head

Inkontinencia: nem muszáj vele együtt élni

inkontinencia
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Egészség

Az inkontinenciát a szégyenérzet miatt gyakran tabutémaként kezelik, holott nem egy önálló, rejtegetni való betegségről van szó. A kiváltó okok hátterében sokféle rendellenesség állhat, az okok felderítése után azonban az esetek nagy részében sikeresen orvosolható és nem rontja tovább az életminőséget.

Nem csak a nőket érinti

Az inkontinencia - akaratlan vizeletvesztés- felmérések szerint az emberek 6-8 százalékánál fordul elő, okai rendkívül szerteágazóak lehetnek, gyakran csak hosszas kivizsgálás után derül rájuk fény. Olykor a várandósság vagy súlytöbblet esetén alakul ki - mivel ilyenkor a medencefenék izmai megnyúlhatnak, emiatt nem képesek kompenzálni a hasban kialakuló hirtelen nyomásváltozást -, de előfordulhat húgyúti fertőzés fennállásakor is. Az úgynevezett stressz inkontinencia többnyire valamilyen fizikai terhelés: köhögés, tüsszentés, nevetés, erőteljes testedzés közben jelentkezik, és nem előzi meg vizelési inger. Inkontinencia prosztata megnagyobbodás miatt is megjelenhet, nőknél a hormonális változások miatt a klimax idején.

Pszichés probléma is lehet

Ha az inkontinencia az izomzat összehúzódásának az következménye, az előidéző ok legtöbbször az idegrendszer betegsége, esetleg a húgyhólyag idegeinek, izmainak károsodása. Szintén előfordulhat inkontinencia a Parkinson-kór, a Sclerosis Multiplex, a diabétesz, valamint az agyvérzés következményeként, de a gerincvelői idegpálya hibás működése is, ami reflex inkontinenciához vezethet. Aki ettől szenved, az nem érzi/nem képes szabályozni a vizelési ingert. A hiperaktív hólyag (irritábilis hólyag szindróma) esetén ugyancsak felléphet inkontinencia, szervi eltérést nincs mögötte, nagy valószínűséggel pszichés okai vannak.

Egyéb okok a háttérben

Olykor a kiváltó ok a szorulás, húgyúti fertőzés, esetleg valamilyen gyógyszerallergia. Gyereknél a vizelettartási rendellenességek szorongás, viselkedési zavarok miatt jönnek létre. A lelki eredetű inkontinencia is létező jelenség, depresszió, stressz, vizsgadrukk, illetve valamilyen lelki trauma.

Van segítség

A kiváltó októl függően az inkontinencia kezelése történhet gyógyszeresen. Ebben az esetben húgyúti görcsoldókat, fertőzést megszüntető antibiotikumokat, pszichés okok esetén antidepresszánsokat, nyugtatókat adnak, utóbbiaktól azonban nem árt tartózkodni. Segíthet a gátizom torna, a hólyagtréning, súlyos esetekben pedig a húgyhólyag megtámasztását szolgáló sebészi beavatkozás.

Az életmódváltás ugyancsak sokat segíthet, érdemes elkerülni a hólyag irritációját okozó fűszeres ételeket, a koffeint, az alkoholt, súlyfelesleg esetén ajánlott a megfelelő diéta, valamint a felfázást elősegítő tényezők kiküszöbölése.   

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!