head

Parlagfű-allergia kezelése: a szerrapeptáz enzim is segíthet

Parlagfű-allergia: segít a természet
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Betegségek

Nem túlzás kijelenteni, hogy a parlagfű-allergia ma már népbetegségnek számít, hiszen a légúti allergiákban szenvedők 50-70 százaléka ennek a gyomnövénynek a pollenjére (is) érzékeny. Meggyógyítani nem lehet, azonban a tünetei enyhíthetők, ebben pedig számíthatunk a természet segítségére: néhány zöldség és gyümölcs mellet egy különleges enzim, a szerrapeptáz  jelenthet megoldást a parlagfű-allergiára.

A parlagfű-allergia leggyakoribb tünetei a szénanátha, az orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, könnyezés, szemviszketés, bepirosodó szemek, irritált torok, fejfájás  és a csalánkiütések. Kezelés nélkül a panaszok súlyosbodhatnak, idővel asztma és más komolyabb szövődmények is kialakulhatnak, a beteg immunrendszere legyengül, ami védtelenebbé teszi a kórokozókkal szemben. A parlagfű-allergiát a gyomnövény pollenjei váltják ki

Parlagfű-allergia kezelése életmódváltással

Ha allergiásak vagyunk a parlagfűre, a legfontosabb, hogy minél kevesebbszer kerüljünk kapcsolatba a növény pollenjeivel. Nyáron erre sokszor egyáltalán nincs lehetőség, hiszen az allergén anyagok a légmozgásokkal nagy távolságra is eljutnak, azonban a következő ajánlások betartásával, csökkenthetjük a pollenterhelés mértékét:

Kerüljük el a parlagfűvel fertőzött területeket

 

  • Különösen a délelőtti órákban, tartózkodjunk kevesebbet a szabad levegőn
  • Minden nap mossunk hajat, a pollenek ugyanis nemcsak a bőrön, hanem a hajszálakon is megtapadhatnak.
  • Minél sűrűbben húzzunk tiszta ágyneműt.
  • Mossuk és cseréljük gyakrabban a ruháinkat. 
  • Délelőtt ne szellőztessünk.
  • Ha a szabadban teregetünk, ezt inkább este tegyük.

Az életmódváltás rendkívül fontos része az általános immunerősítés, amit hónapokkal a parlagfű megjelenése előtt el kell kezdeni. Hatékony módszer az úgynevezett immunterápia, ennek lényege, hogy a beteg 3-5 éven keresztül, tisztított parlagfű-kivonatot szed, nyelv alatt felszívódó tabletta formájában. A kúrát legkésőbb a tavasz elején el kell kezdeni, az első évben gyógyszeres, tüneti kezelést is alkalmaznak, később erre legtöbbször már nincs szükség.

Segít a természet

Tüneti kezelésre számos természetes megoldás áll a rendelkezésünkre, ezek kiegészítik a gyógyszeres terápiákat, illetve felerősíthetik a hatásukat. Bár a parlagfű-allergiát nem szüntetik meg, az egyes panaszokat, elsősorban a gyulladást és az orrdugulást, hatékonyan enyhíthetik, ahogyan az immunrendszer működését is feljavíthatják.

Kurkuma: kiváló gyulladásgátló, erősíti az immunrendszert, kitisztítja az orrjáratokat és mérsékli a légutak irritációját. A kurkuma akkor a leghatékonyabb, ha vízben feloldva, napi egy kanálnyit fogyasztunk belőle.

Spirulina alga: a benne található C-vitamin és B-vitaminok, valamint egyedi fehérjék akadályozzák a panaszokat okozó hisztamin felszabadulását, tulajdonképpen egyfajta antihisztaminként működnek. A megelőzés érdekében, már a tél végétől kezdve érdemes rendszeresen fogyasztani spirulina algát.

Csipkebogyó: az egyik legjobb C-vitamin-forrás, kiváló immunerősítő és vértisztító. Akkor járunk el helyesen, ha a csipkebogyóból teát készítünk, és naponta egy pohárral iszunk belőle, már a tünetek jelentkezése előtt. A még jobb eredmény érdekében, összekeverhetjük zöld teával, ami az egyik leghatásosabb antihisztamin.

Szerrapeptáz enzim: a szerrapeptáz  egy különleges, fehérjebontó enzim, ami egyedülálló gyorsasággal oldja fel az orrdugulást, valamint távolítja el a légutakból a nyálkát. Rendkívül hatékony gyulladásgátló, a szénanátha kezelésére különösen ajánlott. Japán tudósok a szerrapeptáz nyálkaellenes hatását vizsgálták. Négy héten át napi 30 mg-ot adtak belőle légúti betegségekkel küzdőknek. A kúra végére szignifikánsan csökkent a nyálka mennyisége, sűrűsége, valamint a köhögés gyakorisága.

Gondoljunk a keresztallergiára

Azoknál, akik érzékenyek a parlagfű pollenjére, gyakran kialakul úgynevezett keresztallergia. Ez annyit jelent, hogy ha a beteg bizonyos növényeket (zöldségeket, gyümölcsöket) fogyaszt, a parlagfű-allergia tünetei jelentkezhetnek. Jellegzetes panasz a bőrduzzadás, bőrviszketés, kipirosodás, illetve a szájüregen belüli viszketés, amit a szénanáthához hasonló panaszok követnek. A parlagfű-allergiások ezért kerüljék az ananászt, a banánt, a citrusféléket, a cukkinit, a görögdinnyét, a paprikát, a paradicsomot, a sárgadinnyét és az uborkát.

