head

Ízületi kopás ǀ Nem csak a testnek fáj…

ízületi kopás
’Dr Márkus Barbara ’Dr Márkus Barbara
természetgyógyász, lélekterapeuta
Téma: Egészség

Az ízület kopásról tévesen azt gondolják, hogy kizárólag az időseknél alakulhat ki, pedig bármelyik életkorban előfordulhat. Bárkit is ér azonban utol, megfelelő kezelése elengedhetetlen, ennek hiányában súlyos mozgáskorlátozottság alakulhat ki, ráadásul szüntelen fájdalommal járhat.

Recseg-ropog…

Az ízületi kopás, más néven arthrosis elsősorban a kéz csontjaiban, a csípőben, a térdben és a gerincben jelentkezik, sokszor erős fájdalom és mozgáskorlátozottság kíséretében. Az első jele az úgynevezett crepitatio, azaz a mozgáskor jelentkező ropogás, illetve az ízület feszességének fokozódása, ami megnehezíti a napi tevékenységek elvégzését. A közhiedelemmel ellentétben nem csak az időseket érintheti, hiszen az ízületi kopások megjelenésében a genetikai hajlam, különböző sérülések, illetve a túlsúly is komoly szerepet játszik, de erős terhelésre – például sportolóknál – szintén előfordulhat. Az ízületi kopást azonban nem szabad kezeletlenül hagyni, ugyanis a folyamat végén a csont már közvetlenül a csonttal érintkezik, létrejön az ízületi blokk és merev ízület, az ezzel járó kínzó fájdalom pedig állandósul. A test gyötrődése a lélekre is kihat, a kezdeti búskomorságot depresszió válthatja fel, az életkedv elvesztésével a beteg izolálttá válhat, elmagányosodhat, esetleg végleg lemondhat önmagáról.

Nem csupán gyógyszerek léteznek

Ízületi kopás esetén a szájon át, vénásan vagy közvetlenül az ízületbe adott fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, szteroidok és porcképzők segíthetnek, de a gyógyszeres kezelést érdemes fizioterápiával – gyógytorna, a víz alatti mozgás, a gyógymasszázs, nyújtókezelés – kiegészíteni, a megfelelő (ortopéd) cipő is az életminőség javítását szolgálják.
Az ízületek állapotának, működésük fenntartásának azonban elengedhetetlen kelléke az egészséges életmód, a rendszeres, az életkornak, teherbírásnak megfelelő mozgás, ami megerősíti az ízületeket megtámasztó izmokat. Súlytöbblet esetén figyelni kell arra, hogy a napi testedzéssel ne erőltessük meg túlzottan az ízületeket, ha fájdalom jelentkezik, azonnal váltsunk könnyebb mozgásformára, az úszás kifejezetten kíméli az ízületeket, miközben az egész testet átmozgatja.
Az ízületi kopás kezelésében, a fájdalom mérséklésében egy tájékozott természetgyógyásznak legalább akkora, ha nem nagyobb szerepe van, mint a reumatológusnak vagy ortopéd orvosnak, a természetes összetevőket tartalmazó készítmények mellékhatásoktól mentesek, ráadásul létfontosságú tápanyagokkal is ellátják a szervezetet.

Segítség a tányérról

Ízületi kopás esetén a helyes táplálkozás a panaszokat csökkentheti, és segít a megelőzni a betegség súlyosbodását. Jót tesz az ízületeknek a gyümölcsben, zöldségben, olajos magvakban gazdag étrend, valamint a teljes kiőrlésű gabonafélék és az omega-3 zsírsavakban dús tengeri halak fogyasztása. Az ízületi kopás kezelésekor lenmag és a lenmagolaj jótékony hatásáról sem szabad megfeledkezni, hiszen gazdag omega-6 zsírsavakban, amelyek gyorsítják az ízületi gyulladások gyógyulását. Szintén hatékonyan csökkenti a gyulladásokat az E-vitamin, amelyet érdemes természetes formájában magunkhoz venni. A főzéshez, salátákhoz használjunk minél több sötétzöld levelű zöldséget –ilyen a káposzta, a kelkáposzta, a mángold, a sóska, a spenót és a rukkola–, ezek ugyanis nagyobb mennyiségben tartalmaznak E-vitamint. Segíthet a paradicsom is, a benne található likopin mérsékli a gyulladást az egész szervezetben.

Hallott már róla?

Az athrosist ma már őssejt terápiával is megpróbálják kezelni, ilyenkor a saját zsírból centrifugálással kinyert őssejteket juttatják vissza az ízületbe. A legutóbbi kutatások szerint ez a módszer az öngyógyulás megindításával, a porcsejtek további veszteségének megelőzésével, továbbá új porcsejtek képzésével segíthet az ízületi kopásban szenvedőknél. Hátránya, hogy hogy a kezelés nem olcsó, ráadásul előrehaladott állapotban nem elég hatékony.

 

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!