head

Amikor csak a lúgosítás segíthet | Savtalanító étrenddel az egészségért

Lúgosítás: mikor van rá szükség, hogyan végezzük?
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Emésztés

Talán nem is gondolnánk, de a felborult sav-bázis egyensúly, nemcsak ízületi fájdalmakat és emésztési panaszokat, de gyakori fejfájást, migrént, koncentrációs zavarokat és izomgörcsöket okozhat. Ez a folyamat azonban nem egyik napról a másikra következik be, csak akkor, ha huzamosabb időn át nem vagyunk képesek megszabadulni a túlzott savmennyiségtől. Ha a tüneteket nem vesszük komolyan, és nem vetjük alá magunkat egy alapos lúgosításnak, annak szervezetünkre nézve számos negatív hatása van.

Lúgosítás hiányában szervezetünk saját tartalékaihoz nyúl. A savak semlegesítése céljából, többek között káliumot, kalciumot, nátriumot és magnéziumot von el, majd kialakulnak az elsavasodott szervezetre jellemző tünetek. Megéri változtatni.

Kellemetlen tünetek

Az elsavasodott szervezet számos tünettel járhat, amelyek megkeseríthetik a mindennapjainkat. Ilyen például a fáradtság, a fejfájás, a narancsbőr, a gyomor - és bélpanaszok, a gyenge immunrendszer, ízületi fájdalmak, emellett gyakoriak a Candidás megbetegedések is. De nemcsak a fáradtság és az állandó álmosság, hanem az alvási problémák is jelezhetik azt, hogy ideje lúgosítanunk. A felborult sav-bázis egyensúlyra felhívhatja még a figyelmünket az is, ha minden igyekezetünk ellenére nehezen koncentrálunk és akkor is feszültek, frusztráltak vagyunk, ha nincs különösebb okunk rá. Az említett tüneteken kívül fájdalmas jelzés lehet az is, ha az éjszaka közepén a lábunkban jelentkező kínzó izomgörcsre ébredünk. Ilyenkor nemcsak a magnézium és a vitaminok pótlása a fontos, hanem az is, hogy átálljunk a lúgosító étrendre.

Lúgosítás házilag

A lúgosítás fontosságát egyesek talán megkérdőjelezik, pedig egyre több embernél jelentkeznek a sav-bázis egyensúly felbomlása miatt kialakuló panaszok. Az elsavasodás azonban megállítható, visszafordítható, ennek érdekében azonban komolyan változtatnunk kell az étkezési szokásainkon. A lúgosítás tehát a megfelelő étrend összeállításával kezdődik, ami főleg friss zöldségekből és gyümölcsökből, dióból, gumófélékből, valamint hüvelyesekből áll. Leghatékonyabb lúgosítók közé tartozik a paradicsom, a káposzta, a sárgarépa, a karfiol, a spárga, a cékla, továbbá a brokkoli, a kelbimbó, az uborka, hagyma, a paprika, a tökfélék, a spenót és a cukkini. Ezeket elsősorban nyersen fogyasszuk, főtt ételeinket kevésé sózzuk, és mellőzük a cukor használatát. A közhiedelemmel ellentétben remekül lúgosít a citrom, a lime, a grapefruit is. Iktassuk ki a savasító alkoholt, a kávét, a szénsavas italokat, a befőtteket és lekvárokat, az ecetes savanyúságokat, és amennyire csak lehetséges, az adalékanyagokat tartalmazó élelmiszereket. Fogyasszunk sok folyadékot, elsősorban friss zöldség- és gyümölcsleveket, gyógyteákat, és szénsavmentes ásványvizet.

Lúgosítás hatása

Lúgosítás után bőrünk egészségesebbé, üdébbé válik, elmúlnak az emésztési zavarok, a puffadás, és a székrekedés, illetve hasmenés, hajhullás, bőrgyulladás, valamint a körömproblémák is. A lúgosító ételek segítségével szervezetünket méregtelenítjük, helyreállhat a bélflóránk, leadhatjuk a felesleges kilóinkat, energikusabbá válhatunk, és megszabadulhat a Candida albicans fertőzéstől. A lúgosító alapvető szabálya, hogy a kúra alatt elfogyasztott élelmiszerek legalább 70-80 százaléka lúgosító hatású legyen, míg a fennmaradó 20-30 százalékban elfogadott a savasító táplálékok bevitele.

Forrás:
https://www.healthgrades.com/conditions/acidosis

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!