head

Borsmenta, sokkal több mint fűszer | Fogyókúrára, méregtelenítésre, és ételkészítéshez

A borsmenta gyógyhatásai széleskörűek
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Emésztés

A borsmentát (Mentha piperita) a legtöbben a cukorkák, és a rágógumik összetevőjeként ismerik, pedig a borsmenta sokkal több, mint egyszerű ízesítő. Segít lefogyni, megszabadít a mérgektől, tele van egészségvédő hatóanyagokkal. Miért érdemes rendszeresen fogyasztani? Összegyűjtöttük a borsmenta legfontosabb gyógyhatásait.

Valójában két mentaféle, a Mentha rotundifolia és a Mentha aquatica természetes kereszteződése. „Felmenőitől” főként abban különbözik, hogy illata és íze intenzívebb, és hosszabban tart. Igénytelen növény könnyen termeszthető kiskertekben vagy akár cserépben, de gyakran találkozhatunk vadon termő borsmentával is.

Jótékony összetevők

A borsmenta ereje a benne lévő tápanyagok egyedi összetételének köszönhető. Lássuk, melyek a borsmenta egészségmegőrző összetevői:

- illóolajok, a melyek gazdagon tartalmaznak mentolt és mentont;

- enzimek (oxidáz és peroxidáz);

- C-vitamin;

- antioxidáns flavonoidok és tanninok;

A fentieken kívül a borsmenta tartalmaz metil-acetátot, a káros mikroorganizmusok ellen hatásos karvont és karvakrolt, valamint limolént.

Mire jó a borsmenta?

Ahogyan már említettük, a friss és üde lehelet csak az egyik a borsmenta számos egészségóvó tulajdonságai közül. Használhatjuk külsőleg és belsőleg, utóbbi esetben jótékony hatásait főként az emésztőrendszerre fejti ki.

Érzéstelenítő: akár a bélrendszer nyálkahártyájával, akár a bőrrel kerül kapcsolatba, a borsmenta először összehúzza, majd kitágítja az ereket. Ezzel a tulajdonságával helyileg érzéstelenít.

Émelygés, hányinger: a borsmenta tea, vagy pár levél elrágcsálása gyorsan megszüntetheti a kellemetlen tüneteket.

Fájdalomcsillapító: segíthet a makacs, vagy akut fejfájás megszüntetésében. A borsmentával készült tea, vagy az illóolajával történő bedörzsölés hatékonyan enyhíti a panaszokat. Nemcsak magát a fejfájást, de a vele járó szédülést, a fény és a hangérzékenységet is.

Fertőtlenítő: hála magas polifenol-tartalmának, elpusztítja a kóros mikroorganizmusok, csírák, valamint a szervezetbe kerülő élősködők zömét.

Vesekő ellen: a borsmenta rendszeres fogyasztása segít megelőzni, valamint eltávolítani az epehólyagban és a vesékben kialakult homokot, apróbb köveket.

Méregtelenítő: főzete enyhén hashajtó hatású, hozzájárul a bélrendszerben felhalmozódott toxinok, és a bélredőkben megrekedt salakanyag távozásához. Ez a tulajdonsága az egyik legjobb méregtelenítő gyógynövénnyé tesz a borsmentát.

Gyulladásokra: a borsmenta tea nyugtatja és gyógyítja az irritált nyálkahártyát, ezért a krónikus bélrendszeri gyulladások, illetve az IBS kiegészítő kezelésére is alkalmazhatjuk.

Fogyókúra: hashajtóként a fogyókúrák egyik fontos szövetségese lehet.

Puffadás: hatóanyagainak köszönhetően megszünteti a rossz emésztéssel járó túlzott gázképződést, puffadást, valamint a kellemetlen leheletet.

Mivel a borsmenta gazdag antioxidáns hatóanyagokban (kifejezetten magas a C-vitamin- és flavonoidtartalma), hozzájárul a betegségeket okozó, valamint a bőr és a sejtek öregedését gyorsító, a DNS-t károsító szabad gyökök semlegesítéséhez. Kiváló immunerősítő, ezért kiváló ellenszere lehet a szezonális megbetegedéseknek, valamint megemelt fogyasztásával csökkenthetjük az allergiás panaszokat. Főzete remek láz- és köhögéscsillapító, illetve izzasztó hatású.

Hogy segíthet külsőleg?

Külsőleg alkalmazva enyhíti a rovarcsípések, harapások okozta viszketést és fájdalmat. Bedörzsölhetjük a friss borsmenta levelekkel az érintett területet, vagy pakolásként használhatjuk. Segítségével meg is előzhetjük a rovarok „támadását”. Elég, ha illóolaját a bőrre kenjük, biztosak lehetünk abban, hogy a szúnyogok, böglyök, méhek messzire elkerülnek. A borsmenta számos kozmetikum alapanyaga, ugyanis nyugtatja, fertőtleníti és felfrissíti a bőrt. A pattanások, a gyulladt, aknés bőr egyik legjobb természetes ellenszere.

Hogyan készítsük el?

Mint minden gyógynövény esetében legjobb, ha a növény frissen szedett leveleit alkalmazzuk, de természetesen segítségünkre lehetnek a szárított, morzsolt levelek is. Az illóolajat kizárólag külső felhasználásra tartsuk. Amennyiben rossz emésztéstől szenvedünk, bélgörcsök gyötörnek, a borsmenta tea készítése lehet megoldás a gondjainkra:

Egy liter felforralt vizet öntsünk egy maréknyi friss, kézzel tépkedett borsmenta levélre (vagy két kávéskanálnyi szárítottra). Hagyjuk állni öt percig, majd szűrjük le. Langyosan, lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk. Amennyiben szeretnénk felerősíteni béltisztító hatását, tehetünk bele egy csipetnyi sztéviát. A legtöbb gyógyfőzettel ellentétben lehetőleg ne lefekvés előtt fogyasszuk. Hashajtó hatása pár órán belül jelentkezik, nagyobb mennyiségben fogyasztva álmatlanságot, alvászavarokat okozhat. Megfázás, köhögés, orrdugulás esetén inhaláljunk pár csepp illóolajjal.

Borsmenta a konyhában is

A borsmenta sokoldalú fűszer, készíthetünk vele szörpöket, smoothie-kat. A borsmenta alapú ecetek, olajak remekül illenek a hüvelyesekből készült ételekhez, keverhetjük friss rozmaringgal vagy zsályával: segítségükkel a nehezebben emészthető fogások sem fognak kellemetlen tüneteket okozni. Amennyiben fogyni vágyunk, a friss levelek tépkedve remek kiegészítői lehetnek a friss, vegyes salátáknak, szószoknak, grillezett fehér húsoknak. A forró nyári napokon pedig feldobhatjuk vele a szokásos, jeges limonádénkat is!

+ egy tipp

Ha a kezünk a konyhai készülődéstől hal, hagyma vagy fokhagyma „illatú”, áztassuk pár percre ujjainkat borsmenta főzetbe, vagy dörgöljük át őket a friss levelekkel.

 

 

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!