head

Gesztenye gyógyhatásai: sokrétűbbek, mint gondolná

gesztenye
A gesztenye a szív- és az érrendszer barátja
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Érdekességek

Évezredek óta ott van az emberek tányérján a gesztenye, amit azonban nem csupán íze miatt fogyasztottak. A népgyógyászat régóta tisztában van egészségvédő és betegségmegszüntető tulajdonságaival. Ezekből válogattuk ki a legfontosabbakat

Kevés növény él tovább, mint a gesztenye (Castanea sativa). Gyakoriak a több száz éves fák, de ezeréves példányokkal is találkozhatunk. Felhasználása rendkívül széleskörű, önmagában vagy ételek alapanyagaként, egyaránt népszerű termés, ami a késő ősz, de még inkább az őszi és téli időszak egyik legkedveltebb csemegéje. Magas a tápanyagtartalma, ennek köszönhetőek gyógyhatásai.  

Nagyszerű vitaminforrás

A gesztenye igazi vitaminbomba. Megtalálható benne az E-vitamin, a B1-,B2- és B6-vitamin, míg C-vitamin-tartalma egészen kiemelkedő, számos erdei gyümölcsnél, citrusfélénél is magasabb. Gazdag foszforban, kalciumban, káliumban, nátriumban és vasban, kiváló forrása az élelmi rostoknak. Említést érdemel a folát tartalma.


Javítja a bélműködést

Éppen rostjainak köszönhető, hogy a gesztenye fogyasztásával helyreállíthatjuk a bélműködésünket. Különösen jól használható hasmenés esetén, ahogyan a méregtelenítésben és a béltisztításban is jó hasznát vehetjük. Rostjai ugyanis segítenek eltávolítani a vastagbélben lerakódó káros anyagokat.

Védi a szívet

A rostok a koleszterinszint csökkentéséhez is hozzájárulnak, ezért a gesztenye a szív- és az érrendszer barátja. Ezt a hatását teltetlen zsírsavjai, magnézium- és káliumtartalma még tovább erősítik. A vérkeringés javítására a termés és a növény leveléből készült tea alkalmas. Mivel teltségérzetet okoz, valamint támogatja az emésztőenzimek termelésében résztvevő probiotikus baktériumok szaporodását, rendszeres fogyasztásával a keringési rendszerre veszélyt jelentő túlsúlynak is gyorsabban búcsút mondhatunk. Diétás étrendünk összeállításakor azt viszont vegyük figyelembe, hogy nagy mennyiségben tartalmaz fehérjéket és szénhidrátokat.

Legyőzi a lázat és a megfázást

Ha már kifelé megyünk a megfázásból, érdemes sült gesztenyét enni, mert ezzel feltöltődünk energiával, és gyorsíthatjuk a gyógyulás folyamatát. Energizáló képességét általános gyengeség esetén is kihasználhatjuk. A leveléből főzött tea a légúti megbetegedések kiváló ellenszere, hatékony köptető. Mézzel gazdagított főzetébe tegyünk a porított kérgéből is, így köhögéscsillapító és hurutoldó gargalizáló teát kapunk. Az ital a légúti problémák mellett sikerrel alkalmazható a visszér kezelésére, borogatásként enyhíti az ízületi gyulladások tünetei, valamint ellazítja a merev izmokat. Vérzésleállító tulajdonságát a sebek és az aranyér kezelésekor is megtapasztalhatjuk.

Antioxidáns hatás

Elsősorban vitaminjai, valamint a benne lévő tanninok révén, a antioxidánsként is megállja a helyét. Erre találtak bizonyítékot a növény  kérgének kivonatát vizsgáló olasz kutatók. Megállapították, hogy a kivonat antioxidáns összetevői hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez, a keringési funkciók javításához.   

Segíti a vérképződést

A vas elengedhetetlen a vérszegénység megelőzéséhez és megszüntetéséhez, a foláthoz és a B6-vitaminhoz hasonlóan szükséges a vörösvérsejtek termelődéséhez. Mindhárom megtalálható a gesztenyében, amivel támogathatjuk a megfelelő vérképzést. Terheseknek különösen ajánlott, hiszen a folát számos, a gerinccel és az idegrendszerrel kapcsolatos születési rendellenesség megelőzésében kap kulcsszerepet.

Nincs benne glutén

A gesztenyéből előállított lisztet többek között tészták, kenyerek és nudli (Olaszországban a gnocci) készítésére használják. Ezeket a gluténérzékenyek nyugodtan fogyaszthatják.

Figyelem! Kizárólag a szelídgesztenye ehető, a parkokban, fasorokban gyakori vadgesztenye mérgező.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20564434    

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3600200/

https://hu.wikipedia.org/wiki/Gesztenye

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!