head

Növényi tej: nemcsak vegánoknak és tejallergiásoknak

Védi az egészségünket a növényi tej
’Dr Márkus Barbara ’Dr Márkus Barbara
természetgyógyász, lélekterapeuta
Téma: Egészség

A növényi tej elsőként a vegánok között vált népszerűvé, később a laktóz-és tojásérzékenységben szenvedők is megkedvelték. Ideális azoknak, akik egészséges életmódra törekszenek, de azoknak is, akik koleszterinmentes tejre vágynak. Használhatjuk desszertekhez, főzhetünk vele, turmixokhoz szintén remek választás.

A növényi tej nagy előnye, hogy nem tartalmaz olyan antibiotikumokat, illetve hormonokat, amiket a tehenek kaptak, nem mellesleg laktóz- és koleszterinmentes, bővelkedik természetes tápanyagokban, könnyen emészthető, továbbá rostokban gazdag. Nagy előnye, hogy odahaza is elkészíthető, ehhez pedig számtalan alapanyag áll a rendelkezésünkre. Előállíthatjuk földi mogyoróból, gesztenyéből, dióból, mandulából, kókuszból, rizsből, szójából, esetleg zabból, rozsból, kölesből, de a bátrabban kipróbálhatják a kendermagból, illetve a mákból készített változatát. Elkészítéséhez segítséget nyújthat a növényi tejkészítő gép, ám enélkül is „gyárthatunk” magunknak növényi tejet.

Miként készítsük el?

A felhasznált magokat, alapanyagokat előbb bő vízben kell áztatni, akad olyan, amit akár egy éjszakán keresztül (ennek érdemes előre utána nézni). Amikor kellően felpuhultak, az áztatóvíz leöntése után, friss víz kíséretében öntsük turmixgépbe, ezután már gyorsan elkészíthetjük a saját növényi tejünket. Két-három perces turmixolást követőn az egészet masszát szűrjük át egy nagyobb méretű gézlapon, vagy kis lyukú szitán keresztül, majd a növényi tejet lehetőleg üvegpalackban, hűtve tároljuk (a friss tejek élettanilag a legértékesebbek, de csinál nagyobb mennyiséget is). Ízesíthetjük fahéjjal, sztíviával, mézzel, vaníliával, attól függően, hogy később mihez szeretnénk használni. A megmaradt őrleményt semmiképp nem dobjuk ki, bele rakhatjuk fasírtokba, süteményekbe, müzlibe, stb.

Kísérletezzünk vele

Kezdők számára felmerülhet a kérdés, hogy melyik növényi tej mire jó? Főzéshez magas kalcium és kálium tartalmú szójatej ajánlott, mivel a tehéntejhez hasonló a zsír- és fehérjetartalma tekintetében. A kókusztej zsírosabb, krémesebb, ezért jó öntetekhez, szószokhoz, krémlevesekhez, koktélokhoz. A zabtej jótékony szénhidrátokban bővelkedik, ami egyenletesen tartja a vércukorszintet, rosttartalma miatt eltelít, ezért fogyókúrázók étrendjébe, a szuperélelmiszerek közé sorolt acai bogyóval, chia maggal kiegészítve ajánlott beiktatni. A rizstej úgyszintén jó választás a diétázók számára, mivel szinte zsír- és fehérjementes, emiatt azonban nem igazán használható főzéshez, esetleg tejberizs, tejbegríz elkészítéséhez, egy kis növényi tejszínnel felturbózva. A gesztenye-, mandula-, mogyoró-, illetve diótej édeskés íze miatt ideális desszertekhez, fagylaltokhoz, de ezek is jó turmixalapot szolgáltatnak. A legjobb azonban, ha a különféle növényi tejekkel kedvünkre kísérletezünk, esetleg megosztjuk egymással a kedvenc receptjeinket.

Forrás:
https://www.finedininglovers.com/stories/vegetable-milk/
https://steptohealth.com/5-best-vegetable-milk/
http://food.ndtv.com/health/vegetable-milk-for-lactose-intolerance-694499

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!