head

Immunglobulin jelentősége - Miért van szükség az ellenanyagra?

Amikor a szervezet nem képes elegendő immunglobulint termelni, vagy egyáltalán nem állít elő ellenanyagot, annak súlyos következményei vannak
Amikor a szervezet nem képes elegendő immunglobulint termelni, vagy egyáltalán nem állít elő ellenanyagot, annak súlyos következményei vannak
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Egészség

Ahhoz, hogy szervezetünk meg tudjon küzdeni a kórokozókkal, parazitákkal, mérgekkel, ellenanyagokra is szükség van. Ezek a fehérjemolekulák az immunglobulinok (ellenanyagok, antitestek), amelyeket kívülről is pótolhatunk, így növelve testünk védekezőképességét. Ismerje meg azt az élelmiszert, amiből a legegyszerűbben juthatunk immunglobulinokhoz.

A többféle immunglobulin fontos szerepet kap a szervezetben végbemenő immunválaszok során. Amikor a testünkbe valamilyen testidegen anyag kerül (ilyenek többek között a különböző káros baktériumok, gombák, vírusok, toxinok, paraziták, illetve az ezek által termelt toxinok) az ezekben lévő antigéneket az immunglobulinok képesek felismerni, megkötni, semlegesíteni és eltávolítani.

Hogyan termelődnek?

Míg az újszülöttek az immunitásukat az anyától kapott immunglobulinnak köszönhetik, ezt követően az ellenagyagokat, az immunválasz részeként, az úgynevezett B-nyiroksejtekből származó plazmasejtek termelik. A vérben, a sejten kívüli térben, nedvekben és a nyálkahártyában található immunglobulinok öt csoportra oszthatók, ezek az IgG, IgM, IgE, IgD és IgA.

 

  • Az újszülött szervezete először IgM immunglobulint állít elő, ahogyan ebből jelenik meg a legtöbb az elsődleges immunválasz során is. Főleg a vérszérumban, kisebb mennyiségben a nyálkahártyákon jelenik meg.
  • Mintegy kétharmada a felnőttekben termelődő átlagosan három gramm ellenanyagnak IgA immunglobulin, ami elsősorban a nyálkahártyákhoz (légutak, emésztőrendszer, nemi szervek) kapcsolódik. Ennek megfelelően a belélegzéssel és a szájon át a szervezetbe jutó, valamint a bőrön megtapadó káros anyagok elleni védelemben vesz részt.
  • Az IgG immunglobulin leginkább a vérben és a szövetközi folyadékban található, legfontosabb feladata a kóros mikroorganizmusok, valamint az anyagcseréjük során keletkező méreganyagok semlegesítése, de részt vesz a gyulladásos folyamatok során, illetve az elhalt sejtek következtében visszamaradó anyagok eltávolításában.
  • Normális esetben, a vérben nagyon kevés az IgE immunglobulin, amit a szervezet az allergének ellen termel. Amikor az allergiás beteg valamilyen allergénnel találkozik, az IgE immunglobulin mennyisége hirtelen megugrik, kialakul az érzékenyülés, a következő találkozások pedig beindul a hisztamin kiválasztása, és kialakulnak az allergiás panaszok.
  • A legkisebb mennyiségben az IgD immunglobulin található meg az emberi szervezetben. Pontos feladata egyelőre nem egyértelmű.

 

Ellenanyaghiány

Amikor a szervezet nem képes elegendő immunglobulint termelni, vagy egyáltalán nem állít elő ellenanyagot, annak rendkívül súlyos következményei vannak. Megnő a krónikus, fertőzéses betegségek előfordulásának gyakorisága, a daganatos- és autoimmun betegségek kockázata. A belső szervek működésében zavarok lépnek fel, a sebgyógyulás és a szövetek regenerációja lelassul. Lehet veleszületett, de kiválthatják egyes anyagcsere-, daganatos- és autoimmunbetegségek is, az ellenanyaghiány általában már gyermekkorban jelentkezik.

Hogy működik az immunglobulin pótlás?

Amennyiben az ellenanyaghiány öröklött, illetve krónikus, mindenképpen szükséges a gyógyszeres kezelés. Ebben az esetben is, de még inkább a megelőzés és az általános immunerősítés érdekében javasolt a táplálékkiegészítő formájában beszerezhető tehén colostrum (kolosztrum, előtej) fogyasztása. A tehén colostrum ugyanis kiugróan nagy mennyiségben tartalmaz az ember számára hasznosítható immunglobulinokat, ha például járványidőszakban rendszeresen isszuk, jelentősen csökken az influenza és más fertőzések kialakulásának esélye.

Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18538107
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3670108/

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!