head

Hordozóolajok használata az aromaterápiában: Melyik a legjobb választás?

sargabarackmagolaj
A sárgabarackmagolaj könnyen felszívódik a bőrbe, bőrpuhító hatású, remek hordozóolaj
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Életmód

Az illóolajokat minden esetben hordozóolajjal kell hígítani, mielőtt a bőrre kerülnének. Hordozóolajok használata nélkül az aromaterápiás kezelés nem biztonságos.

Mi a hordozóolaj?

A hordozóolajokat (bázisolaj, vivőolaj) növényekből állítják elő, és az illóolajok hígítására, illetve a bőrre való felvitelére szolgálnak. Mivel az illóolajok töménye és irritációt okozhatnak, a hordozóolajok használata elengedhetetlen.

A legtöbb hordozóolaj szagtalan vagy enyhén illatos, és nem befolyásolja az illóolaj terápiás tulajdonságait. Használhatók önmagukban vagy más olajokkal együtt a bőr táplálásához.

Olvassa el cikkünket, és tudjon meg többet a megfelelő hordozóolaj kiválasztásáról, a rendelkezésre álló különböző hordozóolajokról és még sok minden másról a témával kapcsolatban.

Hordozóolaj kiválasztása

Sokféle hordozóolaj áll a rendelkezésünkre. A legtöbb alkalmas bármilyen illóolajjal való használatra, de érdemes megfontolnia néhány dolgot a kiválasztása előtt.

Szag: Néhány vivőolajnak erős illata van, így az illóolajhoz adva, megváltoztathatja annak aromáját.

Felszívódás: Bizonyos hordozóolajok jobban felszívódiknak a bőrbe, míg mások nehezebben.

Bőrtípus: A bőr típusától függően egyes olajok irritálhatják a bőrt, vagy ronthatják a bőr állapotát, például akne esetében.

Felhasználhatósági időtartam: Bizonyos hordozóolajok hosszabb ideig tárolhatók, anélkül, hogy megromlanának.

Kizárólag megbízható gyártótól vásároljon jó minőségű hordozóolajokat. Válassza a hideg préselt, 100% -os tisztaságú és adalék- vagy tartósítószermentes olajat. Ha sütőolajat szeretne hordozóolajként használni, keresse a hideg préselt, természetes fajtákat.

Az alábbi lista tartalmazza az illóolajok aromaterápiához, masszázshoz és bőrápoláshoz való hígításához használt népszerű hordozóolajokat. A lista nem teljes, de jó alap a kezdetekhez.

1. Kókuszolaj

A kókuszolaj bőrtápláló zsírsavakat és polifenolokat tartalmaz

A kókuszolaj az érett kókuszdió húsából készült ehető olaj. Finomított vagy finomítatlan formában kapható.

A finomítatlan kókuszolaj nem feldolgozott, nem tartalmaz vegyi anyagokat és megőrzi kókusz aromáját és ízét. A finomított kókuszolaj szárított kókuszhúsból származik, más néven kopránból.
A finomított változata nem teljesen természetes, és nem ajánlott hordozóolajként való felhasználásra.

Felhasználás: A kókuszolaj bőrtápláló zsírsavakat és polifenolokat tartalmaz, amelyek nagyszerű hordozóolajként szolgálnak masszázsolajokhoz és bőrápoló készítményekhez.

2. Jojobaolaj

A jojobaolaj a jojoba növény magjából származik, és kellemes aromája van. Technikailag a jojoba nem olaj, hanem erősen nedvesítő tulajdonságú viasz, és utánozza a bőrön lévő faggyút. A jojobaolaj használata csökkentheti a bőr zsírosságát aknéra hajlamos embereknél, mivel visszaszorítja a túlzott faggyútermelődést.

Felhasználás: A jojobaolaj könnyen felszívódik a bőrben, és nem eltömíti a pórusokat. Jó hordozóolaj masszázsolajokhoz, archidratálókhoz és fürdőolajokhoz.

3. Sárgabarackmagolaj

A sárgabarackmagolaj a sárgabarack magjából készül, bőrpuhító hatású, zsírsavakban és E-vitaminban gazdag. Könnyen felszívódik a bőrbe, és enyhén édeskés illatú. Kozmetikai használatra is megvásárolható, de ehető is.

Felhasználás: A sárgabarackmagolajat úgy gondolják, hogy segít enyhíteni és nyugtatni az irritált, viszkető bőrt. Használja hordozóolajként masszázsolajok, fürdőolaj és hajápoló készítmények készítéséhez.

4. Édesmandulaolaj

Az édesmandulaolaj erős mandula aromával rendelkezik. Könnyen felszívódik, és remek hidratálószer száraz bőrre. Erős illata elfedheti az illóolaj illatát.

Felhasználás: Az édes mandulaolaj a bőrápolás egyik legnépszerűbb hordozóolaja. Nagyszerűen használható masszázsolajokban, fürdőolajokban és szappanokban.

5. Olívaolaj

Az olívaolaj a sajtolt olajbogyóból származik. Ez a legismertebb egészséges étolaj. Gyümölcsös illatú, de ez szintén használják aromaterápiás hordozóolajként. Az aromaterápiás és bőrápoló készítmények számára előnyös az extra szűz olívaolaj, de az illata befolyásolhatja néhány illóolajét.

