head

Felnőttkori személyiségzavar| Lelki terrorban a nárcisztikus szülő gyermeke

Felnőttkori személyiségzavar| Lelki terrorban a nárcisztikus szülő gyermeke
Ács Beatrix Ács Beatrix
Életmód tanácsadó
Téma: Életmód

Felnőttkori személyiségzavar| Lelki terrorban a nárcisztikus szülő gyermeke

A nárcisztikus szülő ismérve, hogy konkrét elképzelése van a gyermeke jövőjét illetően és mindent megtesz azért, hogy a gyermek olyanná váljon, amilyenné elképzelte. Ezzel a nevelési formával sérül a gyermek lelkivilága, felnőttkorban pedig csak a szülő árnyékában lesz csak képes élni.

Minden szülőnek van konkrét elképzelése arról, hogy mikor lenne büszke a gyermekére, milyen célokat kellene, hogy elérjen. A nárcisztikus szülő sokszor totális kontrollra törekszik: megmondja milyen ruhákat hordhat a gyermek, hogyan viselheti a haját, sőt még igyekszik megválogatni a gyermeke barátait és partnerét is. A nárcisztikus ember  nagyon sokat ad a látszatra. Ha például rossz jegyet kap a gyermek, akkor egy nárcisztikus szülő első gondolata, hogy gyermeke elégtelen. Az ilyen szülő arra törekszik, hogy a gyermek minden körülmény között tökéletesnek látszódjon. A tökéletesség pedig általában az, amit a szülő képzel el „tökéletesnek” a gyerekének. Ezt egy ruhához hasonlítanám, olyan ez, mint egy ruhadarab, addig szabja a szabó, amíg tökéletesen nem lesz az egyénnek. A nárcisztikus szülő is épp ezt teszi gyermekével, kitalál a fejében egyformát, és addig ügyködik, amíg bele nem sikerül passzíroznia ebbe a mintába a gyerekét. A nárcisztikus szülő gyerekének alig van lehetősége arra, hogy valaha is kibújjon a szülő akarata alól. A probléma sajnos abban rejlik, hogy az a kreált forma, amibe a szülő a gyermekét bele szeretné erőszakolni, valójában a szülő saját gyengeségeiről szól. A nárcisztikus szülő merevsége és megrögzött elszántsága valójában a gyermeke személyében a saját énjét kívánja „meghosszabbítani”.

Önmagunk ellen érzett erős elégtelenségérzet, kompenzálunk kell ! De miért?

Felnőttként alapvetően akkor  érzi magát elégtelennek az ember, ha a nevelése erőteljesen lelki terrorban történt. Általában gyerekkorban sokat harcolt saját magáért, és ezért számtalanszor kapott szidást. A nárcisztikus szülőre az is jellemző, hogy érzelmileg zsarolja a gyermekét olyan megjegyzésekkel mint:

miattad vagyok szomorú, mert rossz vagy,

te vagy a hibás, amiért összevesztem apáddal/anyáddal” 

Nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő felnőtt általában az önmaga ellen erős elégtelenségérzetből táplálkozik, úgy véli, hogy állandóan kompenzálnia kell. Mindent elkövet, hogy önmagának, a közvetlen környezetének és a világnak be kell bizonyítania különleges mivolját. A nárcisztikus nevelésnek köszönhetően sérül az önkép, kóros önbizalomhiány alakul ki. Szokatlanul önző, arrogáns és csak látszatra nagyon magabiztos, de ez csak védekező mechanizmus. Legbelül valójában törékeny, naív és elveszett. A nárcisztikus ember bárminemű kritikára és tiszteletlenségre túlérzékenyen reagál!

„Nature and Nurture” avagy "genetika és nevelés" 

Gyógyulás, csak értsük meg őket!

A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő egyén egy módon képes meggyógyulni és elszakadni a szülő által felépített torz világból, ha elkezdi önmagát szeretni. Micsoda paradoxon ez az eddig leírtakkal? Nehéz feltétel szeretni önmagunkat, minden hibánkkal együtt. Gondoljuk csak végig logikusan: a nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő egyén lelki sérüléseket hordoz magában, aki képtelen bármit is adni, amit ő maga sosem kapott meg szülőktől.

Szakfordítás és forrás: Craig Malkin Ph.D.„8 Common Effects of Narcissistic Parenting

Kapcsolódó Cikkek

Címkefelhő

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!