Ha utolérte az influenza, vagy egyszerűen csak megfázott, a természet patikája a segítségére lesz! Mutatjuk, melyek a legjobb gyógynövények megfázás ellen.
A tél nemcsak az idilli havas táj, a korcsolya, és teli sportok ideje, de a zsúfolt orvosi rendelők időszaka is. Amikor ágynak dönt minket a megfázás, csak arra tudunk gondolni, hogy minél gyorsabban meggyógyuljunk. Lássuk, miként gyorsíthatjuk felépülésünket, és következzenek a valóban hatékony gyógynövények megfázás ellen.
A kakukkfű az egyik legjobb és legerősebb természetes fertőtlenítő gyógynövény. Nemcsak az ételeink készítése során hasznos ez a karakteres ízű fűszer, de a megfázásos időszakban is jó szolgálatot lehet. A kakukkfű rendkívül hatékony váladékoldó, baktériumölő, ráadásul görcsoldó hatással is bír, ezért a görcsös köhögéseknél is segítségünkre lehet.
A gyulladt torok megmentője és a szájüreg fertőtlenítője, sokat javíthat állapotunkon, ha tea formájában isszuk, vagy gargalizálunk a főzettel, de a szoba levegőjének felfrissítésére is használhatjuk.
Ha meghűltünk, készítsünk belőle teát már az első tünetek jelentkezésénél: 2,5 dl forrásban lévő vízbe 1 teáskanálnyi kakukkfüvet adjunk, fedjük le, és hagyjuk állni 10 percig!
A gyömbér kiváló méregtelenítő és immunerősítő, emésztésserkentő, puffadáscsökkentő és tisztító hatása miatt, nemcsak a méregtelítő kúra során vehetjük hasznát, de a megfázásos, influenza uralta időszakban is hasznos társunk lehet.
Bőségesen tartalmaz A-, C-, E- és B-vitamint, cinket, foszfort, magnéziumot, káliumot és vasat, így fogyasztásával feltölthetjük pangó vitaminraktárainkat. A gyömbér csökkenti a hányingert, erős antibakteriális, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, izzasztó és köhögéscsillapító hatással rendelkezik.
Hámozzunk meg egy kisujjnyi gyömbért, szeleteljük fel, majd forrázzuk le 2,5 deci vízzel, és hagyjuk állni tíz percig! A gyömbért is használhatjuk inhalálásra, mivel segít a letapadt váladék feloldásában. Teaként fogyasszuk magában, vagy mézzel ízesítve!
A kesernyés ízű zsálya szintén kiváló gyulladáscsökkentő gyógynövény, így főzetét felhasználhatjuk akár torokfájás, torokgyulladás akár mandulagyulladás esetén. Segít feloldani a váladékot, ezért, ha hurutos köhögés keseríti meg a napjainkat, jusson eszünkbe a zsálya! Ugyanúgy használhatjuk gargalizáláshoz, öblögetéshez, mint a kakukkfüvet, de el is kortyolgathatjuk.
Mivel ennek a gyógynövénynek csaknem 40 százalék a rosttartalma, a zsálya nagyszerű emésztéssegítő és béltisztító hatással bír, javítja a bélmozgást, fogyasztásával az anyagcsere is helyreállítható.
Hippokratész a fekélyek, sebek kezelésére és tisztítására ajánlotta, az egyiptomiak a mumifikálás során, illetve a termékenység fokozására alkalmazták, Kleopátra vágykeltőként használta –sorolja fel a zsálya sokrétű felhasználási módjait a Gyógynövény völgy cikke.
1 teáskanál zsályafüvet forrázzunk le egy bögre vízzel, és a kakukkfűhöz hasonlóan, hagyjuk állni 10 percig. Naponta 3 alkalommal fogyasszunk egy pohárral!
Tenni akar valamit a megfázás ellen gyorsan?
