head

Miért egészséges a medvehagyma?

Medvehagyma minden nap | Méregtelenít és megerősít
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Emésztés

A medvehagyma apróra vágva, vajas rozskenyérre szórva, vagy egész leveleit salátába keverve ugyanolyan egészséges és finom, mint amikor levest készítünk belőle. Egyike a legnagyszerűbb tavaszi gyógynövényeknek, ha rendszeresen fogyasztjuk, szerteágazó jótékony hatásait, és különösen vitalizáló képességét, rövid időn belül megtapasztalhatjuk.

Napjaink egyik sztár gyógynövénye a medvehagyma, ami egyáltalán nem véletlen: tavasszal friss leveleivel megtisztíthatjuk a szervezetünket a télen lerakódott mérgektől, segít megszüntetni az emésztési panaszokat, visszahozza az étvágyat, erősíti az immunrendszert, csökkenti a koleszterin- és a vércukorszintet. Külsőleg használva enyhíti a bőrgomba miatti kínzó panaszokat, ráadásul vadon is megterem, így könnyen hozzájuthatunk a vegyszermentes növényhez. Akkor sem kell lemondanunk róla, ha egyébként nem kedveljük a hagyma és különösen a foghagyma illatát: a medvehagyma ugyanis feldolgozva szinte illatmentes lesz, kellemes, enyhe hagymás íze viszont – gyógyhatásaihoz hasonlóan – változatlanul megmarad.

Medvehagyma gyógyhatásai

Megfigyelték, hogy a téli álmukból felébredő medvék először a medvehagyma friss leveleit, hajtásait fogyasztják. Egyes vélekedések szerint ennek oka a növény erős, fokhagymához hasonló illata, mások úgy gondolják, hogy a medvék tulajdonképpen méregtelenítésre használják a medvehagymát. Annyi biztos, hogy ez a liliomfélék családjába sorolt gyógynövény valóban kiváló méregtelenítő: megtisztítja a vért és a veséket, valamint hozzájárul a bélrendszerben lerakódott káros anyagok és az itt megtelepedett élősködők távozásához, miközben fertőtleníti a bél nyálkahártyáját. Mindez különösen tavasszal fontos, hiszen a téli hónapokban a kevés mozgás és a rostokban szegény, ugyanakkor nehéz ételek fogyasztása miatt, szervezetünkben felhalmozódnak a toxinok.

Legyen minél többször medvehagyma az étrendünkben, és hamarosan megtapasztaljuk a hatását: megnő az energiaszintünk, erősebbnek és egészségesebbnek érezzük magunkat, szellemileg is felfrissülünk, sőt, attól sem kell tartanunk, hogy utolér a tavaszi fáradtság.

Jó emésztés medvehagymával

Az emésztési panaszok részben a bélrendszerben felhalmozódó káros anyagok számlájára írhatók. Mivel a medvehagyma kiváló béltisztító és bélregeneráló, emésztési problémák, hasmenés és puffadás esetén is számíthatunk a segítségére. További előnye, hogy meghozza az étvágyat, ugyanakkor felpörgeti az anyagcserét, így közvetve sem okoz súlygyarapodást. Sőt, a medvehagyma kiválóan alkalmazható fogyókúrára.

Megfázás ellen medvehagyma

Fertőtlenítő hatását nemcsak a bélrendszerben, hanem a légutakban is kifejti, ezért sikeresen használható hurutoldásra, illetve a megfázásos megbetegedések megelőzésére és kezelésére. Csillapítja a köhögést, magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően a medvehagyma erősíti az immunrendszert, ezáltal védelmet nyújthat a meghűlés, illetve más szezonális fertőzésekkel szemben. Amennyiben asztmatikus panaszaink vannak, a medvehagyma ezeket is enyhítheti. 

Védi a szívet

A medvehagyma fogyasztásával karbantarthatjuk ereinket és szívünket. Ez annak köszönhető, hogy a gyógynövény szabályozza a vérnyomást, javítja keringést, valamint csökkenti a koleszterinszintet a vérben, lassítja az érelmeszesedés folyamatát. A Georgetown University összehasonlító vizsgálata kimutatta, hogy a medvehagyma a fokhagymánál jelentősebb mértékben csökkenti az összkoleszterin szintjét, és növeli a jótékony, HDL koleszterin mennyiségét. 

Gyógyítja a bőrbetegségeket

Gombás bőrfertőzések, pattanások és pikkelysömör kezelésére nagyszerű választás a medvehagyma. Készítsünk belőle főzetet, amit borogatással vagy lemosóként vigyünk fel az érintett bőrfelületre, antimikrobiális és fertőtlenítő tulajdonsága révén már rövid időn belül enyhítheti a panaszainkat. Szintén jól használható a reumás (ízületi) gyulladások mérséklésére. Arra azonban ügyeljünk, hogy először mindig egy kisebb területen alkalmazzuk, amennyiben irritációt vált ki, sajnos le kell mondanunk az alkalmazásáról.

Vannak ellenjavallatai a medvehagyma fogyasztásának?

Amennyiben véralvadásgátló gyógyszert szedünk, tartózkodjunk a medvehagyma fogyasztásától, mert ebben az esetben fokozhatja a vérzéseket.

Figyelem!

Ha erdőben szedjük a medvehagymát, legyünk nagyon körültekintőek, mert könnyen összetéveszthető a mérgező gyöngyvirággal és az egyébként ősszel virágzó kikericcsel. Mindig dörzsöljük össze a leveleket, és csak akkor tépjük le, ha erős fokhagyma illatot érzünk. És még valami: ne tépjük ki a gyökerével együtt, és mindig hagyjuk rajta néhány levelet, mert így biztosítható a természetes medvehagyma-telepek fennmaradása.

Kapcsolódó Cikkek

Címkefelhő

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!