Szerrapeptáz enzim több betegség ellen: széles körben alkalmazott táplálékkiegészítő

 

Többre képes, mint az allergia elleni gyógyszerek

A gyógyszertárban kapható termékekkel szemben a szerrapeptáz természetes eredetű, nem okoz tompultságot és álmosságot, ami nagyon fontos azoknak az allergiás betegeknek, akiknek naponta több alkalommal kell bevenniük allergia ellenes készítményt. Való igaz, hogy a szerrapeptáz havi adagja magasabb, mint az átlagos, különféle mellékhatásokat okozó allergia ellenes gyógyszereké, azonban ez az enzim nemcsak tüneti kezelésre alkalmas. Képes elfolyósítani a légutakban felhalmozódó nyálkát, ami ennek köszönhetően könnyen kiürül. Az allergia kezelése akkor a leghatékonyabb, ha a szerrapeptázt megelőző jelleggel alkalmazzuk, és az allergia szezon beköszönte előtt 2-3 héttel elkezdjük szedni.

 

Légúti megbetegedésekre

Természetes hurutoldóként a szerrapeptáz képes arra, hogy hatékonyan mérsékelje a fokozott váladéktermelődéssel járó allergiát, náthát, influenzát, de segít az arcüreg-, homloküreg-, orrmelléküreg- és fülgyulladásban szenvedőknek, továbbá az asztmásoknak. Emellett segíti az irritáció teljes megszüntetését is. Ezt igazolja a tokiói Hiroo Kórház tudósainak kísérlete, akik egy hónapon keresztül napi 30 mg szerrapeptázt adtak légúti betegségekkel küzdőknek. A kísérlet azt igazolta, hogy hogy negyedik hét végére a felgyülemlett nyálka mennyisége és sűrűsége is csökkent.

Szteroidok helyett

A szerrapeptáz különösen hatékony természetes gyulladáscsökkentő. Gyulladáscsökkentő hatása többféle bélgyulladás - Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás, irritábilis bél szindróma - esetén is érvényesül, de támogatja a nőgyógyászati, fogászati-, krónikus izom-, illetve ízületi gyulladások leküzdését (osteoarthritis, rheumatoid arthritis). Egyedülálló módon fékezi azoknak az anyagoknak a felszabadulását (bradykinin, amelyek fájdalmat okoznak a gyulladt szövetekben,

Érrendszeri elváltozások esetén

Ezen túlmenően a szerrapeptáz az érrendszerre nézve is pozitívan hat: leoldja az erek faláról azokat a lerakódásokat, amelyek érszűkületet, szív- és keringési betegségeket okoznak. Ennek köszönhetően a szerrapeptáz enzim alkalmazásával csökkenthető az érelmeszesedés, a magas vérnyomás, a trombózis, a stroke és a szívinfarktus kockázata, sőt, gátolja azoknak az anyagoknak a felszabadulását, amelyek fájdalmat idéznek elő a gyulladásos szövetekben. Gyulladáscsökkentő hatása visszeresség esetén is érvényesül.

A mellek védelmezője

Világszerte nők milliói szenvednek fibrocisztás emlőbetegségtől, amelynek során a mell szöveteiben jóindulatú, ám fájdalmas csomók és ciszták alakulnak ki. Ezek a csomók idővel megkeményednek, a ciszták a megnövekedett hormonszint következtében megtelnek folyadékkal, a körülöttük lévő kötőszövetek pedig begyulladnak. Számos, a szerrapetázzal történő vizsgálatot végeztek olyan nőknél, akik ebben a betegségben szenvedtek, náluk a szerrapeptáz csökkentette az emlők duzzanatát, minden mellékhatás nélkül.

Sebgyógyító

Antibiotikus kezelés esetén a szerrapeptáz felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat, de akkor is hatékony, ha műtét után duzzanatok csökkentéséről, illetve sebgyógyulásról van szó, mivel képes lebontani, illetve elfolyósítani a túlzott hegszövetet. Ez a tulajdonsága gyulladásos aknék esetén is érvényesül, szövetelfolyósító hatását anélkül fejti ki, hogy káros hatással lenne a környező egészséges szövetekre, ezért a cukorbetegség miatt kialakuló fekélyek kezelésében is sikereket értek el vele.

Hogyan kell szedni a szerrapeptázt, és mennyi a napi adagja?

80 kg-os testsúly alatt napi 2x1 kapszula reggel és este éhgyomorra, fél órával étkezés előtt, vagy két órával étkezés után. 90 kg-os testsúly felett napi 2x2, míg allergia esetén napi 3x1 kapszula ajánlott.

Mire ügyeljünk?

Ugyan a szerrapeptáz enzim használatának nincs ellenjavallata, a véralvadási zavaroktól szenvedők a szedése előtt feltétlenül konzultáljanak a kezelőorvosukkal, mivel vérhígító hatása van!

Hivatkozások:
http://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3630196/
http://trufoodsnutrition.com/season-allergy-relief-the-natural-way/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4337734/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3584742
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26177592
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12911824

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12911824
https://www.researchgate.net/publication/283248771_Anti-inflammatory_activity_of_serrapeptase
https://www.researchgate.net/publication/5580458_Effect_of_the_proteolytic_enzyme_serrapeptase_on_swelling_pain_and_trismus_after_surgical_extraction_of_mandibular_third_molars

http://www.serrapeptase.org/serrapeptase-research/serrapeptase-medical-research/

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!