head

Fogfehérítés: bízzuk inkább a fogorvosra!

Fogfehérítés
Dr. Szabó Zoltán Dr. Szabó Zoltán
Fogorvos
Téma: Emésztés

A fogfehérítési tippek szájról szájra járnak, és sokszor természetes anyagok használatára buzdítanak. Való igaz, hogy ezek átmenetileg fehérebbé tehetik a fogakat, de ez a fajta módszer nem tartós, gyakran kell ismételni, ebben rejlik a veszélye.

A fogfehérítés költséges, ezért egyesek inkább házi praktikákhoz folyamodva próbálnak ragyogó mosolyt varázsolni maguknak. Pedig az otthoni fogfehérítés számos veszélyt hordoz magában, akár maradandó károsodást is okozhat!

Szódabikarbóna

Ugyan a számos fogkrémben megtalálható szódabikarbóna valóban fényessé és fehérré varázsolja a fogainkat, megszünteti a sötét foltokat, hosszabb távon alkalmazva károsan hat a száj baktérium flórájára, fogérzékenységet és ínyvérzékenységet okozhat, továbbá megsértheti a fogzománcot.

Citromlé

A citromlé savas hatásánál fogva elsősorban a dohányosok és a kávérajongók közkedvelt házi fogfehérítő szere, azonban erősen marja a fogzománcot, ráadásul kivonja a fogakból a kalciumot. Mivel a fogzománc sérül, használata fogszuvasodáshoz vezethet. A citromlé durva szemcséjű sóval, kristálycukorral, esetleg szódabikarbónával összekeverve képes még nagyobb károkat okozni.

Diófa hamu

A diófa hamu fogfehérítő hatását már a nagyszüleink idejébe is ismerték, kálium-hidroxid tartalmának köszönhetően valóban hatékony, ám, hiszen égési sérüléseket, maradandó sebeket, hegeket okozhat.

Almaecet

Az almasavat tartalmazó almaecet, a citromsavhoz hasonlóan, oldja a fogzománcot, ezért fogfehérítés céljából történő rendszeres szájöblögetésre semmiképpen nem ajánlott. Az almaecet nem csak a fogakat rongálja, de a szájüreg nyálkahártyát is irritálja, emellett a savas közeg pedig kedvez a baktériumok elszaporodásának.

Hidrogén-peroxid

A gyógyszertárban beszerezhető hidrogén-peroxid valóban képes behatolni a fogak porózus szerkezetébe és oxidálja az elszíneződéseket, azonban, ha koncentrációja túl magas, károsíthatja a fogbelet, a fogínyre kerülve pedig megégetheti azt. Való igaz, hogy a fogorvosok is használnak hidrogén-peroxid tartalmú készítményeket, ám a fehérítést követően a fogzománc megerősítését szolgáló fluoridos kezelést alkalmaznak.

Online rendelhető fogfehérítők

Sok internetről megvásárolható termék létezik, ami nem hogy nem váltja be a kereskedelmi kommunikáció alapján hozzá fűzött reményeket, de még ártalmas is. A fogfehérítő összetétele nem felel meg a vonatkozó jogszabályoknak, maró citromsavat, dörzsszemcséket, nehézfém-ionokat megkötő szert, ártalmas tisztítószert(!) tartalmaz.  Ezek mindegyike erodálja a fogzománcot, lenyelve pedig károsítja a gyomor nyálkahártyát.

A fogorvosok elsősorban hidrogén-peroxidot tartalmazó készítményeket használnak, ezek alkalmazása azonban laikusoknak nem javasolt. Azt se feledjük, a házi fogfehérítéstől sérült zománcú fogak sokkal könnyebben elszíneződnek a dohányzástól, ételektől és italoktól, mint az egészségesek.

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!