head

Mit csináljak izzadás ellen?

Az izzadás egyik funkciója a szervezet lehűtése. Mit tehetünk a túlzott izzadás ellen?
Az izzadás egyik funkciója a szervezet lehűtése. Mit tehetünk a túlzott izzadás ellen?
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Életmód

Zavarja a fokozott izzadás és az ezzel járó testszag, de nem segítenek a bolti izzadásgátlók, dezodorok? Ne essen kétségbe, próbálja ki inkább az izzadásgátló ételeket, méregtelenítsen, és készítse el saját dezodorát! Elmondjuk, mit érdemes tennie izzadás ellen.

Ha izzadás ellen természetes megoldást keres,jó helyen jár! Próbálja ki tippjeinket: méregtelenítsen, változtasson étrendjén, és készítsen saját izzadásgátlót.

A normális mértékű izzadás fontos élettani folyamat, részt vesz a testhőmérséklet szabályozásában és a méregtelenítésben. Ha nem tudnánk verejtékezni, rövid időn belül a testünk annyira túlmelegedne, hogy belehalnánk. Sokak számára viszont gondot  jelent a túlzott izzadás, ami a nyári hőségben csak fokozódik. Ez teljesen normális állapot, és nincs összefüggésben a személyei higiénével, ahogyan a testszag sem feltétlenül az ápolatlanság jele: könnyen előfordulhat, hogy hormonális változásokra, keringési problémákra, a nem megfelelő táplálkozásra, vagy éppen a stresszre utal. Ha erősen izzadunk, érdemes az ízületeinket megvizsgáltatni, mert könnyen lehet, hogy ízületi gyulladás áll a kellemetlen állapot hátterében, ahogyan a pajzsmirigy túlműködés és a cukorbetegség is okozhat fokozott verejtékezést.

Több víz, kevesebb izzadság

Elsőre talán furcsának tűnhet, de a túlzott izzadás ellen a folyadékbevitel növelésével is harcolhatunk. Az izzadás egyik funkciója ugyanis a szervezet lehűtése, ha viszont többet iszunk, ezzel alacsonyabban tarthatjuk a testhőmérsékletünket, így mérséklődik az izzadás. A legjobb erre a célra a langyos víz, amiből a megfelelő hidratáltság eléréséhez, illetve fenntartásához naponta tízszer igyunk – figyelembe véve, hogy étkezéssel mintegy 1 liter folyadék kerül a szervezetünkbe. Ez egy 80 kilós felnőtt esetében alkalmanként kb. 2,5 dl.

Nagy melegben növelhetjük a mennyiséget, és akkor is igyunk többet, ha kevesebbet eszünk: ebben az esetben 10 testsúlykilogrammonként 4 dl vízre lehet szükségünk.

Izzadásgátló ételek

A nehéz és zsíros ételek, az erős fűszerek általában növelik a verejtéktermelődést, aminek részben az az oka, hogy a nehezebb emésztés miatt, a szervezet több hőt termel. Ezért, ha megváltoztatjuk az étrendünket, jó eséllyel az izzadás is kevesebb gondot fog okozni.

- A zsíros tej fokozza az izzadást, a sovány tej azonban ezzel ellentétes hatású: mérsékli a verejtékezést, ráadásul tápanyagokban is gazdag.

- Nem véletlen, hogy az arab országokban nagy népszerűségnek örvend a mentatea, ami hozzájárul a felhevült testünk lehűtéséhez, ezért nagyszerűen használható izzadás ellen. Ezen kívül gyulladáscsökkentő, javítja az emésztést és méregtelenít. Utóbbi azért is fontos, mert az izzadás a méreganyagok eltávolításában is szerepet kap. Egy liter vízhez elég egy fél marék friss mentalevél (legjobb a borsmenta, a teába tehetünk hűsítő citromot vagy citromfüvet és némi édesítőt. Kövessük a sivatagi népek példáját, és a mentateát mindig melegen igyuk!

- Általában a piros gyümölcsök is „lehűtenek”, minél sötétebbek, annál erősebb az izzadásgátló hatásuk. A cseresznye, meggy, málna, eper és még inkább az erdei bogyók jól használhatók e célra. További előnyük, hogy bővelkednek antioxidánsokban, támogatják a szervezet természetes méregtelenítő funkcióit, valamint javítják az anyagcserét.