Nyomban próbálja ki a kamillateát vagy inhaláljon a kamilla főzetével, mindkét módszerrel gyorsan és hatékonyan enyhíthetők a megfázásos tünetek. Utóbbi képes elpusztítani a kórokozókat, de a kamilla gyógyító gőze nemcsak a tüneteket enyhíti, de a fertőzések leküzdéséhez is hozzájárul. Ha többet szeretne tudni arról, hogy miért jó választás az inhalálás megfázás ellen, a Vitalitás magazin cikkében minden kérdésre választ kap.
A kamilla csillapítja a lázat, míg az immunrendszer működését támogató antioxidáns összetevői hozzájárulnak a fertőzések, így a nátha és a megfázás legyőzéséhez. Napi 2 bögre kamillatea már érezhetően javíthat az állapotunkon, főként, ha hársmézzel ízesítjük. Hogy miért? A hársméz remek ellenszere a meghűléses betegségeknek, hörghurutra is kiváló, de alkalmas a lázas betegségek enyhítésére.
2 dl forró, de nem lobogó vízhez adjunk egy kávéskanál kamillavirágzatot. Fedjük le, és hagyjuk állni 5 percig. Szűrjük le, és langyosan fogyasszuk el.
Sokan fűszerként tekintenek rá, pedig a fahéj kiváló antioxidáns, csökkenti a koleszterinszintet, javítja a vérkeringést és az emésztést, megszünteti a puffadást és a hasmenést. Nekünk azonban most a megfázás és influenza ellenes hatása a fontos, hiszen a fahéj nagyszerűen alkalmazható a téli légúti megbetegedések orvosságaként. Méghozzá azért, mert erősíti az immunrendszert, nagyszerű fertőtlenítő és baktériumölő, fokozza az izzadást, ezáltal méregtelenít és a lázat is enyhíti. Nem véletlen, hogy már a rómaiak is alkalmazták a megfázás kezelésére. Ehhez elegendő, ha 3-4 kiskanálnyi porított fahéjat, egy pici fekete borsot, valamint egy kanál mézet felfőzünk, és még forrón megisszuk.
Ha megfáztunk, fogyasszunk naponta 4-5 bögre meleg bodzateát, ami csillapítja a köhögést, oldja a hurutot, illetve kiváló izzasztó, ezért hatékonyan csökkenti a lázat, nem véletlenül nevezik a leghatékonyabb megfázás elleni teának. Ennyit azonban maximum öt napig igyunk, majd csökkentsük az adagot a megelőzésre ajánlott 2-3 bögrényire. A bodzában rejlő antioxidáns flavonoidok erősítik az immunrendszert, segítségükkel védettebbé válunk a kórokozókkal szemben. Nátha esetén is nagyszerűen működik a bodzatea: kortyoljunk el napi két pohárral, valamint használjuk inhalálásra, mert gyorsan kitisztítja a légutakat, megszünteti az orrdugulást, kezeli a torokfájást.
Egy pohárba tegyünk 1 csapott evőkanál szárított bodzavirágot, és öntsünk le forró vízzel. Takarjuk le 5 percre, majd szűrjük, és melegen fogyasszuk. Az íze édeskés, de nyugodtan tehetünk bele egy kanál mézet, vagy sztíviát, illetve citromot és mentát.
Az ételkészítéshez gyakran használt fokhagyma természetes antibiotikum, elpusztítja a szervezetbe kerülő vírusok, gombák és baktériumok túlnyomó részét, és megszünteti a fertőzéseket. Ráadásul rendkívül hatékony immunerősítő. A fokhagyma gyömbérrel együtt pépesítve, friss citromlével kiváló értisztító és immunerősítő.
A különféle gyógynövényeket egyébként bátran összekeverhetjük, a több hatóanyagból álló teák esetenként még jobban használhatók a megfázás leküzdésére.
Forrás:
https://www.gyogynoveny-volgy.com/gyogyteak/zsalya
https://www.vitalitas-magazin.hu/belgyogyaszat/inhalalas-megfazas-ellen
https://hu.wikipedia.org/wiki/Bodza_(n%C3%B6v%C3%A9nynemzets%C3%A9g)