head

Magas fehérjetartalmú étrend – Tényleg segít lefogyni?

A magas fehérjetartalmú étrend az elmúlt években óriási népszerűségre tett szert
A magas fehérjetartalmú étrend az elmúlt években óriási népszerűségre tett szert
Dr. Olajos Attila Dr. Olajos Attila
Belgyógyász, gasztroenterológus, üzemorvos
Téma: Egészség

A fehérjét sokan a fogyókúrázással kapcsolják össze, az alacsony szénhidrát és magas fehérjetartalmú diéták miatt, mint például a Paleo diétát és az Atkins féle. De az ilyen diéták során, az emberek általában csak nagyon kevés súlytól szabadulnak meg, mert éhesnek érzik magukat. Több tanulmány is kimutatta, hogy a szénhidrátban gazdag reggeli segít megelőzni, hogy napközben nagyon éhesnek érezzük magunkat. Ezek szerint nem is hatékony a magas fehérjetartalmú étrend?

Alex Johnstone az Aberdeen Egyetem professzora szerint bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy a fehérje is a jóllakottság érzésével tölt el. Ha néhány fölösleges kilótól szeretne megszabadulni valaki, akkor a legfontosabb, hogy magas fehérjetartalmú reggelit fogyasszon, ilyen például a pirítós babbal vagy a tejes smoothie.

Kellenek a szénhidrátok is

A professzor nem támogatja az Atkins diétát, és azt mondja, ha teljesen elhagyjuk a szénhidrátokat az étrendünkből, annak kedvezőtlen hatása van beleink egészségére (és ma már azt is tudjuk, hogy a belek egészsége nagy befolyással van általános egészségünkre). Az, ha a fehérje mennyiséget növeljük, nem fog fogyást eredményezni, ráadásul az állati eredetű magas fehérjetartalmú étrend káros lehet a szervezetre nézve. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a nagy mennyiségű állati fehérje fogyasztás is összeköthető a hízással, ráadásul a vörös húsok a rák és egyéb szívbetegségek kialakulásához vezethetnek, emellett növelik a koleszterinszintet.

Johnstone professzor inkább azt tanácsolja, hogy a túlsúlyos emberek magas fehérjetartalmú és mérsékelt szénhidráttartalmú étrendet kövessenek, ami 30% fehérjét, 40 % szénhidrátot és 30% zsírt tartalmaz – az általános 15% fehérje, 55 % szénhidrát és a 35 % zsír helyett. A sovány húsok fogyasztása, mint a csirke és a hal az igazán fontos.

Mikrofehérjék

Vannak úgynevezett egészséges fehérjék, amelyek nem húsból származnak, ezeket mikrofehérjéknek nevezzük, és például a gombákban találhatjuk meg.
A kutatók az keresik, hogy ez az egyedi formula, hatással van-e a jóllakottság érzésére és az inzulinszintre is, ami a kettes típusú diabétesszel hozható összefüggésbe. Egy csapat összehasonlította a mikrofehérje diétát a csirkehús alapú diétával, és azt találták, hogy az inzulin szint azoknál, akik húspótló készítményt ettek elérte a szükséges vércukor szintet, de kevesebb inzulint termelt a hasnyálmirigyük.

Kidobott pénz

A kockázata annak, hogy túl sok fehérjét fogyasztunk kevés, arra sokkal nagyobb az esély, hogy a túlárazott fehérjepótló szerek áldozataivá válunk. „Néhány fehérjetartalmú táplálékkiegészítőt igen magas áron adnak.  Összességében, ha több fehérjét fogyasztunk, mint amennyire szükségünk van, az tulajdonképpen a vécén lehúzott pénz.”- mondja Johnstone.

Melyek a legjobb növényi fehérjeforrások?

Növényi forrásokból sem lehetetlen megoldani az elegendő fehérjebevitelt, bár kétségtelen, hogy időigényesebb. Léteznek magas fehérjetartalmú hüvelyesek, illetve magas fehérjetartalmú magvak is. Növényi fehérjében gazdag tökmag, a mandula, a földimogyoró, a sárgaborsó, a lencse, a csicseriborsó, a szójabab, továbbá a diófélék, a szezámmag, a mák, és a pisztácia.
A fehérjében gazdag növényi tej ideális azoknak, akik egészséges életmódra törekszenek, de azoknak is, akik koleszterin- és laktózmentes tejet szeretnének inni. Ezek elkészítésében segít a Vitamilk növényi tejkészítő gép, amiben smoothie-t, továbbá krémleveseket is csinálhatunk.

Forrás:
http://www.bbc.com/future/story/20180522-we-dont-need-nearly-as-much-protein-as-we-consume

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!