head

A sütőtök az egyik legértékesebb ősszel termő növény

A sütőtök egészségre gyakorolt pozitív hatásai igen sokrétűek
A sütőtök egészségre gyakorolt pozitív hatásai igen sokrétűek
Koprivanecz Magdolna Koprivanecz Magdolna
Dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
Téma: Életmód

Sok ember szemében az Amerikából származó sütőtök nem más, mint egy dísz, amit faragni lehet, Halloween idején dekoráció, vagy a hálaadás napi pite tölteléke. Pedig érdemes újragondolni, mi mindenre jó ez a növény.

Az ősz egyik leghatékonyabb egészségvédő zöldsége a sütőtök. Nemcsak az íze finom, hanem számos, testünk megfelelő működése szempontjából értékes tulajdonsággal bír.  Gazdag vitaminokban, és a legismertebb béta-karotin forrás.

:

A sütőtök egészségre gyakorolt pozitív hatásai igen sokrétűek. Kiváló hangulatjavító, immunerősítő, és természetes stresszcsökkentő.  Ez a vidám, sárga színű (a karotinoidoknak köszönheti szép sárga színét) zöldség gazdag A-vitaminban, így szemünk egészsége szempontjából még a sárgarépánál is hatékonyabb lehet, és sokat segíthet a látóidegek védelmében. Ezen kívül kiemelkedő mennyiségben található benne B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, C-, és E-vitamin, valamint kisebb arányban J- és K-vitamin. Mivel rendkívül magas rosttartalommal bír, kiváló természetes emésztésserkentő, a szorulás ellenszere. Emellett nem elhanyagolható, hogy miközben a sütőtök hamar eltelít, kalóriatartalma kifejezetten alacsony, diéta és méregtelenítés idején is jó szolgálatot tehet.
Egy közepes szelet sütőtökkel már fedezhetjük napi C-vitamin szükségletünket, így nemcsak ízlelőbimbóinkat kényeztethetjük, hanem testünk ellenálló képességét is támogathatjuk a fogyasztásával. Antioxidánsainak köszönhetően bőrünkre is jó hatással van. Magas béta-karotin tartalma segít semlegesíteni a káros szabadgyököket, így lassíthatja az öregedési folyamatokat, és energiával tölti fel bőrünket, hogy ismét ruganyos és feszes legyen. Mivel a sütőtök erős antioxidáns hatással bír, egyes daganatos megbetegedésekkel szemben megelőző hatást fejthet ki. A prosztata-, a mell- és a tüdőrák kialakulására is kisebb az esély, ha odafigyelünk arra, hogy étrendünk megfelelő mennyiségű béta-karotint tartalmazzon.
Ha a fáradtság és kimerültség jeleit vesszük észre magunkon, vagy csak egy fárasztó edzés után vagyunk, együnk belőle, vagy készítsünk a sütőtök felhasználásával turmixot. Magas kálium- és elektrolit tartalmának köszönhetően remek energiaforrás szervezetünk számára.
A sütőtök egy dolognak van híján: az pedig a kalória, amiből 100 grammban mindössze 45 kalória található.  Magas rosttartalma miatt sokáig eltelít, mégsem hizlal. A rostokban dús és édes csemege a lapos has elősegítője és a haspuffadás megszüntetője, mivel emésztőrendszerünkre is jó hatással van.

A magja is egészséges

Nemcsak a sütőtök, de a magja is finom csemege, és az egészségünk megőrzése és visszaszerzése szempontjából fontos jótékony összetevők valóságos tárháza. Bővelkedik omega-3 és omega-6 zsírsavakban, de a tökmag vitamintartalma is figyelemreméltó. Gazdag C-, B- és E-és K-vitaminokban, foszforban. Kalciumban, káliumban, magnéziumban és vasban. Egy pohárnyi, hántolatlan tökmag fedezi a napi javasolt rostbevitel negyedét és a fehérjeszükséglet mintegy hatodát. A magas triptofán tartalommal bíró mag pirítva nagyszerű ropogtatnivaló, ráadásul jó hatással van az idegrendszerünkre: egy feszítettebb időszakban egy maroknyi tökmag, tökéletes természetes stresszcsökkentő. A finom csemege segít csökkenteni a rossz (LDL) koleszterinszintet a vérben, így támogatva szívünk egészségét. Hozzájárulhat a különböző szívproblémák és az érelmeszesedés megelőzéséhez is.
Tény és való, hogy a sütőtök magja hizlal, ha túl sokat eszünk belőle, de mértékkel fogyasztva a fogyókúránkat is hatékonyabbá teheti. Napközben csipegetve belőle, megfelelő szinten tartja az energia- és a vércukorszintünket, fogyasztásával ezért megelőzhetjük az ételmegvonás miatt jelentkező rosszulléteket.

Méregtelenítsen tökmagolajjal

A tökmagolaj remek méregtelenítő

Ha az egészséges étkezési olajokról esik szó, az embereknek az olíva ugrik be először. Pedig a tökmagolaj legalább ennyi jótékony hatással rendelkezik. A prosztata jóindulatú megnagyobbodásának egyik rizikófaktora a cinkhiány, amit a tökmagolaj fogyasztásával ellensúlyozhatunk. Ezzel elejét vehetjük a vizelési problémáknak, az impotenciának, a prosztataráknak, ahogyan a tökmagolaj a nemi vágy és a nemzőképesség fenntartásához is hozzájárul. Régóta használják a tökmagolajat méregtelenítésre is, az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO is nyilvántartja, mint méregtelenítő gyógymód. Egy kanálnyi olajat vegyen a szájába, és legalább tíz percig forgassa a szájában, majd ezt követően köpje ki.  Alaposan mossa ki a szájüregét és tisztítsa meg a nyelvét. Ezt a méregtelenítő kúrát addig kell folytatni, amíg fehér színű nem lesz az olaj a szájában.

Forrás:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/279610.php

https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCt%C5%91t%C3%B6k

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!