Felhasználás: Zsírsavakkal és fitoszterinekkel van tele, ami kiválóan alkalmas a száraz bőr tisztítására és hidratálására. Használjon olívaolajat masszázsolajokhoz, arctisztítókhoz, hajápolókhoz és házi szappanokhoz hordozóolajként.

6. Argánolaj

Az argánolaj a marokkói őshonos arganfák gyümölcseiben található magból készül. Az olaj ehető, és kiváló bőrtápláló. Mogyorós aromájú, A- és E-vitaminokban és telítetlen zsírsavakban gazdag.


Felhasználás: Az argánolaj segíthet a száraz bőr és a haj, a ráncok és a bőrgyulladás kezelésében. Egy fantasztikus hordozóolaj az általános bőrápoló és masszázsolajok számára.

7. Csipkebogyóolaj

A csipkebogyó magjából nyerik sajtolással, kicsit savanykás, földes illata van.

Felhasználás: A csipkebogyóolaj gazdag A- és C-vitaminokban. Az A-vitamin természetes retinoid, amely segít az öregedés elleni küzdelemben, és mindkét vitamin segít a napkárosodás hatásának visszafordításában. Használja hordozóolajként száraz bőr ápolásához, masszázsolajokhoz és hidratálószerekhez.

8. Nigellamag olaj (feketemagolaj)

A Nigella sativa növényből készül. Kevésbé ismert, mint más hordozóolajok, gazdag telítetlen és telített zsírsavakban, és úgy tartják róla, hogy gyulladásgátló képessége van.

Felhasználás: A feketemagolajat gyakran használják népi orvosságként a bőrbetegségek, köztük az ekcéma, az akne és a psoriasis megnyugtatására. Ezt szem előtt tartva kiváló választás az arcápoló- és masszázsolajokhoz, emellett általános bőrápoló.

9. Szőlőmagolaj

A szőlőmagolaj a szőlőmagból származik, ami a borkészítési folyamat mellékterméke. E-vitaminban gazdag, gyógyítja a bőrt és csökkenti a ráncokat.

Felhasználás: A szőlőmagolaj könnyű, könnyen felszívódik a bőrbe, és semleges illatú. Ez egy jó hordozóolaj, amelyet illóolajokhoz használnak, hogy testápolókat és masszázsolajokat készítsenek.

10. Avokádóolaj

Az avokádóolaj egy nehéz, testes étkezési olaj, amit az avokádó gyümölcsből nyernek ki. Mogyorós aromája van. Az avokádóolaj gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavakban, amelyről úgy gondolják, hogy segít a száraz, sérült bőr ápolásában.

Felhasználás: Jó hordozóolaj lehet száraz bőrre való ápolószerek és testápolók számára, de nem javasolt akne esetén. Az avokádóolaj növelheti a faggyútermelődést.

11. Napraforgóolaj

A napraforgóolaj napraforgómagból kivont étolaj, semleges szaga van. Úgy gondolják, ez az olaj hatékonyan lép fel a bőrfertőzést okozó toxinok és baktériumok ellen.

Felhasználás: Segít a bőr lágyításában, hidratálásában és az irritáció megnyugtatásában. Bátran adjunk hozzá hordozóolajként a masszázsolajokhoz vagy általános bőrápolószerekhez.

Hogyan keverjük össze a hordozóolajat az illóolajokkal, és milyen arányban?

Lehetőség szerint vásároljon szerves, hideg préselt hordozóolajokat, megbízható gyártótól. Bár a legtöbb hordozóolaj nem okoz allergiás reakciót, a használat előtt mindig allergiavizsgálatot kell végezni.

A teszt végrehajtásának menete:

Tegyen kis mennyiségű hordozóolajat a csuklójára, vagy a fül alatti területre.

Fedje le kötéssel.

24 óra múlva ellenőrizze a területet.

Ha irritáció lép fel, alaposan öblítse le, és kerülje az olaj későbbi felhasználását.

Ha allergiás a diófélékre, akkor ne használjon mandulaolajat, argánolajat és sárgabarackmagolajat.

Illóolajok hígítása:  

Ha az illóolajokat hordozóolajjal hígítja, fontos, hogy kövesse ezeket a hígítási irányelveket.

Felnőtteknek:

2,5% -os hígítás: 15 csepp illóolaj 6 teáskanál hordozóolajjal elkeverve

3% -os hígítás: 20 csepp illóolaj 6 teáskanál hordozóolajjal elkeverve

5% -os hígítás: 30 csepp illóolaj 6 teáskanál hordozóolajjal elkeverve

10% -os hígítás: 60 csepp illóolaj 6 teáskanál hordozóolajjal elkeverve

Gyerekeknek:

0,5–1 %-os hígítás: 6 csepp illóolaj 6 teáskanál hordozóolajjal elkeverve

A hordozóolajokat mindig hűvös, sötét helyen, lehetőleg hűtőszekrényben tárolja, sötét üvegben.

A hordozóolajok lehetővé teszik az illóolajok biztonságos használatát. Segítenek a bőr táplálásában és hidratálásában. Nem mindegyik olaj alkalmas azonban hordozóolajnak. Ne használjon vajat, vazelint és az ásványi olajokat.

Bármelyik olajat választja, ne használja az ajkán, szemén vagy más érzékeny területen, miután az illóolajjal összekeverte.

Forrás:

https://www.healthline.com/health/carrier-oil#takeaway

Kapcsolódó Cikkek

Címkefelhő

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!