head

Körömelváltozások: jobb, ha kivizsgáltatjuk az okát

körömelváltozások oka
’Dr Márkus Barbara ’Dr Márkus Barbara
természetgyógyász, lélekterapeuta
Téma: Egészség

Körömelváltozások a közhiedelemmel ellentétben nemcsak környezeti ártalmak miatt alakulhatnak ki, hétterében akár szervi probléma is állhat. Éppen ezért soha ne vegyük félvállról a problémát, inkább törekedjünk a kiváltó okok felderítésére. Ehhez természetesen kérjük szakember segítségét, az öndiagnózis tévútra vezethet.

Ne bagatellizáljuk el

A leggyakoribb körömelváltozások közé tartoznak az elszíneződések, foltok, a töredezés, illetve a különféle bemélyedések, de sokszor a körmök formája is látványosan eltér a normálistól. Körömelváltozások származhatnak az ujjak sérüléseiből, de vírusos szemölcsök, gombás fertőzések, egyes gyógyszerek, illetve a kemoterápia is okozhatja. Bizonyos betegségek ugyancsak körömelváltozással járnak, ezeket azonban nehéz értelmezni, ezért jobb, ha orvoshoz fordulunk.

Mélyedések és foltok

A körmön megjelenő mélyedések a gyakori körömelváltozások közé tartoznak, jelezhetnek akár szív-és érrendszeri problémákat, tüdőgyulladást, kezeletlen cukorbetegséget, esetleg cinkhiányt. Egyenetlen tejfehér foltok vagy vonalak a körmön általában egy kisebb trauma következményei, de társulhatnak a legyengült immunrendszerhez és táplálkozási hiányosságokhoz is. Fertőzések, bizonyos gyógyszerek, vitaminhiány, fekélyes vastagbélgyulladás, veseelégtelenség, májbetegségek ugyancsak előidézhetik. Ha a körömlemez leválik a körömágyról, annak oka lehet fertőzés, övsömör és pajzsmirigy betegség is.

Különös formák

A körömelváltozások furcsa formák keletkezésében is megnyilvánulhatnak. Óraüvegköröm alakul ki szív- és érrendszeri betegségek, gyulladásos bélbetegség, májbetegségek, tüdőbetegségek miatt. Ilyenkor a körömfelszín domborúvá válik, az utolsó ujjpercek pedig szélesebbek lesznek, megvastagodnak. Úgynevezett kanálköröm utal a vashiányos anémiára, szívbetegségre, lupusra, pajzsmirigy túlműködésre, illetve Raynaud-betegségre (ujjak zsibbadásával, elfehéredésével járó betegség).

Furcsa színek

A köröm kékes elszíneződése kialakulhat szív-tüdő betegségekben, a vér alacsony oxigéntelítettségét jelezve, míg szürkés, töredezett köröm a vitamin- és vashiány következménye lehet. Sárga köröm szindróma esetén a köröm vastagabb, és nem nő olyan gyorsan, mint a normális esetben. Ez a körömelváltozás legtöbbször idős korban fordul el, de belső daganat, nyirokkeringési zavarok, mellkasi folyadékgyülem, légúti betegségek, mint például a krónikus hörghurut vagy orrmelléküreg-gyulladás, reuma fennállásának jele is lehet. Amennyiben a sárgás szín mellett a köröm megvastagodott, töredezett, az gombás fertőzésre utalhat.

Forrás:
http://www.healthline.com/health/nail-abnormalities-2

Kapcsolódó Cikkek

Címkefelhő

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!