head

Gomba: a természet gazdag kincsesládája

Gomba: a természet gazdag kincsesládája
’Dr Márkus Barbara ’Dr Márkus Barbara
természetgyógyász, lélekterapeuta
Téma: Egészség

Szinte megszámlálhatatlan gombafaj létezik, ezek közül nagyjából száz ehető, ami – valljuk be – így is rendkívül széles választékot jelent: ember legyen a talpán, aki valamennyit kipróbálja!
Ahány féle, annyi színű, formájú, illatú, zamatú a gomba. Bár rendkívül egészséges, mégis megosztó csemege: vannak, akik azt gondolják, hogy minden gomba egy kicsit mérgező, míg mások rajonganak érte. És nem érdemtelenül, hiszen az ehető gombák megannyi kincset rejtenek magukban! Nagy mennyiségben tartalmaznak ásványi anyagokat, vitaminokat, béta-karotint, folsavat, ásványi sókat, bioaktív rostokat, amelyek hozzájárulnak a szervezet optimális működéséhez.

Az immunrendszert is erősítik
A leggyakrabban fogyasztott gombák valahogy úgy működnek, mint a fénymásolók: megsokszorozzák az immunrendszer természetes ellenálló képességét. Ezt többek között azzal érik el, hogy magasan tartják a szervezetben az immunsejteket a baktériumok elpusztítására ösztönző antitestek számát. Az egyes gombafajok tehát úgy fejtik ki antibiotikus hatásaikat, hogy a hagyományos antibiotikumokkal szemben, nem károsítják a bélflórát. Antibakteriális többek között a sárguló csiperke, immunerősítő a téli laskagomba és a kombucha, míg a vírusölő és daganatellenes gombák közül a legismertebb a shii-take és a pecsétviaszgomba – bár utóbbi teaként fogyasztandó!

Hús helyett gomba
A vegetáriánus konyha – nem a „kemény vonal” képviselői, akik a gombákat nem tekintik igazi növényeknek, mivel nem fotoszintetizálnak −, magas fehérjetartalma miatt, előszeretettel alkalmaz gombát a különféle húsok helyett. A gomba gyakori fogyasztása különösen ajánlott az idősek számára, és mindenkinek, aki szelén hiányban szenved.

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!