head

Mire képes a petrezselyem? Tudományos tények a gyógyhatásairól

petrezselyem-0421
A petrezselyem értékes gyógynövény
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Szuperélelmiszerek

Az ókori görögök számára petrezselyem nem csak fűszernövény volt, hanem dekorációként és rontás ellen is használták. Sírokat és virágágyásokat díszítettek vele, hogy elűzzék a vese-, a húgyhólyag- és a fogfájást okozó ártó szellemeket. De mi nem ezért szeretjük.

A petrezselyem az egyik legközkedveltebb és leggyakrabban használt zöldfűszer. Nemcsak kellemes íze miatt érdemes fogyasztanunk, hanem azért is, mert számos fontos, egészségmegőrző és gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik. Jótékony hatásait főként frissen fejti ki, ezért nem árt, ha otthon mindig kéznél van egy cserépnyi, zöldellő petrezselyem. Ma már szinte mindenhol termeszthető valamelyik fajtája, a tavasz pedig ideális időszak a petrezselyemmagok elültetésére.


Petrezselyem összetevői

Nem is gondolnánk, hogy a petrezselyem a vitaminok egyik legjobb forrása, hiszen bőven találhatunk benne A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B9-, C-, E-, K- és J-vitamint. Ásványianyag-tartalma is igen jelentős, hiszen kiemelkedően magas benne a kalcium, a foszfor, a vas, a cink, a kálium, a magnézium, a szelén, a mangán a kálium, a kén és a réz mennyisége. Ezen kívül illóolajokat (apiol, apiosid és myristicin), aminosavakat, flavonoidokat és furokumarint is tartalmaz, tehát nem véletlenül érdemelte ki az egészségvédő szuperélelmiszer nevet.

Petrezselyem gyógyhatásai

Ez a kis növény valódi egészségbomba, szinte minden szervünkre pozitívan hat. Nagy mennyiségű, antioxidáns C-vitaminja és flavonoidjai hatékonyan erősítik immunrendszerünket, valamint megkötik a szabad gyököket, amelyek növelik a gyulladások, a rák és a sejtek korai elöregedésének kockázatát. Ásványi anyagainak köszönhetően erősíti az izomzatot és az ízületeket, klorofilltartalma pedig hozzájárul a vér oxigénellátásának javításához. Ezáltal a sejtek egészségesebbek lesznek, és gyorsabban szaporodnak, valamint felgyorsul a metabolizmusuk, ezáltal könnyebben szabadulnak meg az esetlegesen jelen lévő toxinoktól.
A petrezselyem jelentős vízhajtó hatással rendelkezik, segít megszabadulni a szervezetben, a sejtek között felhalmozódott felesleges, pangó folyadékoktól, valamint méreganyagoktól. Ennek a tulajdonságának hála, remekül „átmossa” a veséket és a húgyutakat. Ezen kívül a növény gyulladáscsökkentő hatással is bír, csillapítja az irritált bélfal okozta tüneteket, támogatja a gyulladt területek gyógyulását.
Javítja a májfunkciókat, ezzel jelentősen hozzájárul a természetes méregtelenítési folyamatok felgyorsításához. Gyakori fogyasztásával kordában tarthatjuk glikémiás indexünket, ezzel akadályozhatjuk a cukorbetegség kialakulását is, valamint szabályozhatjuk vérnyomásunkat. A petrezselyem igen gazdag béta-karotinban, amely az A-vitamin perkurzora. Ez az összetevője remek antioxidáns, védi a bőr és a szem egészségét.
Vastartalmának hála, segítségünkre lehet enyhe vérszegénység esetén, kalciumtartalma segít megőrizni a csontok és a fogak egészségét. Nyersen fogyasztva, a petrezselyem jelentősen hozzájárul a helyes emésztéshez, csökkenti a felesleges gáztermelődés okozta puffadást.

A petrezselyem tumorellenes hatását a benne rejlő myristicinnek köszönheti, ami elsősorban a tüdőrák kialakulását gátolja, de szerepet kap egyes rákot okozó anyagok, például a cigarettafüst semlegesítésében. Magas folsavtartalma elsősorban a bélrendszer és a méh daganatos elváltozásainak megelőzésében segíthet.

