head

Mediterrán diéta: nem csak fogyókúrázóknak való

mediterrán diéta
Petrás Gabriella Petrás Gabriella
Újságíró
Téma: Egészség

Mediterrán diétával éhezés nélkül szabadulhatunk meg a felesleges kilóinktól, ráadásul közben csupa olyan finom ételt fogyaszthatunk, ami az egészségünknek is jót tesz. Ez az étrend tehát nem a lemondásról szól, sokkal inkább olyan ízek kavalkádjáról, amelyek pillanatok alatt elfeledtetik velünk, hogy a fehér lisztben és cukorban bővelkedő hizlaló édességekről le kell mondanunk

Oszlassuk el a tévhiteket!

Ha mediterrán diétáról van szó, sokaknak a pizza, a gyros, a falafel, a lasagna, esetleg egy hosszú vekni fehér kenyér jut az eszébe, pedig az igazság egész más. Ez az étrend nagy mennyiségben tartalmaz friss gyümölcsöket és zöldségeket, dióféléket, halat, valamint olívaolajat. Arról sem szabad elfelejtkeznünk, hogy  mediterrán emberek mindig kellő időt szakítanak az étkezésre, és nem két rohanás között, esetleg a tévé vagy a számítógép előtt ülve kapnak be sietve valamit. A nyugodt és kényelmes étkezés számukra ugyanolyan fontos, mint az, hogy mi kerül a tányérjukra.

Miért annyira közkedvelt?

A mediterrán diéta nem egyenlő az éhezéssel, ezért könnyen betartható, ráadásul a kalóriákat sem kell folyton számolgatnunk, ha fogyni szeretnénk. Az egyszerűen elkészített nyers vagy párolt zöldségek és hüvelyesek, a fűszerként is használható édeskömény, valamint a durumtészta és a teljekiőrlésű lisztből sütött kenyerek fogyasztása változatossá teszik ezt a rostban gazdag mediterrán diétát, ráadásul az antioxidánsokban bővelkedő zöldségek és gyümölcsök az immunrendszerünknek is jót tesznek.

Mit szabad és mit nem?

A mediterrán diéta során tiltólistára kerülnek a cukor tartamú élelmiszerek, a fehér lisztből készült péksütemények, de a tartósított felvágottak és a telített zsírokban bővelkedő, egyik legkárosabb élelmiszernek kikiáltott margarin is. Ellenben javasolt a napi 40 deka zöldség, valamint hetente legalább kétszer az omega-3 zsírsavakat tartalmazó lazac, a szardínia, a hering, a makréla, illetve a tőkehal és tonhal fogyasztása. Étkezési zsírok közül szinte kizárólag olívaolajat használ a mediterrán diéta, de az avokádó olaj is megengedett. A mandula, a dió, a mogyoró, továbbá a kesudió, napraforgómag, és tökmag ugyancsak a mediterrán diéta részét képezik, viszont a vörös húsokból és a tejtermékekből keveset tartalmaz. A hüvelyesek közül nyugodtan használjuk a csicseriborsót, a babot, borsót és lencsét is, de aki puffadásra hajlamos, az ezekkel óvatosan bánjon.  

Forrás:
https://authoritynutrition.com/mediterranean-diet-meal-plan/
 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!