head

Görögszéna: Milyen felhasználási módjai vannak?

Görögszéna: milyen betegségekre jó?
A görögszéna magjai erős fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek
Bahidszky Suren Bahidszky Suren
Újságíró
Téma: Emésztés

Az ázsiai eredetű görögszéna az ókori Rómában a gladiátorok menüjének része volt, nem véletlenül, hiszen elsőrangú energia- és tápanyagforrás. Ez a gyógynövény azonban nem csak tápláló, az emésztést is javítja és csökkenti a bélproblémák miatt fellépő kellemetlen tüneteket, legyen szó székrekedésről vagy renyhe bélmozgásról.

A görögszéna jótékony hatásait (Trigonella foenum-graecum) már az ókorban is kihasználták. Akkor főként étvágyjavítóként, illetve a gladiátorok étrendjének egyik alkotóelemeként ismerték, a középkorban azonban már sokkal nagyobb becsben tartották. Rájöttek ugyanis, hogy a görögszéna rendkívül sokrétű gyógynövény: serkenti az emésztést, véd a fertőző betegségek ellen és a sebeket is gyógyítja. A bencés szerzetesek gyomorkeserűt készítettek belőle, állítólag ők kezdték elsőként termeszteni.

Milyen hatóanyagai vannak?

A görögszéna gazdag A-, C- és B-vitaminokban, D-vitaminban, kiemelkedő a kalcium-, réz-, magnézium- és vastartalma. Antioxidáns összetevői immunerősítő hatással bírnak, míg az aromás, kesernyés, ánizsra emlékeztető magjai erős fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. Flavonoidjai  úgyszintén erősítik az immunrendszert, gátolják a zsírsavak oxidációját, csökkentik a koleszterinszintet. Ezen kívül a flavonoidok első rangú gyulladáscsökkentők, védelmet nyújtanak a vírusos, bakteriális fertőzés ellen, valamint antiallergén hatással is rendelkeznek. Antioxidánsai lassítják az öregedést, megkötik a gyulladásokat, szív- és érrendszeri betegségeket, valamint rákot –elsősorban a mellrák és a vastagbélrák ellen használható– okozó szabad gyököket.

Számos gyógyhatás

Nyáktartalmának köszönhetően a görögszéna síkosítja és védi a belek nyálkahártyáját, továbbá enyhíti az aranyér miatti panaszokat. Egyedülálló szélhajtó hatása gátolja a puffadást okozó bélgázok keletkezését, így oldja a has feszülését. Rostjai révén segít véget vetni a székrekedésnek és a hasmenésnek, hozzájárul a béltisztításhoz és a szervezet méregtelenítéséhez. A görögszéna rendszeres fogyasztása szabályozza a triglicerid- és az LDL koleszterin szintjét, leoldja a plakkokat az érfalakról, így hozzájárul egyes szív- és érrendszeri betegségek elkerüléséhez. Nyákjai megkötik a vérben található cukrokat, ezzel járulnak hozzá a megfelelő vércukorszint fenntartásához. A 2-es típusú cukorbetegség kezeléséhez azzal is hozzájárul, hogy növeli az inzulintermelést. Mérsékli a torokfájást, oldja a hurutot, enyhíti a köhögést. Kiemelkedő májvédő, túlzásba vitt alkoholfogyasztás vagy májbetegségek esetén hatékonyan regenerálja a májat.

Gondolta volna?

A görögszéna hatékony afrodiziákum és mellnagyobbító, a benne található diosgenin a szintetikus ösztrogén és számos szteroid alapanyaga. Körülbelül 25–30% fehérjét tartalmaz, többek között a triptofán nevű aminosavat. A triptofánnak szerepe van a melatonin és a szerotonin hormon termelésében, ezáltal pozitív irányba befolyásolja a hangulatot, valamint a szervezet stresszre adott válaszreakcióját.

Kapcsolódó Cikkek

Közösség

BLOG HÍRLEVÉL

phone

Egészségtippek közvetlenül az email fiókjába!