head

Gyógynövénynek is kiváló az ibolya | Ételkészítés ibolyával

Megehetjük, és gyógyteát készíthetünk az ibolyából
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Gyógynövények

Színpompás virágainak és kellemes illatának köszönhetően a tavasszal nyíló ibolya sokak kedvence. Azt viszont talán kevesebben tudják, hogy az ibolya valójában gyógynövény, és számos jótékony egészségügyi hatással rendelkezik.

A tavasszal nyíló, színpompás ibolya az illata miatt sokak kedvence. Már az ókorban is szerették, és gyógyhatása miatt számos betegség kezelésére alkalmazták. Legfontosabb hatóanyagai a flavonoidok, az E-vitamin és a tannin. Ennek köszönhető kiemelkedő antioxidáns, gyulladásgátló, daganatellenes, valamint vírus-, baktérium- és gombaölő hatása. Mérsékli a reumás panaszokat, az ibolya főzete lerövidíti a sebgyógyulás idejét, hidratálja a bőrt, elhalványítja a ráncokat

Ibolya megfázásra

Torokfájás, megfázás esetén készítsünk teát az ibolya leveleiből és virágából, a főzet kiváló fertőtlenítő és köptető, csillapítja a lázat és a köhögést. Mivel nyákoldó hatású, a hurutos állapotok (ilyen a hörghurut) enyhítésére is jól használható, ilyenkor azonban az ibolya virágát és levelét a gyökerével helyettesítsük. Ízlés szerint a főzeteket mézzel édesíthetjük.

Hatékony méregtelenítő

Az ibolya virága és gyökere enyhe vízhajtó, valamint kiváló vértisztító. Ezeknek, valamint mérsékelt hashajtó tulajdonságának köszönhetően méregtelenítésre, vagy méregtelenítő és béltisztító kúrák kiegészítőjeként is alkalmazható, valamint hozzájárul a fogyókúrák sikeréhez.

Külsőleg is segít

Az ibolya gyógyhatása sokrétű. Ha fáj a feje, morzsoljon szét egy marék ibolya levelet, csináljunk belőle borogatást, és tegyük a homlokunkra: gyorsan enyhíti a migrént, és általában a lüktető fájdalmakat. A levélből készített főzet fertőtleníti és nyugtatja a bőrt, felgyorsítja a pattanások és az ekcéma, a pikkelysömör és más bőrirritációk gyógyulását. A leforrázott levelek pakolásként is jó szolgálatot tesznek a száraz bőr kezelésében, sőt, a szemgyulladást is csökkenthetjük a segítségükkel. Ehhez elegendő a még langyos leveleket, vagy virágokat a szemünkre tenni. 

Ibolya ételkészítéshez

Ez az aprócska virág kandírozható, felhasználó fagylaltok, édességek, pudingok készítéséhez, díszítéséhez. Főzhetünk belőle ibolyadzsemet, beletehetjük salátákba, köretekbe, borecetben áztatva, ibolyaecetet varázsolhatunk belőle.

Hogy készítsünk ibolya teát?

Egy kisebb edényben forraljunk fel 2 dl vizet. A bögrénkbe tegyünk 2 csapott teáskanálnyi ibolyavirágot, öntsük rá a vizet, fedjük le, és hagyjuk állni 2-3 percig. Leszűrve, melegen fogyasszuk.

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!