head

Cékla gyógyhatásai | Életerő a gumóban

A cékla gyógyhatásai széleskörűek
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Szuperélelmiszerek

A cékla nem véletlenül érdemelte ki a szuperélelmiszer elnevezést, hiszen egészségvédő hatása kiemelkedő. Szinte nem létezik olyan probléma, amire ne jelentene gyógyírt, de méregtelenít, növeli az állóképességet, és javítja a hangulatot. Benutatjuk a cékla gyógyhatásait.

Természetes tápanyagbomba

A rubinvörös, enyhén föld ízű, kellemesen édeskés cékla (Beta vulgaris) kimagaslóan gazdag A-, B- és C-vitaminban, antioxidáns vitaminjainak hála remek immunerősítő. A színét adó, természetes ételfestékként is használt betacianin ugyancsak erős szívvédő antioxidáns, emellett gazdagon tartalmaz pantoténsavat, likopint, biotint, szilíciumot, káliumot, magnéziumot, nátriumot, kalciumot, cinket, továbbá mangánt és vasat. Jótékony tulajdonságai miatt a céklára kezdetben afrodiziákumra és gyógynövényként tekintettek, láz- és fájdalomcsillapítóként alkalmazták, csak jóval később kezdődött a gasztronómiai pályafutása.

Kiváló vérképző

A cékla leve hasonlatos a vérhez, ami az emberi szervezetben az érhálózaton keresztül szállítja a vasat. A vas nélkülözhetetlen forrása az életerőnek: megköti a testben az oxigént. Oxigénhiány következtében gyulladásos folyamatok indulnak meg a szervezetben. A cékla az a zöldségféle, amely sok más zöldség mellett vérszaporító, mégis azt mondhatjuk, hogy ebből tudja a szervezet leginkább hasznosítani a vasat.

Segítség a nőknek

Vastartalma miatt lé formájában fogyasztva gyógyír a menstruációs zavarokra, de a terhes nők is nyugodtan fogyaszthatják, hiszen a gumó bővelkedik folsavban, amelynek optimális mennyiségű bevitele a fejlődő magzat számára elengedhetetlen. Enyhíti a klimax tüneteit, tápanyagai táplálják a hajat, illetve a körmöket, gyógyítják a gyulladt, pattanásos bőrt, emellett védik a szem egészségét.

Támogatja és védi az emésztőrendszert

A nem mellesleg lúgosító hatású céklát használhatjuk méregtelenítésre, rostjai révén ugyanis „kefeként” pucolja ki a bélrendszerből a lerakódott salakanyagokat és toxinokat, míg a benne rejlő metionin és béta-glicerin segítségével a májból és a vesékből is segít eltávolítani a mérgeket. Mivel béltisztító és székletlazító, aranyér és szorulás esetén is kifejezetten ajánlott, ráadásul a cékla parazitaellenes. Miután 100 gramm céklában mindössze 31 kalória van, fogyókúrázók számára kifejezetten ajánlott, akár magában, akár salátaként, esetleg sütve vagy párolva.

A sportolók „doppingszere”

A préselt céklalé természetes nitrátokban gazdag, amit a szervezet nitrit és nitrogén monoxid előállítására használ fel. Előbbi óvja az ereket a sérülésektől, utóbbi pedig rugalmasabbá teszi azokat, ezáltal nő a vér- és oxigénáramlás a sejtekhez, megnő az izmok teljesítőképessége, illetve az állóképesség. Mivel a cékla természetes cukrot tartalmaz, serkenti a hangulatjavító és „boldogsághormon” dopamin termelődését az agyban, így elűzi a depressziót.

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!