- Nem tartozik a legkellemesebb ízű italok közé, azonban jó szolgálatot tehet az egészséges zsályatea. Visszafogja az izzadságmirigyek aktivitását, ezt a hatását akkor is kifejti, ha pár csepp zsályakivonatot például a hónaljunkra kenünk. Napi három csészével igyunk belőle, hatékonyságát a citrusfélék levével fokozhatjuk. Éjszakai és menopauza miatti izzadás esetén különösen ajánlott. 

- Nemcsak a testhőmérsékletet csökkenti, hanem méregtelenít, és a pórusokat is összehúzza a paradicsom, így akadályozza a verejtékezést. Külsőleg alkalmazva dörzsöljük be az izzadékony bőrfelületet frissen préselt paradicsomlével, vagy egy-két szelet nyers paradicsommal, és hagyjuk rajta kb. 10 percig, majd mossuk le. Egy héten át minden nap egyszer ismételjük meg a műveletet. A paradicsom ivókúra is segíthet: egy hétig igyunk napi két dl, majd a következő héten kétnaponta egy pohár friss paradicsomlevet.

- Minden nap egy kis pohár (1 dl) búzafűlé látványosan mérsékelheti a túlzott izzadást. Szabályozza a test hőmérsékletét, eltávolítja azokat a káros anyagokat, amelyek miatt a szervezet kénytelen magasabb üzemmódban működni. És ez nem minden, hiszen a szívvédő búzafű rendkívül jó hatással van a szívre és az érrendszerre, segít megszüntetni az erős izzadást okozó keringési zavarokat.

- A búzafűhöz hasonló eredménnyel jár az olívaolaj rendszeres fogyasztása. Elég belőle napi egy evőkanálnyi, és máris sokat tettünk a verejtékezés  ellen. Az olívaolaj helyreállítja az emésztést, kiváló méregtelenítő, csökkentheti a vérnyomást, igazi áldás a szívnek és az ereknek, ezek a hatásai pedig az izzadást is mérséklik.

Segíthet a méregtelenítés 

Testünk folyamatosan méregtelenít, aminek az egyik módja az izzadás, hiszen a verejtékkel a toxinok egy része is kiürül. Segítsük szervezetünket ebben a munkában, és évente legalább kétszer (tavasszal és ősszel), illetve az erős izzadás idején, végezzünk el egy méregtelenítő, illetve betegségmegelőző béltisztító kúrát.  

Izzadásgátló házilag

érdemes elkészíteni házi izzadásgátlónkat

Az életmódváltás mellett érdemes elkészíteni házi izzadásgátlónkat. Ezt azért javasoljuk, mert kereskedelmi forgalomban kaphatók különféle egészségkárásító kémiai anyagokat (parabének, alumíniumsó, ftalátok, triklozán, naftalén) tartalmaznak. Ezen anyagok miatt sok izzadásgátló válthat ki bőrirritációt, nem ritkán allergiás reakciókat, a bőrön keresztül pedig a szervezetünkbe jutva akár betegségeket is.
A házi izzadtsággátlóhoz 15 gramm kókuszolajra, 1 kanál kukoricakeményítőre, ugyanennyi szódabikarbónára és 2-3 csepp teafa-illóolajra lesz szükségünk. Az összetevőket alaposan keverjük össze, majd töltsük egy kiürült, és kitisztított golyós dezodor flakonjába. Illatosítsuk borsmeta és levendula illóolajjal (a levendula illóolaj egyike a leghatékonyabb természetes bőrgyógyítóknak, amit a kámfornak, limonénnak, linalolnak, valamint antioxidáns tulajdonságú flavonoidjainak köszönhet), ezzel a hatása is jobb lesz. A házi izzadásgátló kb. 2 hónapig áll el.

Hivatkozások:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022771/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16240957

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC543948/

https://www.aad.org/public/diseases/dry-sweaty-skin/hyperhidrosis

http://www.medicalnewstoday.com/articles/182130.php

https://ng.hu/tudomany/2003/11/04/mutettel_az_eroteljes_izzadas_ellen/

https://www.supergreens.hu/szuperelelmiszerek-blog/buzafu-meregtelenito-tapanyagbomba

https://www.gyogynoveny-volgy.com/zsalya

https://www.meregtelenites-beltisztitas.com/beltisztitas

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!