az „emberekre nézve rákkeltő” kategóriába sorolta.
Az állati, vagy növényi eredetű tápanyagok fogyasztásának egészségre gyakorolt hatásai roppant módon eltérőek. „A különféle daganatok, autoimmun rendellenességek, a csontok egészsége, a vesék egészsége, a látás és az időskori agyi elváltozások (mint a kognitív rendellenességek, vagy az Alzheimer-kór) következetesen az étrend hatása alatt állnak. Ennél is lényegesebb azonban, hogy ezek a betegségek visszafordíthatók és/ vagy megelőzhetők a teljes ételekből álló, növényi alapú étrend segítségével, hogyha elegendő idő áll rendelkezésre”- érvel Campbell professzor, aki a valaha elvégzett legátfogóbb táplálkozástudományi vizsgálat eredményeire támaszkodva írta meg a The China Study című könyvét, amiben arra is kitér, hogy a növényekben fellelhető összetevők, azaz a rostok, vitaminok, ásványi anyagok, enzimek, illetve bélbaktériumok mennyire fontosak a megfelelő emésztés érdekében. Ezzel szemben a az előbb felsoroltakat nélkülöző hús miatt bekövetkezik a székrekedés, jelentősen romlik a táplálékfelszívódás, de bélflóra és az immunrendszer is megsínyli a húsevést.
Az egyre több kutatás zajlik a vegán fehérjeporokkal kapcsolatban. A borsóprotein rendkívüli forrása elágazó szénláncú aminosavaknak, és a tömegnövelés terén legalább olyan hatékony, mint az állati eredetű tejsavófehérje. A borsófehérje jó a teltségérzet elérésére, de még számos jótékony hatásal bír. Nagyobb mennyiségben tartalmazza arginint, ami egy vérnyomáscsökkentő hatással rendelkező aminosav.
Ám növényi fehérjeporok mindegyike egészséges. A szívvédő kendermag emésztésünk szempontjából is jótékony élelmi rostokat tartalmaz. A kendermagból készült protein por L-argininben, illetve tirozinban is bővelkedik, és felelhető benne metionin, triptofán és lizin.
A rizs felhasználásával előállított proteinpor szerepet vállalhat az érelmeszesedés elleni küzdelemben, megtalálható benne L-arginin, lutein, cisztein és leucin. Egy rágcsálókon végrehajtott kutatás úgy találta, hogy bevitele a kazeinfehérjéhez képest mérsékelte az ateroszklerotikus elváltozásokat.
A szójafehérje is hasonlóan egészséges. Aminosav tartalma ugyanis jelentős, iIzoflavonjai fitoösztrogén hastással bírnak, így a menopauza, illetve az alacsony ösztrogénszinttel rendlekező hölgyek számára kimondottan javasolt a fogyasztása. Kiderült, hogy a szójafehérje csökkenti a prosztata rákok elváltozásának veszélyét, a vér koleszterin szintjét, valamint a szív- és érrendszeri betegségek előfordulását.
Ha valódi szuperélelmiszereket fogyasztunk, a legtöbb emésztési és egészségügyi problémánknak könnyebben búcsút mondhatunk. A szuperélelmiszerek rendkívül magas tápértékkel és jelentős élettani hatásokkal rendelkeznek, rendkívül magas az antioxidáns-tartalmuk, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagok, támogatják és aktivizálják szervezetünk öngyógyító folyamatait.
A vegán protein porban fontos tápanyagok rejlenek, ezért a szervezet fehérjeigényeit is fedezheti, ráadásul több protein készítmény növényi fehérjék mixét tartalmazza. Belerakhatjuk növényi tejjel készített smoothike-ba, sütemények tésztájába, vagy egyéb desszertekbe.
Források:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Aminosavak
Dr. T. Colin Campbell - The China Study
https://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-blog-cikk/feherjepor/
https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/szekrekedes
https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer/
https://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-blog-cikk/kendermag/
https://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-blog-cikk/chlorella-alga/
https://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-blog-cikk/spirulina-alga-koncentralt-feherjebomba/