Mikor vethető be sikerrel a petrezselyem?

Lássuk most összegezve, milyen betegségek, egészségügyi zavarok esetén hívhatjuk segítségül a petrezselymet:

étvágytalanság;

enyhe vérszegénység;

rossz lehelet;

helytelen emésztés, puffadás;

betegégre hajlamos fogak és csontok;

fénytelen, fakó bőr, töredezett körmök, haj;

látásproblémák;

legyengült immunrendszer;

fertőzések;

vérnyomásproblémák;

nem megfelelő májfunkciók.

A petrezselyem remek szövetségesünk lehet, ha szeretnénk megelőzni az alábbiakat:

degeneratív betegségek kialakulása (pl. Alzheimer-kór);

daganatos elváltozások;

vesekövek;

cukorbetegség;

hajhullás;

mellmirigy gyulladás (szoptatási időszak alatt);

székrekedés;

magas vérnyomás;

folyadék felhalmozódás;

ízületi gyulladások.

Petrezselyem felhasználása

Petrezselyem

A petrezselymet nemcsak ehetjük, ihatjuk is. Jótékony hatásai még hamarabb érvényesülnek, ha kipréselt levét – magában, vagy vitaminbomba smoothie-ba keverve – éhgyomorra fogyasztjuk. Figyelem: a petrezselyem szárát is használjuk fel, hiszen ugyanazokat a hatóanyagokat tartalmazza, mint a levelek!
 Mivel a petrezselyem remek gyulladáscsökkentő és enyhe fájdalomcsillapító tulajdonságú, kiválóan alkalmazható rovarcsípések esetén. Semmi mást nem kell tennünk, csak friss leveleivel bedörzsölni az érintett területet. A kellemetlen tünetek rövid időn belül jelentősen enyhülnek.

De készíthetünk belőle gyógyfőzetet is – forrázással –, amit megihatunk, vagy akár borogatásként, külsőleg is alkalmazhatunk. Nagy hasznát vehetjük rándulások, ficamok kezelésekor, de ugyanilyen jól „működik”, ha felfekvésekre vagy véraláfutásokon alkalmazzuk. A petrezselyem főzete, az adott területen alkalmazva, kivilágosítja a májfoltokat, a bőrszín elváltozásokat, valamint felfrissíti a fáradt bőrt. Ha hajmosás után az utolsó öblítést mindig petrezselyem főzettel végezzük, hajunk erőteljesebb és fényesebb lesz. Ha szeretnénk felgyorsítani a folyamatot, készíthetünk belőle hajpakolást is.

Petrezselyemtea készítése:

Petrezselyemtea készítéséhez forrázunk le 3 deciliter vízzel 2 teáskanálnyi összeaprított petrezselyemlevelet, esetleg gyökeret. Hagyjuk állni negyed óráig, majd szűrjük le. Ízesítés nélkül is fogyaszthatjuk, de tehetünk hozzá egy kis csepp citromlevet vagy akácmézet. Ügyeljünk arra, hogy ne adagoljuk túl, napi két pohárnál ne igyunk többet, mert hányingert okozhat. Tartózkodjanak a petrezselyemtea fogyasztásától a várandós nők, hiszen a tea hatóanyagai méhösszehúzódást okozhatnak, ami spontán vetéléshez vezethet!

Mikor ne alkalmazzuk?

Fogyasztása – ha nem esünk túlzásba a bevitt mennyiséggel – általában nem szokott gondot okozni. Várandóság alatt azonban bánjunk csínján vele, mivel a petrezselyem hajlamosít a spontán abortuszra, stimulálja a méh összehúzódásokat.  Erős vízhajtó hatása miatt, krónikus vesebetegeknek sem ajánlott.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24660617
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15742348
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10615220
https://www.supergreens.hu/mi-az-a-szuperelelmiszer
https://www.supergreens.hu/receptek/maca-smoothie-acai-bogyo

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!